Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum mare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
haiducro
Am o berlina pe gpl, care imi consuma aprox 15% in oras, afara 9%. Am ajuns sa innebunesc din cauza consumului urban.
Am fost cu instalatia la reglat, mi s-a dat jos plamanul si a fost verificat si curatat si tot la fel.
Singura problema care cred eu ca exista e ca am culbutorii reglati "manual" de catre un mecanic, fara lere. Poate un reglaj incorect al culbutorilor sa influenteze mult consumul?
Care ar fi reglajul corect pt. o Dacie ce functioneaza cu GPL?
Merci fain!!!
dj_coma
treaba cu consumul o aveam si eu si am fost cu instalatia la reglaj. cei de acolo mi-au reglat-o cat de cat si mi-au spus ca anumite motoare au chiulasele mai stranse si automat si culbutorii. au zis ca la unele motoare e bine sa pui la reglajele cubutorilor 0.25 mm la admisie si 0,30 mm la evacuare sau chiar mai mare in functie de motor. am facut treaba asta cu niste lere si pot sa zic ca am acum consumul cat de cat acceptabil plus ca motrul merge mult mai bine.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.