Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: turometru care indica prost
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
crm
am o problema : turometrul meu nu mai arata bine cand e in viteza , dupa ce a primit pumni in bord din cauza acului de benzina care ramane blocat mai tot timpul i am mai tras inca o doza de pumni si tot nu merge ,stau si ma intreb : :? ce DRACU are de face asa , cam ce pot sa ii fac
SGN_1310
probleme cablu...nu indicator
marius-gabriel
turometrul este electronic si nu are nici o treaba cu nici un cablu.

crm! da mai multe amanunte.ce indica(daca mai indica)?

verifica la bobina de inductie firul care pleaca de la ruptor
marius-gabriel
daca indica in suturi,s-ar putea ca trepidatia aia sa aiba cauza comuna cu turometrul...
crm
S-a rezolvat cu turometrul, acum indica bine (ca la-nceput, adica in suturi). Acum (probabil de la pumni) nu se mai aprinde becul de la vitezometru. Cre ca tre s-o arunc la fiare antice laugh.gif laugh.gif laugh.gif
SGN_1310
Mai bine du'o la un arheolog bun....shi scapi de cioburi shi nervi inutili!
marius-gabriel
care bec de la vitezometru?te referi la cele 3 care iti lumineaza bordul?

s-o fi ars sau din cauza umiditatii mari a oxidat acolo si nu mai face contact bine
cristimm
Vezi sa nu ai vreo siguranta arsa (cea de accesorii cred) si turometrul sa nu fie alimentat.
crm
QUOTE
care bec de la vitezometru?te referi la cele 3 care iti lumineaza bordul?

s-o fi ars sau din cauza umiditatii mari a oxidat acolo si nu mai face contact bine
1 la mana , ma refer la ala din mijloc iar 2 la mana s-ar putea sa ai dreptate
crm
stai linistit ca nu am nici o siguranta arsa (inca) iar de dus la un arheolog o sa o duc , mama lui de jaf:lol:
B-07-EVK
Stie cineva daca se poate repara un turometru care nu mai merge deloc. Cred ca cablurile sunt OK.
calinp
in principiu se poate, daca nu e arsa bobinuta care misca acul.... cauta un prieten electronist
B-07-EVK
Si daca bobina este arsa se poate schimba? Merita sa demontez bordul? Cum pot sa verific?
calinp
nu cred ca se poate verifica fara sa-l scoti....verifica intai toate firele, papucii, sigurante, ca sa fii sigur ca sunt in regula. in caz ca sunt ok, problema e turometrul. ca "nu merge deloc", banuiesc ca inseamna ca acul nu se misca deloc
B-07-EVK
Acul nu se misca deloc. Ai idee unde as putea sa ma duc sa-l verifice pt ca la service mi-au spus sa cumpar altul (1.800.000). Am verificat firele si toate par OK.
adumitrachy
Eu am avut probleme odata cu turometrul, iar electricianul masinii mi-a zis ca ar trebui sa fie metrolog pentru a putea sa-l faca sa arate din nou bine. Mi-a zis ca poate sa il faca sa mearga, dar, nu garanteaza daca va arata bine.
nelu
1.800.000 unul nou? Poti sa-ti cumperi de la www.adelaida.ro cu LED-uri sau digital mult mai ieftin.
calinp
nu cred ca e nevoie sa fii metrolog ca sa-l reglezi. turometrul oricum indica din 100 in 100 (nu stiu daca astea sunt gradatiile exact), o precizie de 10rpm nu e justificata. calibrarea se poate face folosind frecventa retelei (50hz) cu un transformator 220/12 V, frecventa careia ii corespunde o turatie de 1500 rpm. (e un topic legat de turometre in care se specifica exact frecventele corespunzatoare catorva turatii, precum si formula de calcul)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.