Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Apare smantana in ulei?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
florinutzu
Dupa ce am mers 3500-4000Km cu ulei de la Petrom 20W40 (recomandat 5000) am observat pe capacul pe unde se toarna uleiul ceva ca o smantana mai galbena si mai murdara. De la ce sa fie? De la uleiul uzat? De la amestec cu apa( antigel) din cauza garniturii de chiulasa? De la amestec cu benzina?
Mentionez ca nu am verificat saptamanal capacul. Verificam doar nivelul la joja. Acum am schimbat uleiul cu Havoline Premium15W. Nu m-am uitat sa vad daca mai face.
De la ce poate fi? A aparut si la voi?
Mersi.
argon
Condens..nu-ti fa probleme...si daca mai umbli cu ulei petrom schimba-l la maxim 3000...asta daca ti la motorul tau..
ady_KPK
Vezi ca s-a mai discutat. Uite un link http://www.daciaclub.ro/https://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=4184&hl=muci
Sir_Alex
Schimba uleiul. Iti omori notorul ca paguba aia de ulei.
bunoara
Aceeasi descoperire am facut-o si eu intamplator acum 2 zile... Eu am crezut ca e de la duralube ca am bagat acum 1500km Aral multielastic 15W40 si o doza de duralube.
maty680
condens ph34r.gif
george_slz
smantana...mustar.....aia sunt muci toata ziua....ca sa iti fie mai usor scoate furtunul de la colbutori si lasa-l sa fumege sub masina
DeXteR_G
Poate si uleiul vechi nu lai golit in totalitate si din aceasta cauza sau ai avut uleiul minunat ce il recomanda Dacia ELF care nu e bun si face muci
argon
QUOTE(DeXteR_G @ 6 Jan 2006, 23:13)
Poate si uleiul vechi nu lai golit in totalitate si din aceasta cauza sau ai avut uleiul minunat ce il recomanda Dacia ELF care nu e bun si face muci
*



Muci nu sunt de la ulei, am folosit Aral, Valvoline, Elf, toate fac muci la Dacie in timpul iernii.....mucii se datoreaza cel mai probabil caracteristicilor constructive ale motorului de Dacie..
Si uleiul sintetic face muci... 5w40 cel putin mi-a facut, dar nu e bai..se curata cu o frana de motor...
madcos
QUOTE(maty680 @ 27 Dec 2005, 22:40)
condens  ph34r.gif
*


ESTE UN SIMPLU CONDENS,iar voi o dati in muci si altele.si eu am "smantana" dar nu ma sperii.sterg din cand in cand busonul si gata.nu este de vina uleiul ca eu bag mobil 10w40,si mai ales ca vara nu ai sa vezi asa ceva.
nvp_playboy
Ai sa gasesti asa ceva in capac cand aprinderea e incorecta , in general platinile impuscate , distanta neconforma,avans "deranjat", fie vara sau iarna
diaconuliviu
Se inchide.
Vi s-a dat acel link, gasiti acolo raspuns.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.