Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se strange corect piulita de pe axul tamburului
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
RaduWra
Buna seara, de curand am umblat la sistemul de franare de pe punea spate. Intrebarea mea este cum se strange corect aceea piulita de pe axul tamburului ? Se da un sfert de tura inapoi dupa ce s-a strans maxim sau cum ? Si apropo, am observat ca la mine aceea piulita este ceva mai "diferita" fata de una normala. Multumesc.
dstdan
in ce sens diferita?? steangi piulita max., ciocanesti cu ciocanul de cateva ori in tambur, calci pedala de frana de cateva ori, sa se aseze, daca ai umblat da cilindru frana si saboti, scoti din noi tamburul re-reglezi sectorul dintat saboti, pui la loc, stangi piulita la max, si slabesti 1/2 ture, sau la mana/ochi..sa nu ai rulmentu exagerat de strans ca/l faci praf in 500 km. Dupa ce pui si roata sus, si stransa, vezi sa nu aibe joc, miscand roata stg.-dr. si sus-jos....verifici strangerea corecta a rulmentului prin piulita in discutie...nu uita splintul si garda antidesfiletare.Drumuri bune!
RaduWra
In sensul ca este "dintata". Asa am sa fac. Multumesc frumos.
uponten
procedura e ok.nu strange tare ca termini rulmentii si asa slabuti, cumpara SKF sau FAG si 60.000 nu mai ai treaba, cel putin, vaselina buna cu Li si MoS2, temperatura de curgere, picurare pe la 160-180 grade. Pe vremea daciilor, demult nu prea se foloseau asaceva uzual, dae astazi uleiurile, vaselinele si lichidele de racire moderne, sunt ca, ,vitaminele,, ptr. batranele masini.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.