Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Platina impuscata dacia 1400
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
JinCristian
Buna seara tururor!De cateva saptamani ma confrunt cu o problema grava.Se impusca platina imediat si prin imediat ma refer chiar si la calatorii de 1-2 km uneori sau chiar mai devreme.Platina este reglata cu 0.3, condensatori am schimbat de asemenea cu zecile deoarece imi ardea condensatorii inainte.Bobine de inductie am schimbat 3 pana acum, iar bujiile sunt reglate cu 0.7mm.Problema este urmatoarea , incepe da suturi , te zdruncina iar apoi se opreste si nu mai trage pana nu schimb platina.Problema este foarte grava deoarece stau cu 3-4 delcouri dupa mine pe care le schimb unul dupa altul.Va rog ajutati-ma , de incarcat incarca bine cu 14 volti deci nu se pune problema unei supraincarcari.Multumesc anticipat!
bygy007
primarul bobinei de inductie sa nu aibe sub 3,5 ohmi
JinCristian
Cum o masor? Daca pun o bobina noua merge o saptamana si dupa aceea iar face asa.Care sa fie cauzele ?
bygy007
cu un aparat de masura pe cele doua borne
ag02cws
Inteleg ca ai inlocuit delcoul si bobina, iar comportamentul nu s-a schimbat. Nu sunt prea priceput, dar as zice sa inlocuiesti si releul. Dar cred ca mai indicat ar fi sa se uite un electrician. Sa ne anunti cum ai rezolvat. Bafta!
JinCristian
Am schimbat si releul de curand.
bion
Ai montat prostii din alea gen apridere electronica...?
JinCristian
Nu , este sistemul clasic
bygy007
platina aia nu se impusca degeaba si repede sint 2 posibilitati bobina sau condesatorul , cum condesatorul zice ca s-a schimbat ramine bobina , si nu stiu dar vad bobina undeva sub 3 ohmi si de acolo aceste probleme
uponten
Mai schimba odata condensatorul, ca de cand stau prin magazine, depozite sunt, ,uscate,,.
Sau da 80 lei ia-ti o aprindere electronica ,,gotronic,, cu planina mobila tot electronica, astfel vei arunca condensatorul, si vei proteja si bobina + bujiile, pe doua dacii ,,old lady,, am asa ceva de 12 ani la una si la cealalta de vreo 5 si am ajuns si la Berlin, anul trecut in concediu biggrin.gif, cu una din ele binenteles.
Retroman
Schimba bobona de inductie , dar inainte sa o pui sus verific-o cu multimetrul, pozitionezi aparatul in domeniul de masurare al rezistentei electrice pe cea mai mica valoare si trebuie sa ai o valoare cuprinsa intre 3,4-3,6ohm .
Schimba condensatorul dar fa aceasi miscare inainte sa il pui sus , cu un capacimetru pus pe domeniul micro-farazi (e bun si un multimetru daca ai la indemana setat pe domeniul de capacitate) trebuie sa ai 0,22uF
Verifica sa vezi daca nu iti face contact surubul cu care prinzi firul de la platina cu carcasa delcoului, si acesta poate fi un motiv , dar nu cred ca este cazul la tine.
Bafta !
sobolan
eu merg de 2000km cu aceeasi platina si n-are junghiul nici pe dracu' .....sunt norocos oare ? rolleyes.gif ototusi o aprindere pe senzor ar fi indicata....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.