Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Sistem electric (franare,semnal)
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
anixpower
Buna ziua,

Dacia 1310 92'

Motorul se opreste in timpul mersului sau stationarii la apasarea franei sau in combinatie cu semnal

Am demontat stopurile ( demontandule ) si mufele lor, sunt in regula nu sunt oxidate si nici topite .
becurile si contactele lor sunt bune . Firul care merge de la motor in spate a fost verificat doar vizual.

Pare a fii un scurt undeva dar nu am reusit sa imi dau seama unde .

Este foarte enervant in intersectie. sad.gif

Unde as putea sa ma uit ce sa verific ? Poate fii alternatorul ?


Multumesc.
bygy007
static pui contactul si vezi daca dispare + de la bobina de inductie cind pui frina , in mod normal alimentarea bobinei este direct fara siguranta din contact posibil sa ai scurt pe frina poti verifica daca ai contactul pus , si unind cele doua fire de la microcontactul situat deasupra pedalei de frina , vezi daca se aprind becurile , eventual semnalizarea daca functioneaza
anixpower
dupa multe verificari am descoperit ca in 2000 rpm pe baterie aveam 12.3v am schimbat releul de incarcare si tot 12.3. am demontat alternator si am verificat fiecare dioda din punte . 2 aparent erau prajite . am schimbat cu acelasi bloc de diode de la un vecin caril mai avea prin casa si voltajul indica acum 13 dar este in crestere cred ca bateria este cam descarca . am dat o tura prin cartier si nu sa mai oprit sub nici o forma la frana si semnal acum sper ca aceea sa fii fost problema .

am scris de pe telefon asa ca nu ma judecati . m.am grabit sa impartasesc patania . o seara frmoasa
anixpower
Totul bun si frumos . Acum face la fel ... am verificat cum ai spus tu bygy dar totul pare normal . face asa doar uneori sunt dati cand merg 100 km si nu face asa si dati cand merg pana in carrefour si se opreste de 10 ori .
bygy007
poate in continuare ai problema cu incarcarea si tensiunea la bobina scade mult si din cauza aia se opreste trebuie sa descoperi clar in ce situatie se opreste motorul , poate fi si contactul defect
anixpower
Salut . Am descoperit problema era contactul . acum nu se mai opreste orice ar fii . si am releu de incarcare reglabil pus la 14.35V cu luminile aprinse 2krpm . totul este excelent din pacate nu am mai intrat sa citesc sugestia ta bygy am inebunit cu nasu prin firele de sub bord .

Multumesc oricum . E un miracol
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.