Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme Dacia Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Probleme tehnice - Dacia Solenza
dorinpatriche
Buna ziua ! Am o Solenza din 2003 si are umatoarea problema. dupa 2-3 ore de functionare motorul refuza se mai traga.Mai exact cu pedala de acceleratie la fund refuza sa mai traga , opresc din contact cca 10 secunde dupa care isi revine ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Problema apare destul de rar si credeam eu doar pe drumuri de munte. Anul trecut pe autostrada defectiunea a recidivat astfel, mers pe banda doi cu 100 km ,intrat in depasirea unui TIR fara sa fortez pe banda trei la mijlocul TIR-ului motorul intra in trepidatii si nu mai are forta necesara nici sa termin depasirea Am verificat de trei ori cu alte masini si exact la mijlocul lor, masina refuza sa mai traga, ba mai mult a existat un moment in care am fost depasit si motorul din nou a inceput sa se balbaie. Pe distante scurte si deci perioade mai mici de functionare merge perfect. Am verificat in service cu testerul si nu prezinta niciun defect de alimentare sau senzor. Am observat ca totusi simptomele descrise apar frecvent la altitudin mai mari,Trans Alpina,Valea Jiului, Rausor (Retezat) etc Pe aceleas trasee cu motorul rece sau ma rog sub o ora de functionare se comporta normal.
Poate totusi are cineva vreo parere!
klaus
Eu m-as uita pe circuitul de alimentare cu benzina (pompa - pozitie in rezervor, sorb -, furtun, injectoare)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.