Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300, 1977
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
ct74cdi
Este vorba de o dacie care spre mirarea mea a fost ceva vreme la vanzare si in final am cumparato eu
A meritat toti banii biggrin.gif
Zilele acestea voi posta o serie de lucrari facute si poze in detaliu...in mare s-a refacut antifonarea podelei, retusuri vopsea si pasaje spate, instalatia electrica pusa la punct, inlocuirea sistemului de franare complet, etc...
Maniak22
Felicitari. O stiam si eu de la vanzare. Cat a fost pretul final ?
sobolan
Cand esti pasionat si vrei acel ceva neaparat pretul nu mai conteaza,de fapt asta o stie oricine care a restaurat o masina veche...ca si un copil care vede ceva si vrea....diferenta dintre un copil si un barbat o face pretul jucariei smile.gif ......masina arata foarte ok din punctul meu de vedere ,la fel si cea din spate ! smile.gif
SiloS
Care e solutia pentru inimile de la chederele parbriz/luneta? Arata prea bine ca sa aiba 40 de ani!
Ov
Solutia e schimbarea cu unele noi. Erau niste baieti care aduceau, dar nu mai au pe "stoc". Vezi ca am facut eu un topic cu magazine din strainatate si gasesti acolo la ~4 euro metrul. Pt parbriz+luneta iti trebuie 7m.
SiloS
Nu e mult. Sunt de efect; sar in ochi aproape din orice unghi in care te uiti la masina.
Rob3rto
Cuvintele sunt de prisos! Astept cu nerabdare sa o vad saptamana viitoare smile.gif
CEZARCT82CEZ
Masinuta este criminala,am mers personal cu ea.Este facuta cu foarte mult bun gust.Felicitari Ciprian!
Maniak22
Pacat totusi ca nu e originala de la mama ei. Gusturile nu se discuta. In opinia mea e ca sunt prea multe modificate si prea putine originale.
ct74cdi
Am terminat masina, de maine pe strazi!...spre Transfagarasan
Lucrarile facute la ea de cand am cumparato:
-franele: pompa de frana si saboti spate FERODO, discuri si placute ATE, cilindri si repartitor de uzina, etrieri franta...toate noi
- transmisie- cutia desfacuta, curatata, inlocuit simeringurile toate, ambreaj nou, placa de uzina iar discul si rulmentul VALEO, planetarele desfacute, curatate si pus burdufe noi, rulmenti fata noi NSK Japan.
-caseta directie- desfacuta, curatata si gresata, inlocuit burdufe si bucsa
- instalatia electrica- farurile si proiectoarele refacut cablajul, montat relee, ceasurile si bordul complet functional, inlocuit cablu pt sonda rezervor, sonda rezervor noua si alte maruntisuri...papuci, mufe, cablaju pe culori, a ramas de pus sensor pt frana de mana.
podeaua la interior curatata la luciu metalic, aplicat teroson si apoi acoperit complet cu benzi de cauciuc, aceeasi treaba s-a facut in usi si zona rezervorului ( si asta e nou )
motorul desfacut, curatat, reglat culbutori, tot ce e aprindere pus de nou...pinion delcou, delcou complet, fise, bujii, bobina, aprindere electronica cu sensor...
plus alte maruntisuri...stergatoare, lampi fata-spate, cauciucuri, ornamente prag, etc...

poze maine!
sorin105
Criminală masina,o stiam de cand a plecat din Pitesti la Constanta,s-au facut anumite modificari care au adus masina in alt stadiu !
ct74cdi
De pe drum...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.