Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rusia, incotro?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
vv
Uite ce stire am gasit:
http://www.gandul.info/2005-11-25/internat...ganizatiile_non
Mie mi se pare clar ca Putin vrea sa devina presedinte pe viata. O noua 'China'? Oare ce impact va avea asta asupra noastra? Ma gandesc ca s-ar putea ca unele companii sa fie mai putin dispuse sa investeasca in Rusia, ceea ce nu poate fi decat o veste buna pentru noi; pe de alta parte, un regim totalitar in Rusia nu stiu daca e foarte bun pentru noi, tinand cont de faptul ca suntem totusi (inca) in sfera lor de influenta, cel putin partial.
Michidush
Ce parere aveti despre seria de articole din presa de saptamana trecuta despre disparitia misterioasa a muncitorilor basarabeni plecati in Rusia? Sau despre faptul ca se intorc cu sutele in cosciug? In articole se aminteau povesti de genul dupa ce lucrau la un santier erau adunati intr-o ghereta si arsi de vii! Mie mi s-a facut parul maciuca! Rusia este o tara cu lacune groaznice de civilizatie si un blestem permanent pentru noi! Asadar Putin e singurul care poate sa-i conduca deoarece democratia nu poate functiona! Investitorii fug pe capete de acolo pe motive de politie politica, taxe de protectie si executii in stil mafiot! Multumitii Domnului ca granita civilizatiei se opreste dupa noi si nu inaintea noastra.
maddan
Intrebare: Rusia, incotro?
Raspuns: incoace!!!!!!!!!!!!

Lolek
ca de obicei, comentariile de pe "forumul" articolelor in varianta on-line a ziarelor ma umplu de respect. ma duc putin la baie, ma scuzati.
Valentine
Macar in Congo nu are influenta Rusia, nu? smile.gif
adso
GODSPEED Valentine!
Mache
Daca nu ma insel, saptamana trecuta sau acum doua saptamani, Duma de stat a interzis difuzarea desenului animat "Familia Simpson" in Rusia. Motivatia era legata de violenta, parca.
adso
si la noi s-a interzis south park. pe motive de obscenitate parca.
maddan
Da' Mihaela, da' Mihaela?

Cu aia ce-au avut??!

Ca ma uit si io ca omu' inainte de Jurnal sa vad desenele mele animate, si neam! Era o duduie care imi arata norisori pe o harta!

Unde e Mihaelaaaaa, ce s-a intamplat cu Mihaelaaaaa?!?!

256.gif 256.gif 256.gif
adso
s-a incurcat cu parlitul ala de patratel, au avut doi gemeni, lolek si bolek...

si-a ratat viata. acum e liftiera la abator... o cariera irosita.
Mache
Da' iepurasul si lupul mai sunt difuzati? "Nu zaiț, pagadi!"
maddan
QUOTE
liftiera la abator


radmasa.gif
Liviu M
QUOTE(vv @ 25 Nov 2005, 09:21)
Ma gandesc ca s-ar putea ca unele companii sa fie mai putin dispuse sa investeasca in Rusia, ceea ce nu poate fi decat o veste buna pentru noi;


Hm, din cate stiu eu, boom-ul din China se datoreaza, printre altele, si regimului totalitar din aceasta tara: nu tu sindicate, nu tu greve cand ti-e lumea mai draga... Companiile se inteleg cu conducerea Chinei si termina cu orice problema.
Asa ca daca in Rusia Putin va reusi sa instaureze un regim similar, s-ar putea sa avem surprize.
maddan
Redevenind seriosi: mda, asta da capitalism! Capitalism totalitar carevasazica, nu?

Uite ca la forma asta de guvernare nu m-am gandit. Pur si simplu nu vedeam cum poate fi importata aceasta inventie Asiatica in tari care ar trebui sa fie mai civilizate...

Dar cu rusii nu poti sti niciodata...
ashu
QUOTE(Lolek @ 25 Nov 2005, 10:53)
ca de obicei, comentariile de pe "forumul" articolelor in varianta on-line a ziarelor ma umplu de respect. ma duc putin la baie, ma scuzati.
*


Frate, mi s-a ridicat parul pe ceafa. Si unii-s chiar gramati. Cum pana mea au ajuns sa gandeasca asa, ce traumatism cumplit i-a stricat la cap?! Sunt consternat, pe bune.
In concluzie, Rusia ca Rusia, oricum e greu sa schimbi un popor aflat 80 de ani sub dictatura comunsta si inca cateva sute de dictatura tarista inainte, dar ce ne facem cu ai nostri, aia e problema mare excl.gif
Dorubarg
Russia este dupa parerea mea intr-o situatie disperata. Dupa o indoctrinare traumatica de aproape un secol , sa speri ca deodata va intra in randul statelor democratice e ca si cum ai spera sa-i creasca mana la loc unui infirm . In Rusia STATUL e cel care conteaza si nu cetatenii care-l compun, asa a fost in razboi si asa s-a pastrat prin demagogie pana astazi .Este blestemul comunismului pe care il resimtim si noi. Sa nu uitam ca cei mai buni din lume la dezinformari in materie de servicii secrete au fost KGB-ul , iar toti cei ce conduc astazi se trag din el. Chiar daca s-ar impune prin vointa "trezita" a populatiei un conducator care ar dori cu adevarat sa schimbe macazul spre valorile democratiei autentice , nu ar avea nici o sansa datorita "sistemului". Uitati-va cum s-au schimbat lucrurile in Ucraina , chiar credeti ca e o intamplare intorsura pe care a luat-o revolutia portocalie ? Este un mesaj clar : Nu votati schimbarea pentru ca nu sunt cu nimic mai buni, foarte similar cu mesajul pe care ni-l baga PSD-ul in subconstient in campanie. Va dati seama ce ar fi insemnat ca revolutia portocalie sa cuprinda si Moscova ..
Acum oricand vor putea combate valorile pe care le-ar presupune o astfel de revolutie aratand spre vecinul din sud.Cat despre Putin si presedentia pe viata era o vorba , fiecare tara are guvernul pe care il merita si extrapoland , la fel si presedintele .
Asa ca (noi) repejor in UE si NATO ca mai incolo nu se stie .
Vlad Georgescu
QUOTE(ashu @ 25 Nov 2005, 15:31)
In concluzie, Rusia ca Rusia, oricum e greu sa schimbi un popor aflat 80 de ani sub dictatura comunsta si inca cateva sute de dictatura tarista inainte, dar ce ne facem cu ai nostri, aia e problema mare excl.gif
*

Majoritatea populatiei este timpita si are idei comuniste. Totusi cred ca nu avem motive de ingrijorare pentru ca si in alte tari este la fel.

Eu inainte credeam ca in SUA de exemplu oamenii sint constienti de faptul ca economia capitalista e buna pentru ei, ca oamenii cred in chestia asta, ca democratia functioneaza, etc.

Dupa mult citit al forumurilor din afara am ajuns la concluzia ca in SUA majoritatea sint la fel de bizoni ca la noi, dar ca la ei conducatorii (alesi democratic) manipuleaza poporul in directia (capitalista) corecta, buna si pentru popor.

De ce ii manipuleaza intr-o directie buna? Raspunsul e simplu - pentru ca altfel populatia s-ar revolta si conducatorii ar fi rasturnati. Din cauza asta conducatorii incearca sa asigure populatiei o situatie economica buna, iar asta e posibil numai prin capitalism (comunismul a fost incercat in multe tari si in toate (inclusiv in China) a esuat).

Stiu ca pare teorie de 2 lei scoasa din ziarul "Atac la persoana", dar din ce am citit pe forumurile americane, cam asa sta situatia. Majoritatea sint timpiti si au idei economice foarte timpite, multe din ele cu tenta comunista.
Smudo
QUOTE(Vlad Georgescu @ 25 Nov 2005, 15:14)
Dupa mult citit al forumurilor din afara am ajuns la concluzia ca in SUA majoritatea sint la fel de bizoni ca la noi, dar ca la ei conducatorii (alesi democratic) manipuleaza poporul in directia (capitalista) corecta, buna si pentru popor.

De ce ii manipuleaza intr-o directie buna? Raspunsul e simplu - pentru ca altfel populatia s-ar revolta si conducatorii ar fi rasturnati. Din cauza asta conducatorii incearca sa asigure populatiei o situatie economica buna, iar asta e posibil numai prin capitalism (comunismul a fost incercat in multe tari si in toate (inclusiv in China) a esuat).

*



Stai numai putin, ca vreau sa intreb si eu ceva referitor la viata din SUA. Ce concedii (cite zile de concediu pe an adica) au acolo? Ce bani se dau unui muncitor care a lucrat sa zicem 10 ani intr-o firma, si paraseste firma respectiva? Nu stiu cum se numeste in engleza cuvintul despre care vorbesc, dar in germana e "abfindungsgeld". Cite ore trebuie sa munceasca (ma refer la oamenii medii) pentru a-si asigura un trai normal?

Nu e nici pe acolo raiul pe pamint, viata normala e departe rau fata de ce aduce Hollywood-ul pe ecran. Cu toate ca aveam ceva idee de "mersul" de pe-acolo, m-am cam speriat cind a fost Katrina si ii vedeam pe aia cu gramada care vorbeau la tv si spuneau ca nu au masina si nu au cum sa paraseasca orasul...

Discutia pe tema asta e mult mai ampla, si ar ajunge in capitalism vs. comunism, sau ceva de genul asta. Totusi mi se pare ciudat faptul ca intr-o tara democrata, comunistii sint scosi inafara legii de multa vreme. Clar ca nu poti compara nivelul de trai american si cel rusesc, sistemul are o mare influenta in chestia asta, (logic, nu?), dar daca vreti sa discutati pe tema asta, incercati sa vedeti problema in felul urmator: ori sa va puneti la mijloc, adica sa fiti neutri, ori sa va puneti pe rind in gindirea unui comunist, si pe urma in gindirea unui capitalist. Cred ca asa e cel mai bine atunci cind vrei sa intelegi cit mai bine un fenomen, chiar daca se intimpla citeodata sa fie imposibil.

Si ca sa mai arunc o cana de gaz pe foc, discutia se mai poate duce si in alta directie: ofera libertate si democratie unui popor indobitocit si care nu stie cu ce se maninca chestia asta, si o sa se distruga singur.
maddan
QUOTE
ofera libertate si democratie unui popor indobitocit si care nu stie cu ce se maninca chestia asta, si o sa se distruga singur.

Vezi Irak.
Sau dimpotriva, vezi Japonia, Romania, Coreea de Sud, si multe multe altele.
Ca regula generala depinde doar de poporul respectiv sa isi faca traiul usor sau imposibil.

Si daca tot vorbim de rusi (iar eu azi am chef de scris) - rusii se pricep de minune sa faca traiul altora imposibil.
vv
conform google, "abfindungsgeld" = "severance pay" = "salarii compensatorii". Si da, se platesc si un US, nu stiu exact cat, dar destul.

@maddan - asta pe principiul "cu cine se invecineaza Rusia?" "cu cine vrea ea!".
Smudo
QUOTE(maddan @ 25 Nov 2005, 17:55)
Vezi Irak.
Sau dimpotriva, vezi Japonia, Romania, Coreea de Sud, si multe multe altele.
Ca regula generala depinde doar de poporul respectiv sa isi faca traiul usor sau imposibil.

*



Cel mai mult la Irak si la Romania m-am gindit atunci cind am scris fraza respectiva. Irakienii pe timpul lui Saddam parca nu stiau ca sint impartiti in suniti, siiti, etc, si sa se omoare intre ei, doar Saddam parca avea ceva cu kurzii... Chestia cu Irakul ma framinta de multa vreme. Si anume, insurgentii aia ce sint de fapt? Teroristi sau patrioti/rezistenta/partizani...?
Ajung intr-un fel la concluzia ca anumite (si nu neaparat anumite, cred ca oricare de fapt) popoare odata ce isi cistiga niste drepturi (ma refer mai mult la alegeri democratice) nu stiu sa si le exercite. Nu au formata o gindire. Si oamenii in general (majoritatea lor) cred ca sint conservatori, au frica de cam tot ce inseamna nou in viata lor.

@vv, exact la termenul ala ma refeream, si voiam sa spun ca in USA, in situatia aia, trebuie sa te consideri norocos daca primesti echivalentul unui salariu pe saptamina pentru fiecare an lucrat in firma respectiva. Nu stiu cum e in Romania, dar in Germania primesti cam salariul pe o luna pentru fiecare an lucrat. Deci daca ai lucrat 10 ani, la sfirsit primesti 10 salarii... nu e simplu de obtinut chestia asta, dar nici complicat, de obicei se rezolva de la sine, si daca e mai complicat atunci te rezolva un avocat. Ok, multe chestii care sint in Germania nu sint USA si invers (preturi la benzina, case, chiar si la mincare am inteles). Voiam prin postul precedent sa spun ca nu e chiar asa roza viata in USA, si ca vezi-doamne sistemul face tot pentru cetateni. Dar cum am zis, si de aici poate pleca o discutie destul de mare, si toate chestiile astea pot fi interpretate in multe feluri.
paul_damian
QUOTE(maddan @ 25 Nov 2005, 13:45)
Unde e Mihaelaaaaa, ce s-a intamplat cu Mihaelaaaaa?!?! 
256.gif  256.gif  256.gif
*



Acu' vreo juma' de ora treceam prin sufragerie - unde fiica-mea se uita la desenele ei - si mi-a cazut falca! Am vazut-o pe Mihaela ta! A emigrat pe Minimax! Asa ca... acolo o gasesti! biggrin.gif

Iar on-topic: Rusia incotro? Incotro vrea muschii ei. Gazul cel mai mult e la ei. Petrolul cel mai mult e tot la ei. Vodca cea mai multa e la ei. Tupeul e tot la ei. Cred ca mai mult nu trebuie sa spun. Doar imaginati-va "the worst case scenario"...
ashu
Si sa nu uitam ca e cea mai mare tara de pe glob. In caz ca nu stiati... Si nu vorbesc de fostul URSS, ci de maica Rusia.
vimar
QUOTE(ashu @ 25 Nov 2005, 18:21)
Si sa nu uitam ca e cea mai mare tara de pe glob. In caz ca nu stiati... Si nu vorbesc de fostul URSS, ci de maica Rusia.
*


iar limba rusa se vorbeste pe cea mai raspandita arie geografica !
Liviu M
QUOTE(Smudo @ 25 Nov 2005, 17:37)
m-am cam speriat cind a fost Katrina si ii vedeam pe aia cu gramada care vorbeau la tv si spuneau ca nu au masina si nu au cum sa paraseasca orasul...

Aia e rea vointa, pe bune. Am niste prieteni care, muncind la negru in State, si-au luat masina cu... 500usd. Functionala si cu drept de circulatie.
Asa ca...
I-am mai vazut eu pe "saracii" compatimiti de toata lumea. Dupa ce a trecut Katrina, s-au asezat pe scaune in fata casei inarmati cu plesnitori de muste si au asteptat ajutoare. Nici macar n-au incercat sa-si faca putina curatenie in casa. Cand au vrut niste reporteri sa filmeze intr-o casa, abia au putut intra in casa, ca era usa blocata de mal. Asta la vreo saptamana dupa ce trecuse uraganul.
Smudo
QUOTE(Liviu M @ 25 Nov 2005, 18:32)
Aia e rea vointa, pe bune. Am niste prieteni care, muncind la negru in State, si-au luat masina cu... 500usd. Functionala si cu drept de circulatie.
*



Exact. Dar erau o gramada de din aia care nici macar aia 500 nu ii aveau pentru o masina din aia. Deci nu racheta de masina, ci masina de mers de colo-colo. Nu-s numai 500 $ care se duc pe masina, mai vin asigurari (si am inteles ca nu ar fi deloc ieftine la ei), impozit, etc, doar stii si singur cit te costa o masina sa o intretii in Germania. Voiam sa spun ca erau si acolo destui oameni care efectiv nu isi gaseau locul in sistem, nu se puteau integra. Si nu erau neaparat tineri (adica pina in 30, ca sa zic asa), ci erau destui si peste 40. Ok, la fel e adevarat ca erau numai negri aia la care m-am referit eu, dar erau oamenii cetateni americani, nu mexicani sau pakistanezi.
Liviu M
Divagam, asa ca ma opresc dupa postul asta.
De-aia am specificat "munceau la negru", ca sa vezi ca nu castigau cine stie cat, da' munceau. Nu stateau in fata casei, pe scaum, asteptand sa primeasca.
anpop
e oare ceva ciudat in atitudinea lui putin?!..sincer mi se pare tipic "rusesc" smile.gif
comunist?! nu neaparat....orientat spre dictatura: ya' smile.gif ..cine nu ar fi...au o istorie de secole care a propagat aceasta idee pana in prezent! deci nimic nou!
sincer nu cred ca ne va afecta prea mult... avand in vedere ce se intampla acum la noi! am ajuns sa-mi fie sila sa mai aud ceva legat de politica...
mad.gif
catb
Ca vad ca va intereseaza biggrin.gif - http://www.rusialazi.ro/
dacis
Subtilitati traditionale rusesti! icon_mrgreen.gif
Markos
Au batut palma, 15 miliarde si gaz ieftin.

Cica "acord istoric".
corbex
Deci rusii dau o palma grava FMI, reducind pretul gazelor, in timp ce FMI cere marirea. Cetateanul consumator va identifica fata gres cine-i ala bun si cine-i ala rau.
bion
Pai au zis tovaraseii ca decat ANI, DNA si privatizari stil UE mai bine modelul rusesc . Cu ala sunt invatati de 500 de ani tongue.gif
dacis
QUOTE(bion @ 18 Dec 2013, 12:05)
Pai au zis tovaraseii ....
*

Cine-s astia? Ponta, Antonescu, Blaga, Videanu? Ca si noi, tot cam de vreo patru cinci sute de ani suntem invatati cu orientalâcul.... biggrin.gif

Just jocking. Da' enumerarea numelor de mai sus are la baza opinia mei ca si ei gandesc perfect ruso-ucrainesti
bion
Poate voi biggrin.gif . Ai o fixatiece pare indusa de politicianismul tip basescu. Deocamdata dai la gioale uniform pana cand steaua de la cotroceni o sa lumineze noua directie biggrin.gif
dacis
QUOTE(bion @ 18 Dec 2013, 12:21)
Poate voi biggrin.gif . Ai o fixatiece pare indusa de politicianismul tip basescu. Deocamdata dai la gioale uniform pana cand steaua de la cotroceni o sa lumineze noua directie  biggrin.gif
*

Badie, te inseli. Sunt om batran, dar la fel cum Dragos o da inainte cu predania (cuvant pe care multi l-au auzit la el prima data), si io ii dau inainte cu reguli, norme, proceduri. Nefiind naiv, cred ca pana sa ajunga boborul sa priceapa ceva, s-ar putea ca io sa supraveghez incognito procesul electoral, ca duh. (Mai alb ori mai brunet, asta n-o voi decide io!) icon_mrgreen.gif

Nefiind dependent de politica si politicieni (desi cunosc destui), nu gasesc, azi, motiv de constrangere si de schimbare radicala a optiunilor mele. Care, in Romania, raman deocamdata teoretice.

Ca e rau Base? E rau si, asta e clar, sigur nu e ce ar trebui sa fie un presedinte normal intr-o tara normala. Dar, vorba lui Kum, Romania nu-i o tara normala, asa ca ce (!) face Base cu aruncatul rahatului in ventilator este probabil fix ce ne trebuie.

Faptul ca io chiar cred in reguli, norme, proceduri... pur si simplu m-a impiedicat in 2009 sa votez cu Base (da nici cu Geoana n-am putut vota, din acelasi motiv!), la fel cum m-a tinut acasa (de fapt la mama dracu', pe la Lepsa, la referendum), ca io chiar stiu (nu cred, stiu!) ca, tehnic, bazat pe reguli, norme, proceduri, in 2012 in Romania a fost o tentativa de lovitura de stat. Pentru ca miscarile de atunci ale USL-ului au violat animalic idea de democratie, baietii fortand mai toate granitele si incalcand reguli kklau. Repet, daca reperul nostru e cel al unei unei democratii cat de cat rasarite, nu al unei democraturi ca in Rusia, Iran, venezuela... Etc.Etc rolleyes.gif
Garett
QUOTE(dacis @ 18 Dec 2013, 13:30)
...reguli, norme, proceduri...
*


Hereinafter referred to as "RNP"... tongue.gif
E prea lunga "litania"! wink.gif
dacis
Io-te, ba fratilor, cum se comporta pretenu' adivarat:

Rusia a acceptat să micșoreze cu o treime prețul gazelor pe care le exportă în Ucraina. Acestea vor costa 268,5 dolari 1.000 de metri cubi față de peste 400 de dolari în prezent. La un import de circa 26 de miliarde de metri cub de gaze din Rusia, economiile realizate de Ucraina se vor cifra anul viitor la aproape 3,5 miliarde euro.

In plus, "tinând cont de problemele economiei ucrainene, guvernul rus a decis să plaseze o parte din rezerve în titluri guvernamentale ale Ucrainei, în valoare de 15 miliarde de dolari", a spus Putin. "Acest demers nu este legat de nicio condiție, de nicio creștere sau scădere, de nicio înghețare a avantajelor sociale, pensiilor, burselor sau cheltuielilor", a adăugat el, făcând aluzie la condițiile impuse de Fondul Monetar Internațional (FMI) în vederea acordării unui împrumut Kievului.

QUOTE(Garett @ 18 Dec 2013, 12:47)
Hereinafter referred to as "RNP"
*


OK.
DragosP
Mi se pare corect.
corbex
Ar merge un partid nou, al "Alipirii la Ukraina". Ar obtine majoritatea de la primele alegeri.
ady77
QUOTE(dacis @ 18 Dec 2013, 12:13)
Just jocking.
*


Eu nu understandez engleza. Ce inseamna ce scrisasi acolosa?
dacis
QUOTE(ady77 @ 18 Dec 2013, 13:48)
Ce inseamna ce scrisasi acolosa?
*


Un comentariu la coitatul de mai jos. Dublat de opinia mea sincera si trepidant de calduroasa ca politicianul roman, si tot romanul sadea, in general, vibreaza la aceleasi valori profund democratice, de sorginte ruso-ucrainena, a caror chintesenta este fidel materializate prin subtila si profunda replica: "Da' mai lasa-ma, bre, in pace cu democratia asta a voastra. Ce, imi da ea de mancare?!..." . Dupa care tre' sa apara necesarmente sloganul profund engramat MWE Base!

QUOTE(bion @ 18 Dec 2013, 12:05)
Pai au zis tovaraseii ca decat ANI, DNA si privatizari stil UE mai bine modelul rusesc . Cu ala sunt invatati de 500 de ani  tongue.gif
*
ady77
Zi-mi bre in 2 cuvinte romanesti, ca eu nu am gasit cuvantul 2 cu google translate tongue.gif .
Te intrebai ceva simplu si imi scrisasi romane.
Wolfman
Te iei si tu de un "c", acolo...
yhattori
... si tolerezi doua oo in looser!

Wolfman
Asta a fost sub centura! radmasa.gif
bion
QUOTE(ady77 @ 18 Dec 2013, 14:22)
Zi-mi bre in 2 cuvinte romanesti, ca eu nu am gasit cuvantul 2 cu google translate tongue.gif .
Te intrebai ceva simplu si imi scrisasi romane.
*


E si talica ... a gresit doamna Geta de la secretariat cand a dat emailu la raspandacis si ei obositi de atat lupta pe baricade ba la universitate ba in deplasare la porcotalii din Kiev au flituit mesaju.
In orice caz tampenia finala si fatala a UE e sa bage bolsevicii in sistem. Au colici sa mistuie RO si BG. Kkaturi ca ucrainienii fostele republici YU gen Bosnia, Serbia, Croatia vor ingropa definitiv ideea UE si WWIII o sa fie pierdut si asta de Ferkelitza spre bucuria rusilor si jidovimii plutocrate din USA. tongue.gif
Markos
HSBP.. mellow.gif
dacis
QUOTE(ady77 @ 18 Dec 2013, 13:48)
Eu nu understandez engleza. Ce inseamna ce scrisasi acolosa?
*

Io-te unde-i chelea-a dracului!... icon_mrgreen.gif

PS Initial acolo era pus, cu copy paste, un "Just fucking" o bucata dintr-un banc, loat dintr-un site Liomondez, in limba engleza, la care am ajuns accidental, dintr-un click. Numa' ca flash-ul s-a inchis, linkul nu-l stiam si nici in istoric nu l-am mai cautat / gasit. Asa ca am ramas numai cu sfarsitul!... radmasa.gif

Ideea bancului, insa, mi-a ramas. Se facea ca era o intalnire tripartita Ucraina - UE -Rusia/ Reprezentantul UE promite Ucrainei 650 milioane de EUR si in schimb ii cere sa respecte normele democratiei, ale statului de drept si ale legislatiei europene. Ce inseamna asta, intreaba Ianukovici, la care reprezentantul UE pune pe masa, in fata ucraineanului, aquis-ul comunitar, adica un adevarat turn Babel legislativ, de cativa metri inaltime. Vine randul lui Putin care promite reducerea pretului la gaze cu 1/3, un credit de 15 mlrd USD la dobanzi infime. Intrebat ce conditii pune Ucrainei - reduceri de personal, ori de salarii sau de pensii - Putin raspunde de genul: "Nothing. Just fucking!"

QUOTE(bion @ 19 Dec 2013, 11:46)
1. E si talica ... a gresit doamna Geta de la secretariat cand a dat emailu la raspandacis si ei obositi de atat lupta pe baricade ba la universitate ba in deplasare la porcotalii din Kiev au flituit mesaju.
2. In orice caz tampenia finala si fatala a UE e sa bage bolsevicii in sistem. Au colici sa mistuie RO si BG. Kkaturi ca ucrainienii fostele republici YU gen Bosnia, Serbia, Croatia vor ingropa definitiv ideea UE si WWIII o sa fie pierdut si asta de Ferkelitza spre bucuria rusilor si jidovimii plutocrate din USA. tongue.gif
*

1. Badie, crezi ce vrei, da' io deja tz-am zis ca nu primesc sfaturi, idei si opinii despre politica de la nimeni. Ba chiar, pana la un moment dat (pana la parlamentarele din 2008), cat inca era ceva libertate in comunicarea politica, am mai sfatuit pe unul pe altul. Pretini, adica pe gratis.

Nu stiu daca am mai zis-o, dar dupa parlamentarele din 2008 toate partidele mari si-au angajat la centru echipe de comunicatori profesionisti, cu titlu permanent. Plus postaci, pentru forumuri si principalele ziare. Contrar opiniilor boborului, numarul astora este de maxim 10 la fiecare partid. Insa, in afara de acestia, fiecare partid in parte are cateva sute de postaci voluntari de la filialele de tineret, care, fiind tineri si plini de sperante de capatuiala, sunt adesea muuult mai fanatici decat profesionistii, care o fac strict pe bani!

Cat despre mesajele cu care se iese zilnic in fata presei, acestea se construiesc la centru si se trimit in fiecare dimineata, la prima ora (si in perioade mai agitate, ca acum, chiar de mai multe ori pe zi!), prin mail, tuturor organizatiilor judetene, plus parlamentarii. Fiecare partid mare a ajuns sa comunice monolitic, fix aceleasi mesaje (ma refer la continut, nu la forma!), pe toate canalele. Asa ca aia care zic ca sunt marii specialisti locali in comunicare ai partidelor, mananca ciuperci!...

Motivele disparitiei dimensiunii locale a comunicarii politice iashte, in principal, doo: lipsa de incredere in competenta de comunicatori a liderilor si parlamentarilor locali si perpetua suspiciune de a nu avea printre membri tradatori sau spioni infiltrati ori indivizi dispusi sa schimbe usor si ieftin tabara.

Cat ma priveste, am acum un numar de urjente personale, care, daca le duc cu bine la sfarsit, vor fi urmate de un blog de analiza politica, facut de unul singur ori, daca conving o trupa pe care am ochit-o deja, in echipa. Totul scris intr-un stil relaxat, deloc academic. Insa, din pacate nu si foarte pe scurt, pen'ca io cred ca in spatele actiunii poltice tre' sa stea si multa teorie politica, vanturata sub forma de ideologii si doctrine politice. Evident, nu vor lipsi celebrele reguli, norme, proceduri. Ca nu degeaba le predic io pe aciliea-shea. Basca ca io cred ca la noi, desi avem patide kklau, democratia-i putintica si firava rau..

2. Perfect de acord. Am spus-o si o repet: admiterea RO si BG in UE a diluat teribil fundamentele civilizationale ale UE. Locul Ucrainei sigur nu este in UE, decat daca Ucraina se rupe in doua. Croatia este tara europeana sadea, mai europeana chiar ca noi!, dar celelalte republici foste iugoslave nu. Pur si simplu sunt civilizatii orientale. Ca si noi...

PS Sunt sanse sa gasesc o tasatatura de Lenovo X61 (tableta)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.