Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat mai costa un reglaj al unghiurilor ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_vb
Tocmai am schimbat semilonjeroanele la batranica mea si trebuie sa ma duc sa-i fac un reglaj al unghiului de fuga, etc si ma intreb cam cat mai costa asa ceva?
Ov
io am facut in primavara la dacoserv si m-a costat 600.000
argon
OV sau altii, nu stiti cam cat costa numai sa-mi fac aliniamentul (paralelismul) rotilor fata?
Am bielete reglabile...deci ar trebui sa ies mai ieftin.
Ov
pai io asta am facut. Si eu am bielete reglabile. La un service de cartier, operatiunea e in jur de 300k
Dreamer
La service-uri de cartier nu merita sa faceti operatia asta ... mai bune dai un pic in plus, dar sti ca e facut-a de calitate ... daca te sgarcesti acum la bani, mai incolo s-ar putea sa te coste mult mai mult cauciucurile. Nu merita.
Operatia costa intre 600k si 750k.
argon
QUOTE(Ov @ 25 Nov 2005, 19:33)
pai io asta am facut. Si eu am bielete reglabile. La un service de cartier, operatiunea e in jur de 300k
*




Domnul initiator a intrebat de unghiuri in principiu.
QUOTE
trebuie sa ma duc sa-i fac un reglaj al unghiului de fuga, etc

O mica lectie de mecanica:

exista urmatoarele ungiuri:

1)Unghiul de cadere alfa,
2)Aliniamentul rotilor fata,
3)paralelismul intre puntea fata si puntea spate,
4)unghiul de convergenta Y,
5)unghiul de inclinare transversala a pivotului(unghiul de stabilitate epsilon parca)
6)unghiul de inclinare longitudinala a pivotului(unghiul de fuga BETA)

asta din ce imi aduc aminte, desi cred ca am mai uitat unul.

Eu am intrebat NUMAI de punctul 2 cat costa, adica aliniamentul rotilor fata,care se face din capetele de cremaliera/bielete, mie mi se pare exagerat sa coste 600 000 chestia asta, e o operatiune de 15 minute.... huh.gif


PS @OV e misto site-ul tau..daca mai ai ceva noutati actualizeaza-l cool.gif
AC
QUOTE(cristi_vb @ 25 Nov 2005, 19:07)
Tocmai am schimbat semilonjeroanele la batranica mea si trebuie sa ma duc sa-i fac un reglaj al unghiului de fuga, etc si ma intreb cam cat mai costa asa ceva?
*


Problema ta e mult mai complexa. Ar trebui sa-i faci unghiurile intr-un atelier care are si un tinichigiu. Poti fi aproape sigur ca lonjeroanele alea trebuie "trase" pentru a obtine un reglaj optim. In fabrica, ele se sudeaza pe un stand de sudura care are o abatere unghiulara foarte mica. Concluzie: te duci sa-ti faci unghiurile dar e posibil sa nu le poata regla la fata locului pt ca abaterile de pozitionare a lonjeroanelor sa fie mari.
diaconuliviu
QUOTE(argon @ 25 Nov 2005, 21:14)
[...]
2)Aliniamentul rotilor fata,
[...]
4)unghiul de convergenta Y,
[...]


Unghiul de convergenta se face simultan cu aliniamentul; aliniamentul se face cu acea cala de 65 mm si se umbla la capetele de cremaliera, iar "deschiderea" sau "convergenta" tot din acele capete.
A, la Dacia 13xx convergenta ar fi 0-4 mm parca dar din cite imi amintesc, negativa, adica "divergenta", caracteristica puntilor motoare. Asta face sa compenseze un efect al altor unghiuri.

P.S. ce uitasei era "orizontalitatea" casetei de directie, este un excentric acolo.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.