Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: La ce societate de asigurare o sa va faceti RCA?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
Pages: 1, 2
asarban
Ma refer numai la RCA nu si la CASCO!
Valentine
unita ca sa nu chinui oamenii degeaba. biggrin.gif
paulp
Eu o sa fac la Ardaf, ca e cumatra mea acolo si pot sa le pun oamenilor o pila daca doamne'feri o fi nevoie.

Casco il am inca la Interamerican (si sper sa nu fiu nevoit sa apelez vreodata la el)
MoneyTalks
QUOTE
Casco il am inca la Interamerican (si sper sa nu fiu nevoit sa apelez vreodata la el)


Asa am zis si eu. Dar iarna pe aici se da si cu pietricele din alea marunte pentru prevenirea alunecarii pe polei. Iar cum gumele de iarna au santuri mai largi, pietricelele incap acolo. Iar la viteza de croaziera pe autostrada o astfel de pietricica nevinovata se transforma intr-un adevarat bolovan... icon_twisted.gif



Si acum imi mai amintesc cum a trebuit sa trag o minciuna militanului care mi-a dat dovada ca sa pot schimba parbrizul... laugh.gif laugh.gif I-am spus ca evenimentul s-a intimplat undeva unde si daca ai fi cautat cu lupa, nu ai fi gasit urma de piatra pe drum la vremea aia laugh.gif laugh.gif laugh.gif
paulp
Stai ca nu pricep, adica daca la noi se imprastie criblura (ca asa au invatat romanii ca se fac drumurile; pun criblura si uita de asfalt) si mie imi arunca un TIR o piatra in parbriz, nu mi-l schimba pe Casco? Pai atunci la ce sufletul meu am renuntat la franciza, daca tot tre sa scot 1.5 mil sa-l schimb eu :shock:
Marty
Daca-ti spun o chestie dai pe spate....daca vi de minuta cu cel ce a aruncat piatra de la roti, iti schimba parbrizul pe RCA-ul aluia. Altfel declari ca nu cunosti nr. masinii de la care a provenit piatra si ti-l schimba CASCO
asarban
QUOTE


Si acum imi mai amintesc cum a trebuit sa trag o minciuna militanului care mi-a dat dovada ca sa pot schimba parbrizul...   I-am spus ca evenimentul s-a intimplat undeva unde si daca ai fi cautat cu lupa, nu ai fi gasit urma de piatra pe drum la vremea aia    


VAAAAAAAAAI! Rusinicaaaaaa!

Hihiihi, io vorbesc, nu Liviu???
MoneyTalks
Paul >> Ba da, ti-l schimba casco. Dar trebuie sa minti militianul unde anume ti-a sarit piatra. Ca altfel te trimite acolo sa iei dovada. De execmplu, daca iti sare o piatra in Bacau si tu mergi in Iasi si le spui asta, te trimite la Bacau sa iei dovada de acolo. Ei se spala pe miini... Iti dai seama ce ar fi fost in cazul meu... icon_mrgreen.gif



PS. Sper sa nu patesti evenimente de astea.
Ov
eu o sa fac asigurarea la asirom, ca am un prieten care face si vine la mine acasa (si merge si pe datorie o zi, doua :roll: )
paulp
Money, acum inteleg de ce mi-a zis agentul de la asigurari ca daca patesc ceva cu masina, sa-i dau imediat un telefon sa-mi spuna ce sa fac si unde sa merg, indiferent in ce localitate sint.

Cred totusi ca am facut o alegere buna cu Interamerican, par seriosi (mai era cineva aici, care avea la ei si am inteles ca s-a rezolvat destul de frumos totul).
Ov
Ai inteles gresit, daca ai inteles ce cred eu, tipul respectiv la care fac asigurarea, ma lasa 1 zi doua cu banii pe mine, ca el ia din banii lui (ma imprumuta) si da acolo la asirom, ca tb sa predea banii a doua zi pana la o anumita ora si ii da cu borderou, cu proces verbal si cu alte kestii d'astea. Statutul lui ca "agent de asigurari" este de "persoana fizica autorizata", asa ca nu ii arde de glume si iti garantez io ca nu face nici o manevra. Are toate asigurarile inseriate, are copii dupa fiecare, daca greseste una, o pastreaza si o scrie acolo pe borderou impreuna cu banii, etc, asa ca stai linistit ca nu prea se fac manevre.

Da chiar, am si io o intrebare: am facut o asigurare pe 1 luna pe langa udriste p'acolo la unii la unita (ma grabeam sa strang actele pt inmatriculare) si cand ajung la inmatriculari, nenea de la ghiseu gineste ca e gresita seria caroseriei pe asigurare, initial mi-a pus dosaru' in bratze, da' dupa aia a mai pus el un unu acolo unde lipsea (pe copie) si l-a primit. Ce fac in cazul asta, ma duc cu originalul la ala care mi-a facut asigurarea, sau pun si io un 1 cu pixu pe ea??? (recunosc ca eu am fost bou ca nu m-am uitat la timp :shock: )
paulp
Ov, eu ii raspundeam lui Money la chestia cu dovada. :wink: tongue.gif

Despre bani nu am pomenit nimic, era vorba de faptul ca daca se intimpla ceva e bine sa-ti iei dovada chiar de acolo, sa nu fii purtat pe drumuri.



La intrebarea ta Asarban probabil ca ti-ar raspunde: Fals in acte (si uz de fals daca te folosesti de ele). icon_twisted.gif
Ov
Pai si atunci ce fac?
paulp
Corect, ar fi sa te duci la cel care ti-a facut asigurarea si sa-l pui sa modifice pe original si sa semneze.

A doua varianta icon_twisted.gif e cum ti-am zis :wink:
Ov
mda, vineri cand ma duc sa-mi iau actele, o sa dau si pe la nenea cu asigurarea s-o rezolve
luxcor
Acolo unde este casco (daca este) trebuie facut si RCA-ul.

Asa ca eu votez din nou Allianz ...
paulp
QUOTE


Acolo unde este casco (daca este) trebuie facut si RCA-ul


De ce frate? Daca unii au avut ghinion si au facut la Asiban, de ce sa nenoroceasca si pe altii icon_evil.gif
Marty
Nu se fac modificari in politele RCA, orice modificare duce la nulitatea politei respective! Se va anula polita respectiva si se va completa alta!
luxcor
ai dreptate paul ...

Nu m-am gandit ca daca unii au luat tzeapa a data nu mai e nevoie sa o ia si a doua oara ... ham ... oricum ptr. cele noi merge teoria !!!
ashu
Au aparut in monitorul oficial cotele pt. RCA-urile pe 2004. La DSN si Solenza, fiind 1.4 o sa coste 1.280.000. Sa fie bine.
ashu
QUOTE
Acolo unde este casco (daca este) trebuie facut si RCA-ul.


Chiar nu vad nici un motiv pt. care trebuie procedat asa!! :shock: De ce spui asta?
Ov
txh Marty, o sa ma iau de gat cu ala care a facut-o (cu toate ca fraierul sunt eu ca nu am verificat atunci), si daca nu vrea s-o refaca, imi fac alta pana la sf anului (e 100.000 pe o luna)
RaduMan
RCA este in continuare functie de capacitatea cilindrica a masinii?
Ov
da
Bobo
motivele pentru care as face in acelasi loc ambele asig. sunt odata comoditatea (si parca unele soc. dadeau facilitati daca ti le faceai pe amandoua) si pe de alta parte si respectul fata de ceilalti; de ce sa-l nenorocesc pe unu sa ma duc sa-mi fac rca la o naspeta de societate?
paulp
Pai Bobo, tocmai asta e problema. Daca Valentine nu a putut sa aleaga si a fost obligat/fortat sa faca la Asiban (desi uite ce problemne are), de ce sa nenoroceasca si pe altu sa lucreze tot cu Asibanu icon_twisted.gif
Valentine
exact! si nu numai eu. si sstanescu. aceasi chestie.
ashu
Bobo, la asta ma refeream si io, daca am casco la unii pe care nu-i agreez prea tare de ce sa nu-mi fac rca la unii mai seriosi? Iar legat de comoditate, in afara de cazu in care ti-ai luat masina la sfarsitu anului, tot doua drumuri tre sa faci. Asa ca nu conteaza daca-s in acelasi loc sau in locuri diferite.
Ciombe
Salutare!



Apropo de omniasig si de RCA:

Toata lumea stie ca anul acesta, Omniasig da cate un tichet care se razuie, si putetzi castiaga (doar teoretic!) premii de miliarde... Numai ca, deja de la tipografie tichetele au fost sortate, alea castigatoare lipsesc si nu se dau agentilor! Castiga numai cine trebuie!!! Si asta din simplul fapt ca daca te uiti cu atentie la zona aia ce trebuie razuita vezi imediat ce scrie acolo, adica: "va multumim ca ati ales Omniasig" - asta este o mare excrocherie pusa la cale de Omniasig. Daca n-as fi fost in relatii bune cu cei de la Omniasig (am Casco la mabele masini la ei de cativa ani) fiti siguri ca m-as fi dus cu tichetul in dintzi la toate ziarele iar daca s-ar fi iscat scandal, m-as fi dus la tribunal si as fi cerut despagubiri.

Chiar sunt si io curios, a castigat cineva ceva de pe tichetele Omniasig??? ma refer aici la cineva care NU e ruda sau cunostiinta cu "mai marii" din Omniasig...



Numai bine!

Gabi
asarban
AM vazut la TV ca Unita are maaaari belele, fiind in vizorul MF! Adica s-au pus cu executarile silite pe ei!

Cica inregistrari false in contabilitate....

Naaasspaaa!...nu mai pup Passatul....
ashu
Ciombe, nu te supara ca te intreb, dar tu vrei sa-ti iei loz in plic de la Omniasig sau sa-ti faci RCA? Ca daca obiectul de activitate al Omniasig sunt jocurile de noroc si te trag in piept la asta, atunci e dreptul tau sa faci scandal. Daca nu, du-te nene si ia-ti bonux perlan si castigi o ascutitoare pe viata. icon_evil.gif icon_evil.gif Personal mi se rupe de toate tombolele si extragerile si razuielile astea, v-am mai zis, nu mai poti sa-ti iei o ciunga fara sa castigi excurisii, premii, pensii, alocatii si alte bunatati. Innebunesc, in continuare poporu a ramas marcat de bingo si caritas. Io imi fac RCA la cei care stiu ca sunt seriosi in caz de despagubiri, nu la cei care ma trimit in grecia ca mi-a dat vrajitoarea euglena de numar norocos, dupa cum imi iau berea care-mi place la gust, nu aia care-mi da un mutzunachis ca am razuit eticheta.
Bobo
deci sa intelegem ca ashu e un pericol real pentru vajnica societate de consum, hehe...
MojoJojo
eu am la omniasig atat RCA cat si CASCO, si asta de vreo doi ani. Am avut de recuperat niste bani pe CASCO de la ei si s-au descurcat onorabil...cat despre concursul lor - no comment!
aviasol
mai in principiu nu prea conteaza pt mine unde imi fac RCA pt ca nu ma priveste pe mine! daca societatea e acreditata de stat mi se falfaie! io nu repar nimic pe RCA - ul meu. pt mine e importanta ca sa nu platesc despagubiri din buzunar si sa nu dau amenda. daca aia nu-l despagubesc pe nefericitul ala nu prea e problema mea iar daca io patesc asa ceva (nu ma despagubeste rca-ul lu ala) pot apela oricand la CASCO. De vina sunt cei care autorizeaza societatile de asigurare nu cei care cumpara. Totusi din buna credinta am facut RCA la Asirom sediul secto4 nu la unu de pe strada. Daca insa cineva ar vrea sa-si faca RCA la o societate fantoma dar acreditata atunci ar trebui sa avem certitudinea ca acea societate corespunde normelor pe care le-a indeplinit cand a fost acreditata. Din pacate cred ca la Comisia pt Supravegherea Asigurarilor se merge pe pile interese etc.....



cel mai nasol este totusi pt cei care nu au casco si nu sunt despagubiti de societatile fantoma
MoneyTalks
QUOTE
daca am casco la unii pe care nu-i agreez prea tare de ce sa nu-mi fac rca la unii mai seriosi?


Ar trebui sa faci invers. Casco il faci pentru tine (e bine sa nu ai nevoie de el), pe cind RCA il faci pentru altii icon_twisted.gif Eu sint de principiul mie sa imi fie bine, iar dupa aia si celor din jurul meu. De ce sa imi fac mie rau si altora bine? :shock: :shock: :shock:
Valentine
pentru ca poate nu ai de ales cand iti faci casco (de exemplu cei care fac in rate = ca si mine de altfel). dupa sistemul tau (pur romanesc) ar trebui sa imi fac rca tot la asiban ca sa sufere si altii, ca de ce (citez) "sa imi fie mie rau si altora bine" ? :?
MoneyTalks
RCA trebuie vazut doar ca ceva ce trebuie facut. Si atit.



Daca ai CASCO si esti fortat sa il faci intr-un anumit loc, e nasol. Cind iti expira perioada de obligativitate cu CASCO, muta-te altundeva. Daca poti, scapa mai repede de rate si rupe contractul de CASCO cu asibanu. Daca toti cei de la asiban cu CASCO ar face asa, si-ar revizui si ei atitudinea fata de clienti. Societatile de asigurari cistiga mai mult din CASCO decit din RCA... Asa ca...
Ciombe
Salutare!

Revin cu oprecizare: mi-am facut casco la omniasig pt ca io am lucrat la ei ceva vreme, si ii stiam seriosi. Oricum, de fiecare data cand am avut probleme (atat la ford cat si la Oltcit) m-au despagubit fara sa carneasca, de fapt am bagat masina in service si am luat-o dupa o zi su doua gata reparata, am semnat si de-aici e treaba lor cat au platit. Mi se pare totul ok. M-a deranjat faza cu tichetele.

Si va asigur ca am avut destule probleme, mai ales cu oltcitul, io am avut numai vre-o trei evenimente (rasturnare, janta praf, zgariata in parcare), dar prietena mea a vut intr-un an trei tamponari, 2 jante bulite, usa smulsa de vant, parbriz spart, oglinda distrusa la parapantism, tocanitza de fazan in spoiler si in masca fatza. La ford n-am avut decat parbrizul spart de la n bou care a dat cu pietre de pe strada in curte si o zgarietura pe spilerul fatza, rezolvate fara probleme de omniasig.



Gabi
Valentine
se pare ca deocamdata prietena ta m-a depasit la ghinion ... (daca au fost ghinion toate accidentele biggrin.gif)
ashu
MoneyTalks, Marty, raspunsul l-a dat Valentine. Am CASCO la Asiban ca asa a vrut banca, cand oi termina cu ratele mi-oi face unde vreau io. Cat despre RCA, societatea de asigurari fiind la latitudinea mea, il fac la unii care stiu ca sunt seriosi din motive de constiinta: daca tot busesc pe cineva din vina mea, deci ii fac oricum un rau, de ce sa mai patimeasca si cu asigurarile? Mi se pare ca as fi carnat daca mi-as face RCA-ul la unii care stiu ca fac probleme si nu despagubesc cum trebuie. Pana la urma tot atata costa la toti, de ce sa nu ma duc la cei mai seriosi ca sa-i fie bine si altuia? Ca o paranteza, nu mi-o luati in nume de rau, dar asta-i sport national, sa te doara-n p*** de cel de langa tine, numa tie sa-ti fie bine. Cred ca in nici o alta tara din Europa nu exista un egoism mai mare ca la romani.
MoneyTalks
QUOTE
Ca o paranteza, nu mi-o luati in nume de rau, dar asta-i sport national, sa te doara-n p*** de cel de langa tine, numa tie sa-ti fie bine. Cred ca in nici o alta tara din Europa nu exista un egoism mai mare ca la romani.


Se pare ca nu ai inteles idea: daca mie imi e bine, atunci sa fie bine pentru toti. Dar daca mie imi fac rau pentru a face bine celor din jur, asta te rog sa imi spui UNDE mai intilnesti asa ceva in afara povestilor mioritice? Nici un om din vest cu scaun la cap nu face asa ceva...
ashu
Pai mie nu-mi fac rau, dupa cum am explicat RCA-ul costa la fel peste tot, ca stabileste guvernul pretul, asa ca pt. mine e tot aia unde-l fac, dar pentru o potentiala victima de-a mea nu. Asa ca ma duc la aia care-s mai seriosi. Acum e clar?
burguif
QUOTE(ashu @ 14 Jan 2004, 16:11)
Pai mie nu-mi fac rau, dupa cum am explicat RCA-ul costa la fel peste tot, ca stabileste guvernul pretul, asa ca pt. mine e tot aia unde-l fac, dar pentru o potentiala victima de-a mea nu. Asa ca ma duc la aia care-s mai seriosi. Acum e clar?
*




Din pacate RCA-ul nu este peste tot la fel. Eu am luat logan prin RCI (nu faceti ca mine) si mi-au facut ei RCA la Alianz. Eu am reusit sa dau telefon la Ardaf si diferenta era de la vreo 350 RON la Alianz la cam 270 RON la Ardaf. In plus cei de la RCI Leasing mi-au adaugat si TVA. Prin urmare imi cer pentru un logan de 1.6 sa platesc 420 RON.
ghc
Nu pot sa cred: A INVIAT! Aleluia!
burguif: mesajul citat de tine e vechi de aproape 2 ani biggrin.gif
costi
timpul trece, problemele ramin smile.gif
mitu2002
ardaf
Tiberiu-Andrei
Daca vreti sa faceti un bine cuiva cand gresiti,faceti la Omniasig.
Eu asa fac! wink.gif
FLP
Eu tot de la Omniasig am...
Tiberiu-Andrei
biggrin.gif Prietenii stiu de ce!
semit
otp
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.