Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cu ce limba seamana romana
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Statistici
sweepy
Este o curiozitatea mai veche
RIon
blink.gif
anpop
eu cred ca jamaicana e cea mai apropiata wacko.gif
paulp
Neee, malgasa cu dialect de sud e ceva mai apropiata smile.gif
einstein1984
Eu zic ca seamana cu : italiana, spaniola , franceza, retroromana caci toate sunt provenite din latina. ce treba avem noi cu ungurii sau bulgarii chiar nu stiu........... (Si ca roman comparatia ma deranjeaza).
Codrin
Da, stim, tu ai boala pe unguri wacko.gif . Nu e nevoie sa ne reamintesti. Dar si bulgarii?
einstein1984
Doar nu vrei sa spui ca limba romana sau bulgara sunt mai frumoase ca Romana?
Smudo
Eu vreau sa spun ca yugoslava e mai frumoasa ca romana. Sau mie imi place mai mult, de aia am si invatat-o aproape la fel ca pe romana, pentru ca imi place cum suna. tongue.gif
adso
cel mai tare seamana cu un patois sicilian - are un nume local, dar l-am uitat.
si cu un aroman te poti intelege cu un pic de bunavointa.

in schimb, with all due respect, problema pusa de initiatorul forumului e stangace, si poll-ul ar trebuie ras, tuns sau frezat.

rusa si bulgara sunt limbi slave, si nu avem nici in clin nici in maneca cu ele. Sigur, in abstratul limbii, au intrat cuvinte, unele chiar din fondul principal (trud (munca) -> truda etc.). exact acelasi lucru cu turca si maghiara (de unde am luat destule cuvinte ex.: cocos, hotar). ungara e fino-ungrica, onoare pe care o imparte cu finlandeza si una din limbile baltice. turca, daca nu ma insel, e singurul reprezentant "in viata" al familei.

cum stie orice copil de clasa I, romana e limba latina, la fel ca italiana, spaniola, franceza, retroromana, aromana etc. etc. foarte multe din limbile astea au patois (dialecte, dar e cam mult spus), care cateodata difera sensibil de limba de la TV. Italiana e cea mai prolifica, unde fiecare regiune are caracteristici foarte clare.

deci: romana, fiind limba latina, nu are cum sa semenea cu bulgara, rusa, maghiara sau turca. exista unele cuvinte asemanatoare / identince pe care insa le-am imprumutat, si le-am adaugat structurii latine a limbii. pun pariu ca si invers este valabil procesul, adica exista si in limbile respective cuvinte de origine romana/latina, fara ca asta sa le schimbe caracterul.

daca tot nu esti edificat, sweepy, da si tu pe duna TV si pe urma schimba pe rai uno. asculta cu atentie si pe urma vezi de unde ai inteles cel mai mult.
argon
Limba Romana seamana cel mai mult cu portugheza, nu stiu de unde ai bagat alea in sondaj...


Apropo ...tare de tot faza cu "ungureasca"....inventezi cunvinte noi? se zice maghiara....doohhhh radmasa.gif
mil
in toate limbile europeene pe care le cunsoc cat de cat sau am notiuni destul de bune, adica pot cumpara o paine in tara respectiva smile.gif (engleza, franceza, italiana, spanila, germana)
limba maghiara=limba ungureasca

dealtfel si tara se cheama pe ungureste Maghiaria nu Ungaria cum ii spunem noi:)...

Ungaria vine de la huni (Hungary, Hongrie etc.)
Maghiara vine de la maghiari (care sunt alt neam decat hunii dar fiind mai numerosi s-au asezat peste ei si i-au asimilat)

deci logic in limba romana e o confuzie cand le chemam tara intr-un fel si limba in altfel

revenind la tema discutiei sunt f. serios cand spun ca romana e cea mai putin latina dintre limbile latine...(ca si portugheza) pentru ca o limba este definita de accent iar la noi marea parta a cuvintelor de origine latina stravechi ...nu neologisemele de la mij sec 19 incoace...s-a slavizat...astfel incat nu ne intelege nimeni, chit ca in scris mai merge...e f. frumos sa povestim tuturor ca romana e limba latina...insa cand ascultati un film yugoslavsau rusesc o sa va prindeti de multe cuvinte (din bulgara mai putin)

Pentru cei ce inca nu sa-u prins de accentul slav ia sa pronunte doua nume proprii apropiate:
Padova
Craiova

e ca in cazul lui Rotariu care se poaate
-accentua latin, cu accent pe a (exista in italiana numele de Rota)
- sau slav, pe o

concluzia mea limba latina cu pronuntie slava si f. multe, as indrazni s apsun mai mult de jumatate dintre cuvintele uzuale, cuvinte de origine slava (bag aici vecinii nostrii slavi insumati) maghiara, turca, germana, italiana...

cei care au indoiele despre etimologia unui cuvant se duc pe dex.ro
einstein1984
Domnu', gramatica limbii romane se trage din cea latina ! Eu sunt de parere ca romana seamana mai mult ca pronuntie cu spaniola decat cu portugheza. Am auzit o ora de rusa predata si nu am inteles absolut nimic, dar colegi de ai mei vorbitori de rusa au mai inteles ceva in spaniola (si erau fotbalisti, nu telespectatori de telenovele).
BAC
Eu zic ca limba romana se asemana cel mai mult cu italiana. Ascultati un film italian si unul spaniol sau potughez, ma rog pot fi telenovelele mexicane, columbiene, braziliene, care o intelegeti mai bine? Cred ca ar trebui facuta o distinctie intre latina oficiala, de pe inscriptii si scrieri, cu cea vorbita de popor. Exact ca si azi si atunci existau tot felul de jargoane, cu atat mai mult cu cat popoarele cucerite au contribuit la "impurificarea" ei. Azi versiunile de programe si jocuri au optiuni pt. engleza US, UK sau AU. Cel mai des se foloseste versiunea de US.
horiajam
Altu care se plictiseste .. @sweepy .. cum sa intrebi daca romana seamana cu ungureasca( mai corect maghiara unsure.gif ) sau rusa blink.gif

Fain chestionaru' !!

Ca sa raspund si eu la intrebare .. eu zic ca seamana cu chineza huh.gif
sweepy
ar trebui sa fac un poll in limba engleza sa il completeze cei din strainatate sa ne spuna ei cu ce se aseamana ,de multe ori ascult reclame de la unguri in ungureasca smile.gif) si imi dau seama doar cand sunt mai atent ca nu sunt romanesti ,este adevarat ca sunt multe cuvinte latine si ca romanii au tendintza sa spuna ca romana seamana cu italiana ca o inteleg mai bine dar accentul sigur nu e italian.
sweepy
asta vroiam sa spun mil wink.gif
dacicuss
Noroc ca nu doare !
bertro
QUOTE(einstein1984 @ 27 Nov 2005, 19:39)
Eu sunt de parere ca romana seamana mai mult ca pronuntie cu spaniola decat cu portugheza.


nope, a zis bine argon mai sus: oricat de ciudat ar parea, limba portugheza e cea mai apropiata de limba romana, lasand desigur la o parte influentele arabe de la ei si slavone de la noi.
cat despre limba ungureasca (maghiara), chiar nu vad ce cauta in poll. hai, inteleg cumva prezenta limbii ruse acolo, ca ne-a influentat destul de mult (unul din rezultatele acestei influente fiind si motivul pentru care cei din sud rad de felul in care pronuntam noi moldovenii), dar limba romana a fost, este, si va fi limba latina, chiar daca e cea mai putin latina dintre latine
IRONICK
QUOTE(dacicuss @ 28 Nov 2005, 09:01)
Noroc ca nu doare !
*



radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
tatabobu
Eu am votat cu bulgarii, sa aibe si ei macar un vot.
Marty
QUOTE(einstein1984 @ 27 Nov 2005, 12:01)
Doar nu vrei sa spui ca limba romana sau bulgara sunt mai frumoase ca Romana?
*



Nu, bineinteles ca nu! nu stiu cine si-ar permite o asemenea blasfemie ?! Trebuie sa fi cretin ca sa compari romana cu romana, n-au nici o legatura. Bine, daca vorbesti de romana, atunci ai mai avea niste elemente care se potrivesc, potrivirea cea mai mare fiind intre romana si romana. Dar, repet, in cazul comparatiei dintre romana si romana, nu e nici o asemanare! Nu poti spune ca romana e mai frumoasa ca romana!

QUOTE(einstein1984 @ 27 Nov 2005, 19:39)
Domnu', gramatica limbii romane se trage din cea latina !


De franceza nu zici nimic ?

QUOTE
Eu sunt de parere ca romana seamana mai mult ca pronuntie cu spaniola decat cu portugheza. Am auzit o ora de rusa predata si nu am inteles absolut nimic, dar colegi de ai mei vorbitori de rusa au mai inteles ceva in spaniola (si erau fotbalisti, nu telespectatori de telenovele).
*



Dupa ce am citit aceasta fraza, am ramas cum ai ramas tu dupa ora de rusa! Si nu-s nici fotbalist, nici telespectator de telenovele!
Ake
Conform unui bun amic de-al meu portughez, care vorbeste la perfectie absolut toate limbile de origine latina si inca vreo cateva pe deasupra, cea mai apropiata de limba romana e catalana aproape la egalitate cu portugheza. Cel putin la partea scrisa pot confirma asta, am putut citi un ziar in Barcelona intelegand aproape tot fara prea mare efort.
E de remarcat insa un alt lucru. In limba romana foarte multe cuvinte de origine latina au sinonime provenite de prin alte parti - slava, turca, germana, maghiara, etc. Uneori acestea din urma au intaietate in folosire, de aceea ii e mult mai usor unui roman sa gaseasca similitudini cu limbile latine decat invers.

PS
Topicul il las deschis pentru ca discutia poate fi interesanta, desi chestionarul e idiot.(parerea mea)
Slider
..."Topicul il las deschis pentru ca discutia poate fi interesanta, desi chestionarul e idiot.(parerea mea)".....

Nu numai a ta!

Cred ca topicul mergea fara chestionarul asta cam aiurea intocmit (parerea mea).
moshulik
Teoria ca teoria, dar practic am ramas socat cand am auzit la televizor pe unii vorbind in ALBANEZA. Fara nici o caterinca, dar cand l-am auzit, parca vorbea romaneste, desi nu intelegeam nici un cuvant din ce zicea. Deci era o asemanare fonetica sa zic asa, nu neaparat gramaticala, semana perfect ca intonatie, alternanta consoane/vocale, nu avea nici un accent aparte fata de limba romana vorbita.

Cum sa zic... daca iei japonez sa zicem si-l pui sa asculte ceva vorbit in romana, in albaneza si in romana cu accent moldovenesc sa zicem, asemanarea intre romana si albaneza este frapant de mare comparativ cu diferenta intre romana literara si romana vorbita cu accent moldovenesc de exemplu. (Asa cum noi zicem ca "japoneza" suna la fel cum suna chineza, aceeasi impresie iti da si limba albaneza vorbita comparativ cu limba romana vorbita).

Destul de interesant as zice... dat fiind ca limbile au circulat predominant prin fonetica de-a lungul timpului, scrierea "pentru toti" si "normele academiei" sunt o inventie relativ recenta.
BlaueCorsa
Suna a italiana cu accent portughez. cool.gif

Din cate am citit, situatia este urmatoarea:

Romana (mai precis dialectul daco-roman) este unul dintre cele 4 dialecte ale lb. romane (plus istro-romana, megleno-romana si aromana). Este similara cu italiana (de ex. sunt singurele 2 limbi romanice in care pluralul se realizeaza prin modificarea vocalei finale si nu prin adaugarea de -s final) si cu portugheza (conform teoriei ca punctele maxim departate de centrul de iradiere - Roma - pastreaza cel mai bine caracteristicile limbii de origine).

Romana este probabil cea mai dificil de invatat dintre limbile romanice (nu de alta dar se pastreaza modificarile pentru cazuri, ca in latina).


PS: Catalana este relativ simplu de inteles - mai ales daca stii ceva franceza si spaniola.
RABADU
De ce nu s-ar putea asemana cu sanscrita ?
Eu zic totusi ca este o limba romanica si se aseamana cu toate limbile care au aceeasi origine .
romulus
Eu as fi pus si Romanes in chestionar... unsure.gif smile.gif
anpop
din cate mi-a zis un prieten, se vorbeste prin Elvetia o limba care seamana enorm cu romana...pacat ca nu-mi aduc aminte cum ii zicea blush.gif
tatabobu
@ anpop:


QUOTE(adso @ 27 Nov 2005, 13:15)
... retroromana...
*


Marty
1. Nu exista limba retRoromana. Voi vorbiti de RETOromana sau retorumantsch
2. Seamana atit de bine cu limba romana incit atunci cind am setat masina de spalat sa-mi afiseze informatiile in retoromana, era sa-mi bag furtunul de la masina direct si de-a dreptul in ochi! Atit de mult semanau intre ele....
3. Na de traduceti:

"Cun questa pagina jau hai vulì dar varsaquantas connexiuns a paginas sin l'Internet ch'èn scrittas en rumantsch u sa tractan dal linguatg rumantsch. Vus era vegnis a chattar links a paginas en ils linguas ladina e friulana."
Marius
Asa. Si ce n-ai inteles? Totul e clar.






radmasa.gif
mikeb
QUOTE(RABADU @ 28 Nov 2005, 14:37)
De ce nu s-ar putea asemana cu sanscrita ?
*


E, afla ca am dat peste unii care sustineau asta cu argumente... Nu ma prea pricep, da ei vorbeau de radacini de verbe, alte cuvinte etc, identice. In plus, vorbeau ambele limbi in discutie (romana si sanscrita). Mai erau printre ei si unii istorici care spuneau ca romana si latina insasi ar fi urmasele unei aceleiasi limbi, un soi de daco-traca veche? Pe TVR2 uneori se poate prinde cate un documentar care mai spune cate ceva pe tema asta.
In ce priveste chestionarul, din dizertatia facuta rezulta clar ca n-am avut ce vota...
anpop
@Marty: retorumantsch era termenul lipsa la inventar biggrin.gif multam'!
OCEBE
ce tot ii dati cu italiana, maghiara sau portugheza? nu-i clar ca cel mai bine seamana cu limba "moldoveneasca" de peste prut?
eu cu un moldovean (de peste prut) ma inteleg mai bine la vorba decat cu un italian sau portughez si n-am nevoie de translator sau dictionar!
bertro
asta pentru ca NU EXISTA limba moldoveneasca/moldovineasca/basarabeana. e tot limba romana, doar ca a fost maltratata 50 de ani de "vecinul de la rasarit", in dorinta de a-i face pe oameni sa uite ca sunt latini si parte din Romania.
Marty
QUOTE(bertro @ 29 Nov 2005, 11:05)
asta pentru ca NU EXISTA limba moldoveneasca/moldovineasca/basarabeana. e tot limba romana, doar ca a fost maltratata 50 de ani de "vecinul de la rasarit", in dorinta de a-i face pe oameni sa uite ca sunt latini si parte din Romania.
*



Era o gluma, va rugam sa o tratati ca atare si sa RIDETI!
tabek
Sa ma bag si eu...fonetic seamana cel mai mult cu limba albaneza. Asta-i clar, doar ca putini au sansa sa asculte vreun albanez vorbind. Ii drept ca n-o sa intelegi nimic din ce spune un albanez dar seamana f. mult, eu cand am auzit doi albanezi vorbind, am ascultat cateva secunde pentru ca am crezut ca vorbesc in romana.
Eu stiu ca in epoca de aur am invatat ca suntem geto-daci si latini, blabla, dar, pe mine ma pune pe ganduri aceasta asmenare intre limba albaneza si romana. Ceva legatura intre cele doua limbi trebuie sa fie...
shefful
@tabek: nu cred ca e asa un secret. Exista o teorie care spune ca limba albaneza este foarte apropiata de limba pe care o vorbeau dacii. De altfel este destul de plauzibila tinand cont ca renumitele "barza", "viezure", "manz" se regasesc in forme foarte apropiate si in albaneza (vezi dex).

Cat despre postul initial... mi se par si mie cam ciumparlii variantele din sondaj. Ca gramatica si vocabular inclin sa cred ca franceza este limba cu care se inrudeste cel mai mult. Altfel, eu pot sa spun ca, dintre limbile pe care le-am auzit, mi s-a intamplat sa trebuiasca sa ascult (deci ma refer strict la sonoritate) cateva secunde pentru a ma convinge ca nu e romana in cazul limbilor portugheza si... greaca. Eu am fost de mai multe ori luat de spaniol, italian sau rus (in functie si de gradul de ignoranta al interlocutorului).
bobo77
Eu zic cum au inceput toti, ca ar trebui inchis.
nairam
Ce probleme au unii ... Cu ce seamana limba romana? eu cred ca seamana foarte mult cu limba aia din Papua Noua Guinee .... biggrin.gif Ma scuzati dar nu m-am putut abtine ....
Daca ne puneai sa votam intre Italiana, Spaniola, portugheza, franceza, mai ziceam dar asa ... Te intreb si eu tu cu ce limba crezi ca seamana (din cele puse de tine in chestionar) ....
os
Domnilor,

poll-ul nu are nici semnificatie, nici relevanta (decit poate pentru Vadim) - prin urmare se inchide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.