Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Filtrul de aer
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ViperRS
salutare am montat sus un carburator dublu corp. problema e ca filtru de aer care era cu carburatorul da in capota si nu pot inchide capota. Nu stiti cum as putea adapta filtru vechi de aer? aceasta este poza cu carburatorul si alta u filtru nemontat
argon

solutii: adaptezi un filtru clasic, adaptezi un filtru sport, sau schimbi capota si pui de diesel icon_mrgreen.gif
ViperRS
gasesc gat de lebada in forma carburatorului ???
argon
De gasit nu stiu, dar daca nu este se poate adapta, eu am vazut la multi asa..dar nu am intrebat amanunte...poate stiu mai multe altii de aici
ViperRS
azi am luat in gat de lebada de papuc cu carburatorul dublu corp. din pacate e prea mic.... deja nu mai stiu ce sa fac
DodoBird
QUOTE(ViperRS @ 28 Nov 2005, 10:07)
azi am luat in gat de lebada de papuc cu carburatorul dublu corp. din pacate e prea mic.... deja nu mai stiu ce sa fac
*



Pai omule esti pe drumul cel bun !
Si eu am luat tot un gat de lebada de papuc , probabil ca ai vazut pozele de la "imbunatatiri dacia break" topicul meu unde era asa cum zici acelasi carburator .
Uita0te cu atentie , pur si simplu "decupezi" cu uncutter gatul de lebada. Va rezulta si o inaltime mai mica si o adaptare destul de buna . Acum cele patru prezoane initiale de prindere se scot si se prind pe partea celalta , rzultant astfel "zone de agatare" ca gatului de lebada. Vezi cum am pus eu provizoriu sarmele alea de radea lumea. Se pot face niste siteme de prindere frumoase , dupa probe si reusita proiectului .
Acum la mine era asa : galerie monocorp (care este putin cred mai joasa decat cea de dublu), piesa de adaptare de 1,5 cm inaltime, carburator, gat de lebada ttaiat ! si se inchidea fara probleme !
Succes !
Vezi schimba toate garniturile genul asta de carburator este atat de vechi incat mai mult ca sigur a pierdut mult din planeitate !

Sociopatul Tandru
mda, mai ales sarmele!!! cate se pot face cu o sarma!! eu stiu pe cineva care si-a rupt clavicula nu stiu cum..pe la tara..si si-a prins-o cu o sarma.
acum ontopic.

de ce ti-ai pus carburator bicameral pe berlina? ai vreo fantezie?trebuia sa-ti lasi weber-ul tau simplu si curat se regleaza usor...e dela solex de renault 12? ...care e ideea?..vezi de treaba domle..
argon
QUOTE(Sociopatul Tandru @ 29 Nov 2005, 15:05)
mda, mai ales sarmele!!! cate se pot face cu o sarma!! eu stiu pe cineva care si-a rupt clavicula nu stiu cum..pe la tara..si si-a prins-o cu o sarma.
acum ontopic.

de ce ti-ai pus carburator bicameral pe berlina? ai vreo fantezie?trebuia sa-ti lasi weber-ul tau simplu si curat se regleaza usor...e dela solex de renault 12? ...care e ideea?..vezi de treaba domle..
*



Omul vrea solutii la probema lui nu sa-l ia lumea la rost , e problema lui de ce si-a pus si aci a cerut o solutie... wink.gif probabil l-a montat pentru un plus de putere
ViperRS
carburatorul acela l-am pus prima data din cauza faptului ca carburatorul vechi avea o problema : nu il puteam regla klumea adica era cam stricat el de felu lui. m-am interesat sa iau unu nou si am aflat ca e aproape 2 milioane asa ca am preferat sa fac altceva cu banii aia. toata lumea mi-a zis ca o sa consume mai mult cu dublucorp. eu din ce am citit pe forum si ce am vazut pe la alte masini: dublucorp sau orizontale rules.
partea mai nasoala este ca trebuie facute niste adaptari, de 3 zile tin masina in garaj ca nu am vreme de ea cu facultatea dar maine sper sa termin. o sa pun concluziile despre consum si cum merge masina peste cateva saptamani.
ViperRS
parca toate lucrurile sunt impotriva mea: pe cand mi-am rezolvat cu gatul de lebada si l-am fixat pe carburator am o alta problema cutia de la filtrul de aer loveste in tevile de pata calda a carburatorului si nu il pot pune la loc. daca stie cineva sunt mai multe tipuri de cutii de filtru de aer? gasesc o cutie mai mica?
raresito
[quote=ViperRS,30 Nov 2005, 18:05]
daca stie cineva sunt mai multe tipuri de cutii de filtru de aer? gasesc o cutie mai mica?

gasesti suta-n suta... cutia mea de la filtru e mai scurta.. din dezmembrari su capacu de metal.. ala de plastic ma enerva...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.