Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: am fost sa repar ceva si s-a stricat altceva
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
aditã
salut!

Azi am fost la service sa imi fac revizia de ulei si filtre dar sa imi schimb si rulmentii pe fata.
Mecanicul nu prea avea mare chef...vineri...ora 16.00...deh.
in fine ,se chinuie ceva la rulmenti,baga uleiul...filtrele si plec.
Cand ies din curtea service-ului ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif volanul stramb la dreapta vreo 35 de grade.
Fac cale intoarsa dar se tiraseara toti, era ora 18 (ora de plecare) in afara de o casiera care incuia usa.
Ii zic ce s-a intamplat si imi zice sa revin maine!
Ce mi-a facut dobitocul ala de sta volanul asa?
Nu stiu cata importanta are, este vb de un Vw Bora.
Masina nu trage dreapta!
MoneyTalks
Daca vrei sa le dai in cap, trebuie sa urmezi sfatul casierei: sa revii miine...
bion
Geometria.100lei
aditã
pai nu avea nimic volanul cand m-am dus la ei huh.gif
nu mi-a zis nimeni ca treb sa fac geometria dupa.
daca schimbam bielete sau pivoti mai ziceam!
MoneyTalks
Da ai schimbat rulmentii pe fata, nu?
aditã
Da.
Nu mi a zis nimeni ca treb sa fac geometrie.
Aia nu stiau cum sa rupa usa.
Daca schimbi rulmentii treb sa faci geometria?
De ce?
volint
Ca asa e-n tenis... Bine ca nu ti-au cerut bani pe curatare DPF la motor benzinar.
Victorine
Pai hai sa vedem, daca e vorba de loganul din semnatura, ca sa schimbi rulmentii pe fata tre sa desfaci asa: prinderile pe fuzeta - planetara, pivot, capat de bara, amortizor, port etrier, senzor ABS daca are, disc frana. Dau jos, schimbi rulment, pui totul la loc. La amortizor nu poti regla caderea ca n-are gauri excentrice la prinderi, iar in rest la articulatia capat de bara-bieleta de directie n-ar fi avut treaba sa umble. Deci ce anume a afectat geometria, atunci?!...

SCUZE, acum am recitit primul post si vad ca e un WV Bora...
DragosP
Bora.
MihaiD
Daca geometria anterioara s-a facut cu rulmenti avand joc mare, e posibil ca dupa schimbarea lor sa apara problema asta...

Victorine
Da chiar 35 grade?....
bion
Gradele la volan nu sunte egale cu alea dela roti.
corbex
Nu, dar tot e mult. Si rulmentii, pina sa-ti de grade in volan iti sparg urechile sau se sparg ei insisi.
Victorine
Exact! 35 de grade ma gandesc ca e undeva catre ora 2...
volint
El a fost pe seara la service... e exclusa ora 2, e prea devreme...
crintea1949
Umbland la rulmentii din fata , se demonteaza furca, fse scoate fuzeta de pe ax, se scot rulmentii apoi la loc, lucrarea facuta cu mana trebuie verificata electronic, unghi de fuga, unghi de atac etc, adica geometria ritilor si poate nu a pus la loc vre-o siguranta care a permis cabrarea rotilor, biune ca nu erai in ceva viteza, mai si omorai, sau mureai in accident. Poate sa le ridice licenta, reclama la RAR si pol rutiera pentru informare
aditã
Am fost azi la ei si s-a rezolvat in sensul ca mi-au facut geometria gratis.
Am invocat faptul ca nimeni nu mi-a zis din start ca trebuie sa fac geometria.
Seful de service de pe tura de azi a fost foarte ok si m-a inteles perfect.
In schimb mecanicul imi spune ca la ce i-a dat lui pe aparat eu cumva mint.
Adica am avut din start volanul stramb mad.gif mad.gif mad.gif
Incredibil!
Si da, la ora 2 aveam volanul dupa schimbul de rulmenti.
yoncv
Intrebarea principala e alta: le-ai dat cu ceva in cap? boxing.gif
aditã
Nu smile.gif , nu a mai fost nevoie.
CIPTUNING
Odata ce s-au desfacut prinderile fuzetei si ale amortizorului... Eu la Solenza m-am ales cu volanul stramb de fiecare data cand am umblat la planetare, fara sa a schimba sau roti de bielete sau capete de bara. La fel si cand am schimbat pivotul.
Nu vreau sa zic ca s-a strambat volanul si dupa ce am demontat puntea spate ca nu ma crede nimeni. biggrin.gif
Si pentru mine e SF fenomenul dar se pare ca prinderile nu sunt chiar fixe si nu se pot monta la fel de doua ori.
radian
Se auzea si tacanitul de la volan?
volint
Nu ca avea empetreiul la maxim.
radian
Ei na, tacanitul ala poate fi mult mai zgomotos.
bion
QUOTE(CIPTUNING @ 1 Sep 2016, 21:21)

Nu vreau sa zic ca s-a strambat volanul si dupa ce am demontat puntea spate ca nu ma crede nimeni.  biggrin.gif

*


Pai parca si puntea spate e in geometrie. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.