Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR] Mecanic Megane
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
timolen
Salutare!

Caut un mecanic ce poate pune o curea de accesorii pe un megane 2. Sau un service ce poate face asta la un pret decent.

Unde am fost mi s-a cerut suma de 60ron cand cureaua a fost 30ron. Mi se pare putin absurd si prefer sa dau cateva beri bune unu mecanic, decat unei firme.

espacern
Din ce oras esti?
iDoctor
prefer sa dau cateva beri bune unu mecanic, decat unei firme.


tu ai impresia ca toti mecanicii sunt drojdieri ? drunksinging.gif
timolen
Sunt din Bucuresti.

Hai sa nu exageram smile.gif am spus-o la modul de a cinsti pe cineva. Prefer sa dau o suma normala unui om de buna credinta decat unui service ce urmareste doar profit maxim.
argon
Pune-o singur ca e simplu, trebuie demontat carenajul din aripca care se tine in 2 suruburi si cativa braduri, si o placa metalica care are 4 suruburi, apoi cu o inelara detensionezi intinsatorul si pui cureaua.
espacern
QUOTE(argon @ 8 Sep 2016, 12:30)
Pune-o singur ca e simplu....... apoi cu o inelara detensionezi intinsatorul si pui cureaua.

Intinzatorul trebuie blocat cand e tensionat la maxim (se baga un stift in gauri).....altfel e cam greu sa ti cu o mana cheia pe intinzator si cu alta sa pozitionezi cureaua.
meganus_bicorpus
Sa nu uitam ca o curea de accesorii pusa aiurea poate face praf un motor
b06fcn
Eh, detalii. Pe vremea lui bunicu mergea inlocuita cueaua cu stramp de dama. Cred ca si acum ar iesi mai ieftin, am vazut in Obor cu 5 lei perechea. Dintr-o perehe cu doi craci face doua curele. Cu 30 de lei iese o duzina de curele. Faci o flota de la Pelicanu' cu banii aia.
Daca ne uitam la 60 de lei la o manopera pe care o faci odata la 80000 km, nici nu vreau sa ma gandesc cat de chinuita e Dacia aia...de aia era bine pe vremea impuscatului, asteptai mult si bine sa poti avea o masina...
Cred ca la tara s-ar gasi un asemenea mecanic, conditia ideala e sa il prinzi inainte de a fi fost platit pentru prima lucrare...si aia sa nu fi fost vreun ambreiaj sau ceva similar...parca avea colegul CGB un var care stia sa schimbe uleiul la Logan contra bere...
Un moderator se poate sesiza va rog?
Raduchu
Si punea extra ulei, vreo 8 litri biggrin.gif .
Victorine
Nu stiu cu e la Megane, dar eu am schimbat-o la Loganul meu (cu AC si servo) si sincer 60 de lei nu mi se pare mult. De fapt as fi cerut 60 de lei pentru fiecare data cand mi-a scapat cheia de 13 de pe intinzator biggrin.gif asa cum zice si espacern, e lucrul dracului s-o asezi corect pe toate fuliile si intinzator si rola de ghidaj fara sa blochezi intinzatorul, fara elevator, in genunchi. Mai intreaba si la alt service. Eventual unul mai mic unde stii ca lucreaza curat, sa nu iti sara dupa 20km sa intre pe la distributie ca ai facut rahatul bici si chiar o sa si trozneasca...
Dreamer
Service-ul plateste un om sa iti faca operatiunea si are o gramada de alte cheltuieli, daca tu crezi ca se face in 5-10 min ... o sa ai o surpriza neplacuta.
timolen
Imi cam dau seama ce anume plateste un service. Si la fel, consider ca un service ar trebui sa investeasca si in echipamente, nu doar profit. Cum distributia a fost facuta la un service, tot pe o manopera destul de mare ( ca deh, ce, ne uitam la bani?) si a fost pusa ochiometric, cu oja, de asta am venit aici sa mi se recomande un mecanic sau service bun, de calitate, testat de voi.

Si da, sa se sesizeze un moderator. Oja si alte nebunii am vazut pe pielea mea unde gasesc. Ciorapi inca prefer sa cred ca n-am sa gasesc pe aria auto desi vad ca se recomanda.

Deci, niste recomandari? Multumesc.
b06fcn
Daca vrei sa nu ai griji, exista o retea de service-uri cu un romb la poarta, scrie Renault pe usa lor.
Sau orice service curat, agreat RAR. Cand ma duc la service, daca nu vad un nivel minimal de echipamente, nu merg mai departe. Caut altceva. Ma rog, eu imi fac singur majoritatea operatiilor curente, pentru restul exista repzentanta.
Acum serios, vrei service corect dar nu reprezentanta, du-te la Norauto, Augsburg, EdGarage, sunt destule unde se face treaba buna. Dar nu la orice mecanic de sant...
Mai sunt magazinele de piese online care incep sa ofere si servicii de manopera pentru montarea pieselor luate de la ei, asa ai si garantie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.