Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce borne sunt mai bune ?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
BMA
de fapt nu bornele...piesa cu care se prinde cablul de borna bateriei
sunt bune bornele de plumb ? Bornele astea de bronz sau alama ma enerveaza ca eu le strang klumea si se tot crapa. am gasit unele de plumb mai sanatoase.
care sunt mai bune ?
argon
Plumb, date cu putina vaselina, sa nu faca floare
diaconuliviu
QUOTE(argon @ 29 Nov 2005, 09:03)
Plumb, date cu putina vaselina, sa nu faca floare
*


Mai bine o bucatica din pisla intre baterie si borna, uleiata; sigur nu mai face "floare".
Sociopatul Tandru
plumb, daca nu ai ulei poti folosii cu succes margarina sau smantana grasa de capra
BMA
am luat de plumb. pun vaselina. am inteles ca e ok. dar trebuie sa pun si pe borna bateriei intre borna si borna asta de plumb ? mai face contact cum trebuie daca e vaselina acolo ?
Sociopatul Tandru
nu intre ele..nu din cate stiu eu..contactul tre sa fie perfect.eu periodic le curat cu foaie abraziva.
in loc de vaselina poti folosii si untura de porc sau jumari.
BMA
si daca le vopsesc cu spray peste tot unde nu e nevoie de contact ?
tarzy
in loc de vaselina, untura, jumari si alte "porcarii" va sfatuiesc sa folositii miere de albine, nu va mai face floare in veci

eu asa am facut acum vre-o 2 ani la berlina si de atunci nu am mai avut nici cea mai mica problema
amc
Serios vorbind cele mai bune borne sunt alea cu tot cu fir!!!! luati cabluri cu bornele puse pe ele"originale" sleep.gif

----------

Editat de moderator: La urmatoarea glumita pe care o mai faci la un subiect tehnic, iti iei WARN. Daca ne stiam de mai demult atunci mai era o chestie, dar asa sunt si eu circumspect

P.S. am sters eu "glumita" aia cu borne la tava
Ov
puteti sa puneti vaselina, smantana, miere sau ce va mai doreste sufletul, ca daca nu puneti unde trebuie, nu rezolvati nimic.
Chestiile astea se pun la baza bornei din baterie, unde este posibil sa iasa niscaiva vapori de acid care formeaza "floarea". Nu se pun intre borna bateriei si cea a instalatiei electrice, ca le puneti degeaba. Cel mai frumos faceti cum zice diaconuliviu cu pasla.

La unele baterii, de dopul de plastic care vine pe borne odata cu bateria noua, se ataseaza si un cerculet de plastic care se poate desprinde de dop. Cu cerculetul ala pus la baza bornei (ca d'aia se si da, dar nu stie lumea) nu mai face floricele ever. Daca n-aveti d'ala, atunci pasla.
RIon
ok, e bine, gata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.