Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cutie viteza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
paramec
salut

am o dacie 1310 L din 1996 si are 72 mii km la bord. cateodata mai caraie cand trec din treapta 1 in treapta doi ..si mai de fiecare data cand scad din treapta 3 in treapta 2.(nu caraie daca viteza imi scade sub 20 km/h). (cu treapta 1 se intampla la fel). Cu celelalte trepte nu sunt probleme ..perfect intru-un cuvant. Ar trebuie sa ma ingrijorez .... asa am primit masina cu acest carait . NU am parcurs mai mult de 2000 de km de cand o am. Ce ar trebui sa fac?
rtulea
Ca sa elimini una din cauze ar trebui sa schimbi uleiul din cutie cu altul nou. Apoi, daca evenimentul continua ar trebui sa verifici timoneria (putin probabil) iar in ultimul rand ar trebui sa te pregatesti pentru inlocuit sincroane. Sincroanele nu sunt scumpe dar este destul de mult de munca la desfacutul cutiei iar daca nu te pricepi la asa ceva ar fi recomandabil sa apelezi la un mecanic foarte bun si care a mai desfcaut cutii de viteza deoarece este destul de complicat.
paramec
uleiul a fost schimbat de curand ..e mai curat decat uleiul de flarea soarelui de la magazin ...pt gatit . Cineva mi-a mai spus ca nue bine reglata patina ..... e posibil asa ceva?..cum ar trebui s afie reglata?
amc
Ori ai probleme cu cutia(selectare treptelor sau sincroane)
ori ai cursa ambreiajului dereglata. cred wacko.gif
make_bd
Sigur trebuie sa te duci la un mester sa-ti umble la cutie.
Si la mine facea asemanator (de fapt intra cumplit de greu in a II-a) si pana nu am mers la mester sa-mi schimbe sincronul de a I-a (nu intra in a I-a pana nu opream roata) si a II-a nu am scapat.
Acu' e alta treaba.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.