Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: scurta ezitare la accelerare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
asmodeus_
Salut, o problema nu foarte grava vreau sa va propun:
Am avut un carb dublucorp, l-am dat jos pentru ca deja era varza si am pus monocorp nou. Am schimbat si galeria.
Acum, merge totul ok, dar si la motor rece si la motor cald, cand merg cu pedala de acceleratie apasata la fel de mult, daca mai apoi vreau sa accelerez (mai brusc sau mai lent) are o ezitare de vreo secunda in care parca da in nas (nu foarte tare) si abia dupa aceea accelereaza normal.
Care ar putea fi problema? Platina e noua, reglata bine, condensator la delco nou, capac delco nou, bujii noi...
???
andutzu
QUOTE(asmodeus_ @ 30 Nov 2005, 22:18)
Salut, o problema nu foarte grava vreau sa va propun:
Am avut un carb dublucorp, l-am dat jos pentru ca deja era varza si am pus monocorp nou. Am schimbat si galeria.
Acum, merge totul ok, dar si la motor rece si la motor cald, cand merg cu pedala de acceleratie apasata la fel de mult, daca mai apoi vreau sa accelerez (mai brusc sau mai lent) are o ezitare de vreo secunda in care parca da in nas (nu foarte tare) si abia dupa aceea accelereaza normal.
Care ar putea fi problema? Platina e noua, reglata bine, condensator la delco nou, capac delco nou, bujii noi...
???
*


Posibil avansul.Incearca sa-l maresti putin si vezi rezultatul.Daca nu verifica si pompa de sprit.
mihibod

Salut,de vina este progresiunea!!!!!!Da carburatorul jos si regleaza clapeta de acceleratie sa vina exact cu muchia peste gaurica de progresiune cea mai de jos,astfel incit la cea mai mica tendinta de accelerare sa se descopere.Nu te speria daca clapeta nu se mai inchide perfect,este normal!!Din acest moment nu mai atingi surubul de la clapeta!!!!!!!Verifica daca jetul pompei de sprit este drept si tisneste la cea mai mica acceleratie.Reglajul ralantiului il faci doar din surubul de amestec!!!!!!,pina obtii 800rot/min.
nvp_playboy
Din surubul de aer incerci pana se accelereaza fara sa moara.
Daca surubul este ineficient, problema e din platini......in mare
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.