Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: repercursiuni scurt.circuit
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
eXtenSion
Ieri am observat ca nu mergea un bec de la sectiunea climatizare(bord CN), am desfacut si am observat ca firele Negre(cred ca -) de la becul din stanga (care mergea) erau topite unul peste altul, iar cele de la cel din dreapta -tot cele Negre- topite in tuburile de vacuum.

Eu mai tin minte o data ca am facut scurt la instalatia de lumini si s-au incalzit firele, dar asta a fost cu aprox. 3-4 saptamani in urma.

Problema mea este:

Cum pot sa aflu daca s-au mai topit si alte fire, care nu le pot vedea (mai ales cele infasurate cu banda in carnatul acela din care ies firele pentru becurile mentionate mai sus)? Se poate cumva cu aparatul de masurat tensiune/intensitate sa nu fie pierderi..Sau?



sad.gif
eXtenSion
Astept sa-mi ia foc masina ? biggrin.gif
Dreamer
Fa o vizita la un electrician .... inainte sa iti ia foc masina ... dupa aia ... o sa faci o vizita la REMAT biggrin.gif
gti98
QUOTE(Dreamer @ 4 Dec 2005, 04:35)
Fa o vizita la un electrician .... inainte sa iti ia foc masina ... dupa aia ... o sa faci o vizita la REMAT  biggrin.gif
*



Pana ajungi la electrician, verifica sigurantele din tablou, sa nu fie supra-dimensionate sau "reparate" cu cate un "somoiog" de fire. Rolul sigurantelor este sa se arda ele, nu instalatia si apoi masina!! Verificarea instalatiei e destul de laborioasa, cablajul e ascuns in cea mai mare parte si nici un electrician nu va pierde timp pretios (de baut bere de ex.!!) cautandu-ti tie zone cu izolatia belita de la frecatura. Verifica personal, mai bine, duliile becurilor alea. Eu nu am avut de-a face cu bordul de CN (inca) si nu stiu exact cum sunt realizate , dar daca "firele erau topite unul peste altul" era unul topit si lipit de celalalt sau erau amandoua topite? In primul caz, cel "sanatos" mai are portiuni unde e intreg. E posibi in acest caz ca scurtcircuitul sa fi fost intre firul plus si masa, inainte de bec, sau cu lamela plus de la dulia becului. Daca amandoua firele au topit izolatia, e posibil sa se fi produs scurt intre lamelele duliei (peste bec) Oricum, daca ai fire din acelea mult mai subtiri - economie, beculetele alea au putere mica - siguranta care sa le protejeze ar trebui sa fie de curent f mic. In plus, constructorul nu pune sigurante pe fiecare bec, ca nu e economic.l
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.