Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Condens la carburator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
csapo
SALUT PRIETENI!
Sint cam nou pe aici,dar sper sa ma ajutati!
Am mult condens la furtunele ce vin la carburator,dinspre motor,si la relantiu moare motorul.Ce a-si putea sa fac?E de vina uleiul,sau benzina?Alimentez numai de la Mol.
argon
QUOTE(csapo @ 3 Dec 2005, 20:00)
SALUT PRIETENI!
  Sint cam nou pe aici,dar sper sa ma ajutati!
    Am mult condens la furtunele ce vin la carburator,dinspre motor,si la relantiu moare motorul.Ce a-si putea sa fac?E de vina uleiul,sau benzina?Alimentez numai de la Mol.
*



In primul rand ce intelegi prim condens?
In al doilea rand te referi la furtunul de recuperare al vaporilor ce vine de la capacul culbutorilor in T-ul carbului?

Condensul e o pasta alba?

S-ar pute ca nu asta sa fie cauza din care iti moare motorul, condensul ala cum ii spui tu e normal in perioada asta a anului...
RIon
foloseste un ecran calandru, in fata radiatorului, ajuta mult... si pune o sticla de solutie impotriva apei din combustibil, diponibila prin benzinarii...
csapo
QUOTE(argon @ 3 Dec 2005, 21:22)
In primul rand ce intelegi prim condens?
In al doilea rand te referi la furtunul de recuperare al vaporilor ce vine de la capacul culbutorilor in T-ul carbului?

Condensul e o pasta alba?

S-ar pute ca nu asta sa fie cauza din care iti moare motorul, condensul ala cum ii spui tu e normal in perioada asta a anului...
*


Salut!
Da condensul este a pasta alba,plina cu picaturi de apa,si exact cum ai zis se depune pe acel furtun si in t-ul carburatorului.Pina n-am curatat in relantiu efectiv se oprea motorul,dar de atunci merge ceas.Chiar as mult sa se depuna iarna?
Ori cum merci!
csapo
QUOTE(RIon @ 4 Dec 2005, 11:41)
foloseste un ecran calandru, in fata radiatorului, ajuta mult... si pune o sticla de solutie impotriva apei din combustibil, diponibila prin benzinarii...
*


Multumesc de idee,am sa incerc!

De acord cu propunera!Mai bine sa ajungem cu toti acasa! excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.