Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: usa lasata la D1300+10 and more....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
beby1300
salut,



in ultimul timp am observat la masina nou achizitionata (D1300 '80 recarosata '94) ca usa fata dreapta se inchide (deschine) din ce in ce mai greu. practic se simte puternic cum aceasta se harjaie in zona incuietorii de caroserie (semne adanci). am incercat sa vad care este problema si am observat ca usa are un mic joc verticala in pozitia inchis dar care dispare in pozitia deschis. deasemenea daca tin usa ridicata la inchidere nu mai are aceasta problema. clar ceva s-a largit, tocit sau indoit.



are cineva idee despre ce este vb precis? si daca pb se poate remedia "in fata blocului".



mentzionez ca este o caroserie de 1310 cu usi de 1300.



problema 2: am cercetat forumul dupa niste indicii in ceeace priveste antifonarea. nu am reusit sa gasesc ceva conludent, sau poate nu am cautat prea bine.

.......ce ma intereseaza mai precis este zgomotul de la motor care la 90+ Km/h face destul de urat si mai si vibreaza (simt asta in podea), acelasi lucru pana la 120Km/h.



nu stiu daca caroseria este antifonata dar are sigur niste buretzi pe partea dintre carcasa motor si "habitatul uman".



solutii concrete......?????



multumesc anticipat !!!
Ov
1. ai joc in balama. E o tija acolo care tine balamaua si probabil i-a zburat siguranta si a luat-o la plimbare. Da vreo 2-3 ciocane in tija pana o bagi la loc si dupa aia pune-i o siguranta

2. stai linistit cu zgomotul intre 90 si 120 ca toate daciile 1300 fac asa (auzisem la un moment dat de la un mecanic ca s-ar putea sa fie de la evacuare, sa se creeze o rezonanta ceva)
Marty
1. Vezi sa nu se fi rupt ceva la balamaua usii/splint-ul care-ti tine imbinata balamaua/opritorul de la usa. Mai degraba s-a rupt opritorul!



2. Apesi butonul CAUTARE (scris sus, cu rosu) si dai sa caute dupa "folie parchet". Gasesti in topicul ala cam tot ce te intereseaza despre antifonare si materiale necesare.

O mica paranteza personala, pentru capota, fa o comparatie intre capota ta si capota de "zimbetul lui Iliescu", partea dinspre motor. Daca se pupa la nervuri si forme, cumpara-ti o "patura" de motor, din cea care se pune pe interiorul capotei la "papucul" 1,9D
MoGas
1. E posibil sa se fi uzat si balamalele si bolturile acestora, mergi la un tinichigiu care iti va spune exact. In fata blocului poti incerca sa schimbi bolturile si sa vezi daca obtii efectul scontat.

2. Cam oricat burete ai pune tot nu atenuezi prea mult zgomotul ala. Se transmite al naibii de bine prin toate elementele caroseriei, in special prin podea.
catalin_I
salut

pana te lamuresti un pic ulei nu strica :wink: am auzit de o chestie "sonorizant"incearca-l tongue.gif
SGN_1310
Merge mai cu folie, la urma urmei !
StefanT
aceeasi problema am avut-o si eu. Erau uzate balamalele (se largisera) si bolturile. Rezolvare: Sudat aslte balamale de la alta portiera si schimbat bolturile (costa putin). Tot asa avea joc pe verticala. Bafta!
gattoman
Cu antifonatu rezolvi in modul urmator : dezechipezi masina si antifonezi cu antifon cauciucat si apoi pui folie care se pune sub parchet.Pentu capota cauta topicul "blana capota".La portiere ia si verifica balamalele si cremaliera care poate sa fie deplasata de la locul ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.