Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Homeschooling-ul, alternativa viabila?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
klaus
Zilela astea am constat o discutie aprinsa in urma deciziei lu madam Nalbaru de a-si retrage fata de la scoala si a incadra la "homeschooling".
In mod evident doamna e suparata ca scoala e proasta.
Mie personal argumentul ca tipul de invatare prin competitie "este depășit de vremurile pe care le trăim" mi se pare cam subtire, ca doar si madam nalbaru fix intr-o societate competitiva traieste, in care daca nu esti mai bun ca altul nu primesti contracte (de concert, de prezentat emisiuni cum face barbatu doamnei etc).
Argumentul ca scoala e slaba il inteleg si mi se pare mai justificat.
Am o dificultate de a intelege pana la capat argumentul ca acel copil sa invete doar "despre lucrurile care îi plac"
Pe partea financiara unii spun ca-i destul de ieftn, vreo 500 dolari/an
Insa constat o serie de contraargumete cu care se trage din toate pozitiile.
Racoviceanu zice ca:
- un parinte trebuie sa se ocupe, deci e cam "scos din productie"
- e dificila recunoasterea scolarizarii
- ca reprezinta de fapt un fel de abandon scolar numit mai "trandy"
Nenea Ion Pânișoară, care-i un cetatean destul de bazat in domeniu pedagogic, spune:
- metoda e dezvoltata pentru zonele izolate (Australia, Norvegia), nu pentru orase
- ca nu exista regleemntari clare
- ca nu e clar cum se va face reinsertia mai tarziu
- ca lipseste socializarea cu efectele ei: insingurarea, lipsa abilitatilor sociale, nedezvoltarea inteligentei emoționale, pe scurt ca ar putea deveni un fel de autist social
Tot acolo Bodu (bine, asta un mare geniu, ce sa zic) invoca aspecte legale:
- abandonul scolar cu implicatii penale
- pericolul decaderii din drepturile parintesti
- ca dupa clasele primare e mai dificil
Funeriu e aproape inflamat:
- cei care au facut presiuni pentru asa ceva erau sectanti "care aveau ca unic scop îndoctrinarea religioasă a copiilor prin acest mijloc"
- ca un homeschooling aplicat a fost la jihadistii care s-a aruncat in aer
- ca adevarata alternativa e invatamantul privat acreditat
La sfarsit Funeriu are o zicere profunda: "faptul ca esti parinte nu iti da dreptul (privilegiul) sa iti educi copilul numai cum vrei tu, ci si cum vrea societatea". Daca alelalte mi s-au parut oarecum rezonabile, asta mise pare de-a dreptul fascista! Cum adica sa fie educat copilul cum vrea "societatea"? Da' despre ce vorbim aici, despre Lebensborn?

Ma rog, mie personal mi se pare ca homeschoolngul are mai multe dezavantaje decat avantaje.
corbex
Homeschoolingul e pentru copii timpiti care nu trebuie confruntati prea timpuriu cu calitatile lor.
gabize
În urmă cu muuultă vreme citeam prin presă despre dificultățile de acomodare la colegiu a unui copil de ceva vedetă americană care a făcut școala acasă, cu profesori plătiți.
miki
Acuma, pentru niste artisti care nu vor sa scoata din copil vre un doctor in ceva anume, mie mi se pare o alternativa ok.
Aia cu insertia ulterioara mi se pare supraeveluata
Asa zisul home schooling este defapt invatamint la distanta in scoli dinafara romaniei
Unele au posibilitati echivalare altele nu.
l@u
Este o mare prostie școala asta făcută acasă. Oare cum se integrează copilul ăla în societate după?

Edit: nu mai spun de efectele secundare dacă copilul e singur la părinți.
miki
cica
QUOTE
Copiii educați acasă nu sunt izolați de societate mai mult de jumătate din zi. Ei duc o viață profund ancorată în comunitate: fac cumpărături și comisioane, merg oricând în vizite, participă la cursuri, ateliere și evenimente culturale și sportive, fac voluntariat.

un fel de articol
Rampage
Pai copilul ala nu cred ca e tinut izolat de societate. Trebuie sa aiba grupul lui de prieteni unde sa experimenteze prietenii, dusmanii (cu accent pe ultimul i in ambele cazuri smile.gif ), ma rog, treburi specifice.

Eu consider ca e o alternativa OK daca se iau masurile necesare de a compensa ceea ce lipseste comparativ cu "sistemul clasic".
klaus
Socializarea nu inseamna doar sa ma intalnesc cu oameni pe strada/cumparaturi, si cu anumiti oameni 1 ora pe zi (la diverse cursuri separate)
Socializarea inseamna sa dezvolti nite abilitati de convietuire mai multe ore pe zi cu mai multe tipologii umane (sa stai mai mult eore cu un numar de tovarasi, sa dezvolti niste modalitti de comunicare cu ei, de singere a conflictelor, de impunere a pozititi in cadrul grupului social etc.
b76bgaarh
arunca tastatura aia.

asta e bine pt cei care vor sa munceasca de acasa, eu unul nu pot.
l@u
Adică e bine să stai toată viața în casă?
gabize
Dacă un copil e ferit de sistemul clasic de învățământ, pentru că se vrea "ce e mai bun pentru el", cu siguranță și mediul în care va socializa cu copiii sau adulții va tinde spre "perfect". Un astfel de copil nu va ști să reacționeze în fața unor împrejurări atipice, neprogramate.
Rampage
QUOTE(gabize @ 20 Sep 2016, 13:18)
Dacă un copil e ferit de sistemul clasic de învățământ, pentru că se vrea "ce e mai bun pentru el", cu siguranță și mediul în care va socializa cu copiii sau adulții va tinde spre "perfect". Un astfel de copil nu va ști să reacționeze în fața unor împrejurări atipice, neprogramate.
*


Omiti un lucru important : activitatile sportive de grup. Mai toti pe aici prin vaslui practica cel putin un sport de echipa. Asta dezvolta competitivitatea si pune copilul in fata unor sentimente pe care trebuie sa invete sa le controleze. Asta este o alternativa buna de a compensa partea sociala din "scoala clasica".
gabize
Sportul acoperă doar parțial.
Există multe aspecte cu care poate nu se va confrunta în societatea "perfectă". Copiii mint, crează grupulețe, învață să fie solidari cu unii și răutăcioși cu alții. Apoi trebuie să accepte (sau nu) condiții materiale sau intelectuale diferite, violența unora dar și bunătatea altora... și câte altele.
bucatzel
QUOTE(miki @ 20 Sep 2016, 13:40)
Aia cu insertia ulterioara mi se pare supraeveluata
*


Adica insertia in chestia aia facultativa de-i zice facultate? mda, e supraevaluata si aia.

Bia nene, da' de ani intregi se marseaza spre ideea de a tampi copii "ca au saracii prea mult de invatat". culmea, nu de catre profesori care nu mai pot face fata, ci de catre parinti. Mai nou aud si prostia aia cum ca vor avea dreptul sa ceara schimbarea profesorului. Care profi credeti ca o sa fie afectati de asemenea optiune, aia care fuseresc orele si nu obosesc copilasii, sau aia care mai stiu sa zica "2, stai jos" la o loaza care zice senin "n-am invatat pentru azi"?
Si de parca n-ar ajunge, mai vine si cate-o minte-n-bigudiuri ca asta, care recunoaste singura ca prefera sa chiuleasca de la scoala ca sa asculte muzica ( vaaaai, nu se potrivea orarul scolii cu programul postului de radio), ca stie ea sa faca mai bine.
Bine, cand e vorba de creaturi de-astea, nici nu m-ar mira prea tare sa se foloseasca de copil pentru 5 minute in plus pe sticla.
klaus
QUOTE(Rampage @ 20 Sep 2016, 14:21)
Omiti un lucru important : activitatile sportive de grup. Mai toti pe aici prin vaslui practica cel putin un sport de echipa.
*

1. Pai sportul e exact o "competitie".
Nu zicea madam Nalbaru ca d-aia si-a retras copila, ca nu e bine cu competitia? Deci sportul nu se pune.
2. D-aia e vasluiul pe locuri fruntase la toate sporturile pe tara, ca are baza de sportivi mare. radmasa.gif
AR-18-MOS
Eram convins ca homeschooling-ul fiind ceva diferit si cu putina interactiune umana, e clar pe gustul lui Rampy. De abia am asteptat sa scrie. rolleyes.gif
Pe de alta parte, homeschooling, implica sa fii autodidact, si se stie ca poti deveni chiar inginer astfel. La fel cum eu, tot asa, am devenit combatant ezoteric complet si corect definit in maieu si slapi. sleep.gif
tatabobu
Esti afiliat cu Lorin sau pe cont propriu?
klaus
Doar cu Fortuna
Markos
Pentru socializare există soluții .
Rampage
QUOTE(AR-18-MOS @ 20 Sep 2016, 13:48)
De abia am asteptat sa scrie. rolleyes.gif
*


You are my no. 1 fan! up.gif
bucatzel
Sper ca se acorda si-o diploma, ceva.
iulia_boris
De ce nu ma mira c.a plecat duma asta de la un 'hartist'? Asta si cu Olivia Steer care a luat.o rau pe campii cu sfaturile ei .
Rampage
Ca sa il linistesc pe politistul in maieu, in Vaslui homeschoolingul este interzis prin lege, exceptie fiind anumite situatii deosebite despre care nu stiu ce ar trebui sa reprezinte.
Dar na, unii se arunca cu capul inainte chiar daca apa e mica.
miki
da cred ca la vaslui nu sint 28 in clasa
si dac nu ma inseala memoria scoal are principiu principal "fericirea copilului si nu competitia"
parca in vaslui ( si in alte judete de pe acolo) profesorii sint prieteni si mentori pentru elevi iar cuvantul de ordine nu este facultate ci om.
adica principiile urmarite de homeschooling

nu ca p-aici instructori si comandanti
este evident ca la 28-30 de insi nu poti face altfel.
DragosP
QUOTE(miki @ 20 Sep 2016, 15:45)
scoal are principiu principal "fericirea copilului  si nu competitia"
*


Ce mă?
gabize
Principiu principal biggrin.gif
bucatzel
școala, sau scoală?
Rampage
QUOTE(bucatzel @ 20 Sep 2016, 15:16)
școala, sau scoală?
*


"neam trezit" sau "ne-am trezit" ?
bucatzel
lasand glumele la o parte, daca tot am 5 minte de parlit, duma aia cu mediul competitiv care e rau, e o idiotenie mai mare decat tot neamul autoarei.

Mediul competitiv e ala care genereaza imbunatatiri. In orice. Evident, si in invatamant, unde pana la urma, nivelul de competitie e in functie de nivelul combatantului. Mai mic, se agita doar cu scoala. Mai mare, se mai baga la un cerc, o olimpiada, o echipa de-un sport, ceva.

Amu' evident, mai conteaza si parintii, care ar trebui sa observe evolutia odraslelor. Nu cred ca dansau ai mei de fericire ca aveam note la nivelul acceptabil la materii umane, dar nici nu-mi scoteau ochii pentru asta, in schimb imi frecau ridichea daca dadeam cu stangu-n dreptul la materiile reale, pentru care chiar aveam inclinatie. Dar no, asta a insemnat ca parintii mei au cheltuit pe mine mai mult timp si atentie, chestie complicata la minti artistice, care zboara din concert de la cracanatii din deal la paranghelie la cucuietii din vale si retur.
Rampage
Deci "neam trezit" ... ai ales bine smile.gif
b76bgaarh
adevaru ca parintii sunt de pe alta planeta, zilele astea.

una bucata odrasla, singura la parinti, nu a rezistat sa faca clasa 0 la scoala la stat, ca e prea multi in clasa, ca sunt copii smuciti, ca trebuie sa ajunga la 8, ca trebuie sa plece la afterscul etc. acum e la privat, faimoasa scoala genesis, nu prea are program, ore mai lejere, after scul tot acolo, copilu fericit ca i se sufla in fund.

concluzia, scuala de stat e najpa domne.
iulia_boris
Daca aveau salar minim pe economie ma.sa si tac.su halea ploada cornu cu laptele de zicea ca.s cozonaci cu nuca. Numai pretiosi si basinosi care fac din copii niste inadaptabili si impotenti..A,si puturosi si lenesi..
gabize
Pe vremea studenției mele am avut noroc să fiu descurcăreț și am stat 6 în cameră doar în primul an. Mulți stăteau în configurația asta toată facultatea. Dar era o normalitate și nu se stresa nimeni.
Acum părinții (nu toți, dar mulți) nu concep ca odrasla lor să stea în cămin. Că pute, că e mizerie, că e mulți... și dau bani grei pe chirii.

În copilărie aveam drept spatiu de joacă o fostă livadă. Încă era plină de nuci, pruni și corcoduși. Iar jocul preferat... de-a prinselea prin copaci. Rar trecea un an în care măcar unul dintre puști să nu ne rupem măcar o mână. Ne luau părinții de-o aripă, ne duceau la ghipsat și poate mai luam și-un picior în fund fiindcă făceam diar prostii.
Acum, de se zgâri puțin odorul, e tragedie în famile, sunt imediat anunțați bunicii și măcar doo mătuși care musai tre' să mângâie și aline bietul copil.

Cam așa a "evoluat" societarea, era de așteptat și avest prag.
DragosP
QUOTE(gabize @ 20 Sep 2016, 17:02)
Acum părinții (nu toți, dar mulți) nu concep ca odrasla lor să stea în cămin. Că pute, că e mizerie, că e mulți... și dau bani grei pe chirii.

*


And your point is...?
RZV
Batranilor...pe vremea voastra toate erau mai bune.... sleep.gif
ady77
QUOTE(DragosP @ 20 Sep 2016, 17:05)
And your point is...?
*



Ca ii dadacim prea mult.
b76bgaarh
uitasem sa scriu, scoala de stat nuera in ferentari, era una de fitze in buricu targului.
gabize
Adi și Dragoș, nu am nominalizat și nici nu-mi permit asta. Am prezentat, cât mai general posibil, felul în care văd eu c-au evoluat lucrurile.
iulia_boris
Apoi,barbata.meu zice ca regreta ca era din Bucuresti si nu statea in camin.Ca acolo era distractia..
neumann
asa deci. Vaccinele e naspa, invatamantul e naspa.. ce urmeaza? sa se trateze vipurile in austria ca sistemul romanesc de sanatate.. stai un pic, ca asta se intampla deja. Nu mai bine repari sistemul decat sa-l distrugi? Se poate si "mai putin competitiv" adica fara note, sau cu "admis respins" sau.. fara rebuturi. Copii intre ei oricum vor fi competitivi la sport, pe maidan, la fotbal, la tenis.. important e sa se faca distinctia intre a fi competitv si a exclude sau asedia* pe cineva psihologic pentru ca e altfel (bully). le: marginaliza, nu gaseam cuvantul
DragosP
QUOTE(gabize @ 20 Sep 2016, 17:12)
Adi și Dragoș, nu am nominalizat
*


Stai calm că nu m-am simțit, nu am de ce. Pur și simplu mi s-a părut că lipsește concluzia.
miki
QUOTE(DragosP @ 20 Sep 2016, 16:05)
Ce mă?
*


exact
gabize
Concluzia e că pretindem a fi mai prețioși, ca urmare devenim din ce în ce mai pretențioși.
DragosP
Mai degrabă cu aproximație grosieră.
miki
QUOTE(bucatzel @ 20 Sep 2016, 14:33)
Adica insertia in chestia aia facultativa de-i zice facultate? mda, e supraevaluata si aia.

*


Exact e facultativa, Citi absolventi de facultate din ultimii 5 ani sa zicem, merita diplomele pe care le-au dobindit?
Citi dintre ei sint in stare s afaca ceva demn de acele diplome?

QUOTE(gabize @ 20 Sep 2016, 16:06)
Principiu principal biggrin.gif
*



Domu'Graur, ce-i gresit aici?


QUOTE(iulia_boris @ 20 Sep 2016, 17:16)
Apoi,barbata.meu zice ca regreta ca era din Bucuresti si nu statea in camin.Ca acolo era distractia..
*



homeschooling se refera la gimnaziu , eventual liceu nu mai sus...
gabize
QUOTE(miki @ 20 Sep 2016, 17:37)
Domu'Graur, ce-i gresit aici?

Relax, nu te trăgeam de obraz. Era un joc de cuvinte, preluat din postarea ta, cu care i-am răspuns lui Dragoș.
iulia_boris
Io dadusem raspunsul lui Gabize care spunea despre studentie..
corbex
Eu sint de acord cu homeschoolingul si am si vazut cum se face, intr-un film. Un pui de australian care locuia la 437 de mile de primul oras, despartiti fiind de un desert, se scula dimineata si se aseza la o masa pe care era o statie radio. O voce tovaraseasca spunea "buna dimineata, copii!" Copiii erau apoi indemnati prieteneste sa deschida caietul unde vor si cartea de limba australiana la pagina x, sa citeasca paragraful y, sa-l scrie pe caiet de 2,5 ori. Copiii ralortau cind terminau, citeau textul la cerere, erau corectati, etc. Si o tineau tot asa o zi de scoala, zi dupa zi, 6 zile pe saptamina. Copiii se cunosteau radiofonic intre ei.
bucatzel
QUOTE(corbex @ 20 Sep 2016, 17:47)
Eu sint de acord cu homeschoolingul si am si vazut cum de ce se face, intr-un film.
*


Mi-am permis sa corectez umpic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.