Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Astra J
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
Speedy
Totul a inceput de la nevoia de mai mult confort la mersul pe autostrada si cum Loganul nu exceleaza la acest capitol, m-am decis sa imi caut masina.
Criteriile de baza au fost: Cruise control, insonorizare buna si apoi, daca se poate, o clima automata.
Dupa lungi cautari, am reusit sa ma decid la doua modele: Ford Focus si Opel Astra J, neaparat break, ambele dupa 2012 si sub 150k km.
Dar cum n-am reusit sa gasesc un Focus care sa imi placa, tinand cont si de service-ul mai scump la Ford, m-am pricopsit cu un Astra.

Motorul este un turbo diesel de 2l cu 165 cp, provenienta Fiat daca nu ma insel.
Dupa cum era de asteptat, nu are niciun fel de problema sa miste cele 1,6 tone ale masinii. Conform cartii, 100 km/h se ating in 9,5 secunde, iar viteza maxima ajunge la putin peste 210km/h.
Pana acum am strans in jur de 300 km, majoritatea pe autostrazi. Pot sa spun ca se simnte foarte bine la viteze de 160km/h, exact ceea ce imi doream.
Saptamana urmatoare va urma o revizie serioasa ce va include si cureaua de distributie, pompa de apa etc.
As fi preferat sa ajung cu ea in tara pentru operatiile astea, dar nu am intentia sa fac tocana de supape pe autostrada asa ca le voi schimba aici.
Farurile automate cu xenon sunt bune, dar mai dau rateuri mai ales cand se intampla sa apara masina de pe contrasens in curba.
Scaunele sunt foarte comode si ca bonus sunt si incalzite, senzorii de parcare fata-spate ii gasesc destul de folositori, cel putin pana ma voi obisnui cu dimenisunile masinii.
In weekend urmeaza un drum de vreo 400 km, revenim cu impresii.

[attachmentid=1628045376] [attachmentid=1628045377] [attachmentid=1628045378] [attachmentid=1628045379] [attachmentid=1628045380]

SiloS
QUOTE
Farurile automate cu xenon sunt bune, dar mai dau rateuri mai ales cand se intampla sa apara masina de pe contrasens in curba.


Cum adica automate? Se aprind singure pe intuneric? Si cum adica rateuri? Se face bezna in curba cand ai masina din fata?

S-o stapanesti sanatos.
Speedy
Mersi!
Automate adica se aprind singure cand se face noapte si comuta singure intre faza lunga si faza scurta. Daca e pe faza lunga si apare masina dintr-o curba de pe contrasens, dureaza o fractiune de secunda pana comuta pe faza scurta...La mers pe autostrada e OK.
SiloS
QUOTE
dureaza o fractiune de secunda pana comuta pe faza scurta


Deci e ok.
In principiu pe curbele stranse de stanga nici nu e nevoie de comuti pe luminile de intalnire.
Solon
Mie imi place. S-o stapanesti sanatos.
Acu' o sa urmeze toti cei anti-opel.....
Speedy
Si mie imi place smile.gif
Mai are si puncte slabe, cum ar fi spatiul la picioare pe locurile din spate sau directia "prea asistata" care pierde mult din feeling.
Suspensia mi se pare o idee cam tare, dar e posibil sa contribuie la asta si jantele pe 18. Sa vedem cand trecem la jantele de iarna care sunt pe 16.
Bwwlan
Arata foarte bine, s-o folosesti sanatos smile.gif
Iulikk
Pfff... iti dadea argon o leguma brec numa' buna sad.gif .

PS: Faina mașina. Cat fu halatu?

Multi KMP!
Speedy
Multam!

Pusesem ochii pe vreo doua Lagune, dar erau cu motorul de 1.5 asa ca am zis pas.
Halatu' fu vreo 9000 cu numere si roti de iarna.
MoneyTalks
QUOTE(Solon @ 21 Oct 2016, 18:11)
Acu' o sa urmeze toti cei anti-opel.....
*


Inca nu am auzit de anti-opel. Mai degraba anti-VAG radmasa.gif
tatabobu
"Nemtii fac masini si Opel". tongue.gif
S-o stapanesti si s-o alergi sanatos!
bucatzel
QUOTE(Speedy @ 21 Oct 2016, 18:29)
Scaunele sunt foarte comode
*


Norocosu-le. Scaunele de pe astra H au fost cele mai proaste scaune in care-am stat vreodata la drum lung. Si alea de logan au fost mai lejere.

Multi kmp!
MoneyTalks
QUOTE(bucatzel @ 21 Oct 2016, 21:22)
Scaunele de pe astra H au fost cele mai proaste scaune in care-am stat vreodata la drum lung. Si alea de logan au fost mai lejere.
*


Eu am inchiriat o Astra pentru o zi, in care am condus cam 1,000 km, si, sincer sa fiu, scaunele mi s-au parut mai comode decit in Passat (masina aia o aveam atunci). Deci sint scaune si mai proaste decit in Astra icon_mrgreen.gif
BoR
Ca posesor de Sports Tourer, de care sunt tare incantat, iti doresc de te bucuri din plin de masina!
PetruDez
Frumoasa. Sa o stapanesti sanatos. Sa te bucuri de ea.

Cat despre Opel......nope...nimic....ce creadeai ca toti pe acilea sunt anti-opel?!
dr_mKe
Mișto roțile, fac mașina să arate cool tongue.gif
Bicicleta galbena
Si cu folie pe usile spate+luneta ar arata si mai bine cool.gif

argon
Siglele Opel si Audi au o istorie comuna, cerculetele s-au acordat de o comisie pe baza calitatii, Audi a primit 4, iar Opel unul barat.
b06fcn
Arata bine jucaria, s-o pedalezi sanatos. Mie Opel mi se pare o marca cinstita, nu te da pe spate, dar nici nu te lasa in drum. Dupa 100000 km cu Corsa din semnatura, care nu a cerut un intervalul asta decat revizii si niste maruntisuri (aici includ si ambreiajul schimbat la 130000 din cauza de volanta dubla masa picata), am decretat-o aproape la fel de fiabila ca asiaticele din garaj. Si, un avantaj major, sunt multe variante pentru piese de schimb, e o masina care se intretine fara sa te ruineze...
MoneyTalks
QUOTE(argon @ 22 Oct 2016, 07:18)
Siglele Opel si Audi au o istorie comuna, cerculetele s-au acordat de o comisie pe baza calitatii, Audi a primit 4, iar Opel unul barat.
*


Mda, cred ca inca din acele timpuri cei de la VAG au avut un soft care arata calitatea doar in teste...
speedman
Frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos! Si eu m am uitat candva la astra j combi, dar nu am gasit-o pe aici in configuratia dorita de mine (vroiam automata, scaune ergo si flex ride).
Speedy
Mulțumiri pentru urari!

Făcui azi un drum de vreo 400km dar fără autostradă. Masina merge bine,n am ce sa îi reproșez deocamdată. Din păcate un rulment se cere schimbat, habar n am care. Nu e deranjant, dar se aude. Consumul a fost în jur de 5.6 % respectând limitele de viteza nemtesti plus ceva fataiala prin oraș.

Da,jantele arata bine și schimba complet aspectul mașinii, partea proasta e ca dimensiunea de 18'' nu e trecuta în talon. Sper sa le pot trece când voi înmatriculare masina in tara. În carte exista și dimensiunea de 18''

Ar fi mers o cutie automata m am cam plictisit sa tot mestec la schimbător dar tinand cont ca masina va merge mai mult pe autostrada an considerat ca nu merita riscul.

Am mai descoperit niște chestii. Prima ar fi ca are un soi de revmatching, dacă schimbi dupa placul calculatorului. Adică numai când treci în treapta superioară, ceea ce calculatorul iți sugerează mereu sa faci. La downshifturi n are nici o treaba, numai când treci din 6 în 5, probabil știe ca 6 e ultima viteza si inevitabil urmează sa treci în 5. Cu toate ca pe drumuri naționale nu ai unde folosi treapta a 6a. În a5a la 100kmh turometrul arata 2000 de ture.
Vitezometrul are eroare de fix 3kmh indiferent de viteza.

Cam atât deocamdată. Urmează sa pun și niște poze cu interiorul.
Speedy
Broblem!

M-a sunat cineva de la firma unde am incheiat asigurarea ca sa imi spuna ca defapt nu este valabila. Au fost facute niste fraude cu politele si seriile lor nu corespund cu cele de pe polita mea. Nu stiu daca dealerul de unde am luat masina era complice la treaba asta, dar ideea e ca trebuie sa imi fac alta asigurare sad.gif

M-am interesat si de revizie. 650 euro ulei+filtre+distributie la reprezentanta Opel, problema e ca mai devreme de 9 noiembrie nu au cum sa ma programeze, fiind ocupati cu schimbul rotilor de iarna radmasa.gif sau cel putin asa au spus.
Asa ca m-am orientat catre un servis "de cartier" doar pentru schimb de ulei si filtre - cost 160 de euro, urmand ca distributia sa o fac saptamana viitoare in tara.

Saptamana asta voi trece la rotile de iarna R16 echipate cu gume Vredestein Snowtrac 3. De-astea am avut si pe Logan si mi s-au parut excelente pe zapada.

Si in final niste poze cu interiorul (scuzat calitatea)

[attachmentid=1628045984] [attachmentid=1628045985] [attachmentid=1628045986] [attachmentid=1628045987]
b76bgaarh
calitatea ca calitatea da cu gatu nostru ceai avut?
Speedy
Macar prima e buna tongue.gif
silvanu96
Heeiiiii, a aparut Snowtrack 5 !!
AR-18-MOS
QUOTE(Speedy @ 22 Oct 2016, 20:30)
Făcui [...]
*


Trebuie sa modifici urmatorul camp din profil:
Din: Praz, Oltenia.
RZV
Prazburg, daca e sa fim scrupulosi. sleep.gif
ursul_bipolar
Imi pare rau sa va dezamagesc dar prazul nu are nicio legatura cu Oltenia, este unul din simbolurile nationale ale Tarii Galilor si este originar din zona Mediteranei. Oltenia n-are nicio treaba nici cu Tara Galilor si nici cu Mediterana. Ar trebui felicitati oltenii ca mananca asa ceva pentru ca este foarte sanatos.

Link.

Frumoasa masina! S-o stapanesti sanatos!
b76bgaarh
Acu.se explica multe.
madhorsefuzzy
Pai cum ca acolo scrie clar:
QUOTE
In Romania, the leek is also widely considered a symbol of Oltenia, a historical region in the southwestern part of the country.
ursul_bipolar
Voiam sa spun ca prazul este asociat de romani cu Oltenia cand de fapt el s-a folosit din timpuri stravechi in alte zone ale lumii si nu este originar din Oltenia. Acolo scrie ca si in Oltenia este folosit.
tatabobu
QUOTE(ursul_bipolar @ 27 Oct 2016, 14:29)
Imi pare rau sa va dezamagesc dar prazul [..]este unul din simbolurile nationale ale Tarii Galilor
*




Dych chi'n bwyta cenhinen yn Cymru?
ursul_bipolar
Acu' nu, dar la anu' am in intentie biggrin.gif
Speedy
Multumesc Ursule! Sa vedem cat de frumoasa o fi dupa ce ii pun jantele de tabla . Oricum partea cu frumusetea ma intereseaza mai putin, important e sa fie fiabila.
Apropo, reviziile au fost facute conform cartii, adica la un an sau 30k km smile.gif

Mosule, nu m-ai nimerit. Chiar daca mai vorbesc in dialect, is de la copitala din mosi stramosi...nu ca m-as lauda cu asta, înțilieji uăăii? tongue.gif

[attachmentid=1628046021]
Muttley
Zfie de bine tigaia, spidi!
Eu insa tot nu ma prind, de unde 1600kg?
Speedy
Hai mersi Matli!

Nici eu nu stiu cum au reusit performanta.
[attachmentid=1628046028] sad.gif
andreist
Brate, punte din fier forjat in loc de alte materiale mai usoare, 1000 de chestii electronice pentru confort, evacuare cu 10 catalizatoare si filtru de particule , scaune incalzite cu fier prin ele, siguranta activa si pasiva ( gen chestii de metal ramforsate ) care pentru cost s-a ales aliajul mai iefin si mai greu la fel si cu geamurile, motorul diesel, etc si se aduna la kg. Eu am cantarit 2 masini pana acum pe cantar si cam aveau greutate din carte, ±5%. Se intampla la toti producatorii.
Muttley
Tot imi da cu virgula. Mai mult, vad ca e de fapt la +1600...
Ceva e putred, isi taie toti constructorii venele in piata publica, ca vor sa reduca emisiile, se avanseaza in severitate cu normele de poluare, baga injectie de uree, injectoare pe evacuare si tot felul de prostii. Ajung la un plafon, apoi lanseaza o noua moda - light weight. Tind sa cred ca totul a fost delibedrat, sa aiba de unde sa taie kilograme.
Nu-s paranoia, doar am vazut tendintele ultimilor ani, si totul pare planificat in avans, lungita artificial. Masina asta nu are motiv sa bata spre 2t pe cantar.
AndreiMR
Generatia aia de Astra a fost renumita pentru chestia asta...masa uriasa pentru o masina de clasa compacta. Noua generatie a scazut cu vreo 200 de kg, ceea ce pare mult, dar abia acum a ajuns la un nivel comparabil cu concurenta. Masina a fost dezvoltata pe vremea cand Opel nu prea avea bani, asa ca au ales varianta ieftina...ca sa iasa o masina sigura, au fost nevoiti sa foloseasca materiale conventionale. Oteluri usoare si aluminiu erau prea scumpe.
psychoo
Si eu credeam ca 1500 de la mine sunt prea multe. Bine, sunt multe si astea dar nu ma asteptam sa se poata mai rau de atat smile.gif
cj98czh
1850 kg Vagonul meu ..
MuciX
Alta clasa...
AndreiMR
Chiar si in clasa medie, se poate cu kile putine, fara a utiliza CFRP sau alte materiale extraterestre. Mazda 6 are 1400 de kile, spre exemplu. Alfa mea, model criticat pentru masa mare, are putin peste 1600 de kile, deci aceeasi valoare la o Astra e foarte mult. Pe de alta parte, Astra e o masina mare in clasa compacta, iar cu un motor ca al colegului, dezavantajul asta devine mai putin important. Ma indoiesc ca o cumpara cineva care sa fie interesat de agilitate maxima pe viraje smile.gif
Speedy
[attachmentid=1628046063] Am trecut la șoșoni.
[attachmentid=1628046064]
[attachmentid=1628046065]

As vrea sa imi cumpar piulite antifurt pt jante. Ceva idei?
b76bgaarh
cehia?

ps de data este e doo din 3, bine.
Speedy
Cehia ce?

La mine in calc. portretele apar in pozitia corecta. Ce se intampla la upload iese din juristictia mea tongue.gif
b76bgaarh
342 sdk, din fundal.
Solon
Asa si, ai vazut motorul! Bravo!
Bwwlan
Domnisoara b76bgaarh, ala e numar de moped de Germania, pe care il iei de la asigurari smile.gif
Nu Cehia.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.