Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ambreiaj stricat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
sweepy
Cum imi dau seama daca s-a tocit sau s-a stricat ambreiajul ? Cat costa un disc de ambreiaj ?
bog_cip
Simplu patineaza nu mai pleaca masina de pe loc. Adica se tureaza motorul se cupleaza ambreajul si masina are tendinta sa ramina pe loc. Sau cind mergi cu ea daca accelerezi brusc si este cuplat deja ambreajul se tureaza motorul fara sa se mareasca vireza. Carie cind bagi in mansalier sau in alta viteza.
De costat disk se recomada nou ~ 80 RON 90 RON sau daca vrei complet rulment presiune + placa + disc cam 150 RON + monopera asta nu mai stiu depinde de service...
raresito
[quote=sweepy,7 Dec 2005, 16:00]
Cum imi dau seama daca s-a tocit sau s-a stricat ambreiajul ? Cat costa un disc de ambreiaj ?

Mai poti vedea daca ti-i dus ambreiaju daca de exemplu urci cu masina si motorul nu trage pe cat ar trebui sa traga la turatia la care merge... Deci motoru urla, dar masina de-abia urca cu a treia, de ex.
sau daca ai ceva moris suspect in masina (a ars) ti-i dus discu de ambreiaj... si mai bine iti iei unu nou decat sa schimbi ferodourile pe el...
placa presiune + disc ambreiaj + rulment presiune = cam la 1,6 sau 1,7 mil
Manopera e undeva la 6oo.ooo la cunostinte.. la service habar n-am
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.