Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lichid parbriz vara
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Diverse - Dacia Logan
hoffa21
Salut! Vreau sa stiu daca e vreo solutie sa "transform" lichidul de parbriz de vara (pe care il am deja in rezervor) in unul de iarna.

Pot adauga spirt/alcool etilic tehnic sau altceva in rezervor si sa reduc sansele ca acesta sa inghete?
blink.gif
DR.M
Adauga alcool etilic tehnic, pe unele ambalaje chiar scrie cum trebuie diluat. In cazul tau diluantul ar fi lichidul de vara din rezervor. Sa estimezi corect cat ai in rezervor.
spik1
De ce nu completezi cu lichid de iarna?
Inca nu este asa de frig, eu asa am facut.
hoffa21
Citisem ca nu e o idee buna sa amesteci produsele. Am adaugat 600ml in rezervor (avea deja 2-3l de lichid) si 400ml in ce ramasese din bidon (2L) . O sa il folosesc asa anul asta, revin cu un update daca ingheata.
Urs
La fel fac si eu, de pe la inceputul lui octombrie completez cu lichid de iarna. Pana pe la inceputul lui noiembrie, din verde, culoarea borcanului se transforma in albastru. Acuma depinde cat folosesti, eu pe vreme ploioasa, dau cu spritu' dupa ce trec pe langa fiecare TIR, depinde acum si de unde bate vantul. La ulei e valabila treaba cu amestecatul "strict interzis", la zeama parbriz, le amestec fara stres. Si eu cumpar la 7 ron bidon 5 litri, nu dublez valoarea masinii cu delicatese. happy.gif
klaus
Lichidul de iarna are in plus alcool, ca sa nu inghete.
"Recomandarea" de a nu se amesteca e de fapt prost sau deloc explicata, in general. Ideea e ca, daca le amesteci, noul lichid poate fi prea diluat si tot poate ingheta (daca ai mult lichid de vara degeaba pui putin de iarna, ca rezultatul tot va ingheta).
Din acest motiv, fara a argumenta, multi spun ca nu e bine sa le amesteci si ca ianinte de a pune lichid de iarna trebuie sa il consumi pe ala de vara.
MoneyTalks
Exista lichid de parbriz concentrat, care trebuie diluat. Ala ar fi numa bun sa il pui peste cel de vara
hoffa21
Multumesc de sfaturi, data viitoare o sa completez cu lichid de iarna. Am dat 10 lei pe 1L de alcool tehnic si cam tot atat dadeam si pe un bidon de 5l de lichid iarna...
Adr14n
Salut. Sunt si eu in cautare de un lichid de spalat parbrizul pt iarna. Caut ceva de calitate pt ca am auzit ca sunt multe pe piata dar putine sunt ceea ce scriu pe eticheta ca sunt. Ma gandeam sa achizitionez cel de la Renault ce se gaseste pe un magazin on-line. Costa 34 de lei 5 litri. Ce parere aveti?
dizzy
Cam eftin, ia din ala de 100 lei litrul.
Ce mama zmeului, nu ai ce face cu banii?
O singura recomandare as avea, vezi sa nu fie cu metanol.
Matanolul e foarte toxic
Ideal ar fi cu etanol, dar am vazut si alte alcooale prin ele, ceva izo- ciclo..slbz .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.