Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Monitorizare promisiuni PSD 2016->
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194
dizzy
Intrucat sunt convins ca o sa arunc ziarul, hai sa notam aici promisiunile si indeplinirea lor:

1) 1775 lei punctul de pensie, acum e 871,7 ;
2) 1750 lei salariul minim, acum e 1250 ;
3) 1600 lei/an alocatie pentru copil pt cei cu mai putin de 5000 lei pe luna ;
4) cresterea salariilor din invatamant cu 80 la suta pana la 1 ianuarie 2018 ;
5) zero CASS pentru pensionaria. In prezent, valoarea CASS este de 5,5 la suta ;
6) Zero TVA pentru locuinte, ni s-a promis mai departe ;
7) crestere salariala de 56 la suta pentru toti bugetarii ;
8) TVA general de 18 la suta, fata de 20 la suta cat e in prezent ;
9) Impozitul pe venit de la 16 la 10 la suta. Veniturile sub 2000 de lei nu se vor mai impozita ;
10) Salarii lunare de 3.500 euro pentru medicii primari si un slaraiu de incadrare de 1.200 de euro pentru medicii rezidenti ;
11) Tinerii sub 26 de ani - creditele in valoare de 40 de mii de lei, fara dobanda, garantate de stat ;
12) 640 de lei pensia minima, fata de 400 de lei cat este in prezent ;

Asa sa-i ajute !
luck33ro
Nu e nevoie sa pastram nimic pt. ca nu o sa faca nimic din ce au promis icon_mrgreen.gif
dizzy
Ningea, bajti la tine la scara!
ady77
Alt topic politic!?!!??!?
MoneyTalks
QUOTE(ady77 @ 15 Dec 2016, 14:45)
Alt topic politic!?!!??!?
*


Nu, asta e un topic utopic radmasa.gif sau un topic al minciunilor. Nu are de a face cu politica, ci cu mincinosii laugh.gif
DragosP
Și ce te-ntere pe tine? Și așa ți-e rușine că ești român...
MoneyTalks
Dragos >> Ti-ai pus cumva intrebarea de ce?
bion
Ca sa pari irlandez tongue.gif

15 Dec 2016, 20:16:
QUOTE(dizzy @ 15 Dec 2016, 16:37)
Intrucat sunt convins ca o sa arunc ziarul, hai sa notam aici promisiunile si indeplinirea lor:

1) 1775 lei punctul de pensie, acum e 871,7 ;
2) 1750 lei salariul minim, acum e 1250 ;
3) 1600 lei/an alocatie pentru copil pt cei cu mai putin de 5000 lei pe luna ;
4) cresterea salariilor din invatamant cu 80 la suta pana la 1 ianuarie 2018 ;
5) zero CASS pentru pensionaria. In prezent, valoarea CASS este de 5,5 la suta ;
6) Zero TVA pentru locuinte, ni s-a promis mai departe ;
7) crestere salariala de 56 la suta pentru toti bugetarii ;
8) TVA general de 18 la suta, fata de 20 la suta cat e in prezent ; 
9) Impozitul pe venit de la 16 la 10 la suta. Veniturile sub 2000 de lei nu se vor mai impozita ;
10) Salarii lunare de 3.500 euro pentru medicii primari si un slaraiu de incadrare de 1.200 de euro pentru medicii rezidenti ;
11) Tinerii sub 26 de ani -  creditele in valoare de 40 de mii de lei, fara dobanda, garantate de stat ;
12) 640 de lei pensia minima, fata de 400 de lei cat este in prezent ;

Asa sa-i ajute !
*


Pai inca nu sunt la guvernare. Poate vine Base iar radmasa.gif
Bicicleta galbena
Aveam deja un topic de Caterinca zilei, nu mai era nevoie de inca unul.


DragosP
QUOTE(MoneyTalks @ 15 Dec 2016, 16:18)
Dragos >> Ti-ai pus cumva intrebarea de ce?
*


Da. N-am reușit să trec de snobism. blush.gif
luck33ro
Primele promisiuni le-a implementat Ciolos - si pe alea o sa le abroge cat de curand radmasa.gif
maho
Vorbea mai devreme dracnea (ptiu, drace!) la tv; printre altele, cica "zilele astea, petrolul e la minime istorice". O mica exagerare de vreo 30%, asa. mincinos.gif
RZV
Si ca avem cele mari preturi la carburanti din UE.
Alta gogonata, din partea cuiva care se vede premier. radmasa.gif
MoneyTalks
QUOTE(RZV @ 15 Dec 2016, 21:36)
Si ca avem cele mari preturi la carburanti din UE.
*


Categoric preturile sint mai mari decit cele din Luxembourg. Si asta pentru ca nivelul de trai e de asemenea net superior
RZV
N-are nici o legatura una cu alta. Dracnea a afirmat cu subiect si predicat ca pretul petrolului e la un minim istoric si ca, in acelasi timp, in Romania, sunt cele mai mari preturi la carburanti din UE.
Aberant si mincinos. In ambele afirmatii, facute pentru nivel absolut si nu ponderate cu diversi alto factori.

Deci ramane cum am stabilit. O MINCIUNA gogonata blush.gif

Restul e vrajeala.
Garett
QUOTE(luck33ro @ 15 Dec 2016, 16:42)
Nu e nevoie sa pastram nimic pt. ca nu o sa faca nimic din ce au promis  icon_mrgreen.gif
*


Uite, mai degraba notati ziua asta in calendar: ziua cand am fost de acord cu Ninja! biggrin.gif
Matematic vorbind, n-au cum sa faca toate alea decat in doua variante:
- fie avem crestere economica de doua cifre
- fie tiparesc bani
Ma uitam aseara la dragnea cum insira povesti, wtf, Ispirescu e depasit rau! wacko.gif
ady77
N-aveai nimic mai bun de facut?
DragosP
Masochiști, deh...
marksman
"Ăia hoți, ăștia hoți, mama lor la toți!"
radian
... De la 1 martie, se are in vedere publicarea caietelor de sarcini privind programul locuintelor pentru tineri, si anume construirea unui prim calup de 500, dar si plata subventiilor pentru agricultura, pentru ca, o luna mai tarziu, adica din aprilie, sa intre in vigoare aprobarea legii preventiei, transportul gratuit pentru studenti, pe calea ferata, dar si demararea procedurilor in privinta unui program de achizitionare a 3.000 de ambulante pentru fiecare sat din Romania...
... Acelasi Dragnea a anuntat, totodata, faptul ca de la 1 iunie se vor face pasi suplimentari in privinta dotarii Armatei, pentru ca de la 1 iulie sa se aiba in vedere adoptarea legii salarizarii unitare, a punctului de pensie la 1.000 de lei, in 2017, precum si demararea constructiei spitalului republican in Bucuresti si a 8 spitale regionale. De la inceputul lunii august, viitorul Guvern are in vedere demararea licitatiei privind constructia a 500 de crese din gradinite, pentru ca de la debutul lunii urmatoare sa se demareze procedurile de achizitie a cel putin 20 de avioane TAROM...

http://www.national.ro/news/politica/dragn...la-564446.html/

Mos Craciun e un bosorg constipat si zgarcit pe langa Dragnea cel Bun ...
vercingetorix
Nu sunt nici cele mai mari preturi, dar nici cele mai mici : https://www.cargopedia.ro/preturi-carburanti-europa
E bine sa te documentezi inainte de a posta.
Altfel se cheama trolling.
corbex
Tu te-ai documentat? Poti sa ne faci o lista scurta cu producatorii de petrol din europa? Altfel esti doar un mincator de geografie. Economica.
DragosP
Da' cine "produce petrol" în lume (ca să extind puțin aria răspunsului) nenea? nedumerire.gif
corbex
Pai producea Hitler din carbune. Ceilalti doar il extrag, ca ne-a fost lasat de Iisus.
neumann
QUOTE(corbex @ 16 Dec 2016, 10:09)
Tu te-ai documentat? Poti sa ne faci o lista scurta cu producatorii de petrol din europa? Altfel esti doar un mincator de geografie. Economica.
*



Ai alimentat la pompa in Norvegia? Iti dau aia un fluier pe gratis cand platesti.
corbex
Norvegienii iti dau un rezervor si-ti iau un copil. Cu ce sa-l creasca, daca ar vinde ieftin?
RZV
QUOTE(vercingetorix @ 16 Dec 2016, 09:54)
Nu sunt nici cele mai mari preturi, dar nici cele mai mici : https://www.cargopedia.ro/preturi-carburanti-europa
E bine sa te documentezi inainte de a posta.
Altfel se cheama trolling.
*


Ai capacitatea intelectuala de a face diferenta intre a avea "cel mai mare pret la carburanti din UE - Dracnea dixit" si a fi undeva "in pluton" (nici codas, da' nici fruntas)?
Cum va mai radba pamantu' de micinosi, cu adevaru' negru pe alb in fata, si tot mintiti.

Deh...troll pesedist care esti tu troll. icon_mrgreen.gif
DragosP
Trage-i și-un blestem, așa de control. blush.gif
vercingetorix
Vezi ca ti-a ramas nejte maioneza in coltul gurii.
O fi de la shaorma cu de toate.

Cat priveste capacitatea mea intelectuala nu am emotii.
Fara sa am accese de superioritate, chiar stau linistit.
Si nu mai fuma 'botanice d-alea, e un spectacol jalnic.
Tabelul ala te-a descumpanit, huh, ce sa-i faci, asa e cand impostura se vede...

<span class='edit'>16 Dec 2016, 10:46:</span>
QUOTE(DragosP @ 16 Dec 2016, 10:42)
Trage-i și-un blestem, așa de control. blush.gif
*


Nope, are iconita cu Arsenie Boca sub perna.
Desi cred ca a strecurat una si cu Cioloj-Soros. radmasa.gif
RZV
radmasa.gif

Nici nu putea fi alt raspuns. Prinsi cu minciuna, pesediii o dau de gard, in mod evident. icon_mrgreen.gif

Moustache style. blush.gif
marksman
Eu o sa pastrez acest ziar de campanie pentru momentele in care viata e grea si pustie.
corbex
A, am uitat ca expresia corecta e "extragator de potrol". Sorry!
Garett
QUOTE(RZV @ 16 Dec 2016, 10:39)
Ai capacitatea intelectuala de a face diferenta intre a avea "cel mai mare pret la carburanti din UE - Dracnea dixit" si a fi undeva "in pluton" (nici codas, da' nici fruntas)?

Ehm, o listă cu prețul carburantului raportat la venitul mediu era mai elocventă...
RZV
Cand Dracnea vorbeste de " preturi absolute", imi permit sa-l citez ca atare. Nu a facut nici o corelatie cu puterea de cumparare, venitul minim/mediu, cosul zilnic, pretul merelor pe luna, etc.
Simplu, pretul.
Si atunci e clar ca MINTE. Grosolan, chiar. La fel cu pretul petrolului, despre care afirma ca se afla la un "minim istoric". wink.gif
vercingetorix
Nu stau eu sa-ti descurc alegatiile cu Dragnea, ca ala a zis nu stiu ce si nu stiu cum...
Ti-am dat doar un tabel cu preturile si atat.
Mai departe merita-ti banii pentru care postezi pe aicea.

Daca te referi ca acum cativa ani barilul era pe la 100 de dolari si acum e in jur de 58 dolari, e o diferenta pe care un politician o poate specula.
Dar intram in fineturi care te depasesc.
Mai zi cu alea-alea, statul de drept, puscarie , catuse, penali, sordan....rzv world's.
RZV
radmasa.gif
Bine pesedel. Tabelu' ala exact asta reflecta ... minciunile lu' Dracnea. Si anume, ca in Romania nu sunt cele mai mari preturi la carburant din UE. Punct. excl.gif

Iar pretu' petrolului nu mai e de mult la 38 de USD (minimu' din perioada asta), ci e intre 50-60 de USD.

Da' de un' sa stie mustaciosu' d-astea? icon_mrgreen.gif Sau stie, si o da perversa. wink.gif
Markos
Da' ce-a zis, ca ieftineste benzina? rolleyes.gif
RZV
Evident. Ce, nu crezi? radmasa.gif

A zis ca momentan nu scoate acciza lu' Ponta pe motiv ca are semnale (!) ca exista oligopol pe distributia de carburanti in Romania, si ca asteapta ceva investigatie din partea Consiliului Concurentei.
In contextul asta a venit cu minciunile alea grosolane ca in Romania sunt cele mai mari preturi la carburanti din UE, si ca pretul petrolului e la un minim istoric.


Dupa aia, ofcors, o va scoate, ca sa se vada in buzunarul romanilor. radmasa.gif
ady77
QUOTE(Markos @ 16 Dec 2016, 11:07)
Da' ce-a zis, ca ieftineste benzina?  rolleyes.gif
*




Da, mai baga o acciza pentru asta, ca Ponta. tongue.gif

16 Dec 2016, 11:18:
QUOTE(RZV @ 16 Dec 2016, 09:39)
Ai capacitatea intelectuala de a face diferenta intre a avea "cel mai mare pret la carburanti din UE - Dracnea dixit"
*


Daca tot citezi din Dragnea, citeaza tot: "Constatam ca, desi pretul petrolului la nivel mondial este la minime istorice, in Romania pretul la pompa este cel mai mare din UE. Si aici vorbim de pretul fara taxe".

Deci repeat after we, minime istorice e diferit de minim istoric, iar daca esti dragut poti sa ne pui un link cu preturile fara taxe de prin UE ca sa ne demonstrezi cum minte?
maho
QUOTE(ady77 @ 16 Dec 2016, 11:14)
minime istorice e diferit de minim istoric

Las-o, de la ~35 cu tendinte (prin februarie, parca) de a se duce sub 30, la ~55 cat e acum, e cale f. lunga.
vercingetorix
Cica se va modifica legea 90/2001, aia cu penalii in Guvern.
Primul-ministru trebuie sa aiba mustata, proba eliminatorie.
Sa muara de oftica sorosistii !!! icon_mrgreen.gif
RZV
QUOTE(ady77 @ 16 Dec 2016, 12:14)
Daca tot citezi din Dragnea, citeaza tot: "Constatam ca, desi pretul petrolului la nivel mondial este la minime istorice, in Romania pretul la pompa este cel mai mare din UE. Si aici vorbim de pretul fara taxe".

Deci repeat after we, minime istorice e diferit de minim istoric, iar daca esti dragut poti sa ne pui un link cu preturile fara taxe de prin UE ca sa ne demonstrezi cum minte?
*



De la cate incolo (numeral) minim devine minime? Si cine stabileste exact aceste minime?
Asta ca sa stim ce vorbim.

Iar textul original:

Iată, integral, ce a spus șeful PSD despre această chestiune:

"Accizele la motorina si benzină vrem sa le reducem din 2018. Care au fost motivele și argumentele ca toată lumea să știe! Obiectivul major îl reprezintă transferul creșterii economice în buzunarul românilor. Am două pagini dintr-un raport al Consiliului Concurenței care spune că în comerțul de carburanți cu amănuntul există un oligopol. De asemenea, prețurile din acest sector nu sunt liniare cu cotațiile internaționale ale petrolului. În ce situație suntem noi astăzi în România? Prețul petrolului la nivel mondial este la un minim istoric. În schimb, în România, prețul la pompă este cel mai mare din UE" a spus șeful PSD."

Link.

Dracnea nu amentionat nimic in conferinta de presa de pretul cu sau fara taxe. wink.gif
Si vezi ca citatul tau e unul prelucrat. Nu e cel original. wink.gif
ady77
QUOTE(maho @ 16 Dec 2016, 11:25)
Las-o, de la ~35 cu tendinte (prin februarie, parca) de a se duce sub 30, la ~55 cat e acum, e cale f. lunga.
*


Depinde la ce te raportezi, daca te raportezi la 147 USD/baril in 2008 eu zic ca merge rolleyes.gif
neumann
..alea cu trenu in austria mai ieftin ca in ro. Nu le uita. Ca i-am demonstrat ca e de 3 ori mai scump. Pe http://www.oebb.at/en/ si cfr.ro se pot rezeva bilete si compara preturile, da el ii tot dadea cu propaganda.
ady77
@RZV

PLM vorbim de lucruri diferite, or fi 2 declaratii diferite:
"Constatam ca, desi pretul petrolului la nivel mondial este la minime istorice, in Romania pretul la pompa este cel mai mare din UE. Si aici vorbim de pretul fara taxe, ceea ce mi se pare foarte greu de explicat. Asta ne face sa credem ca o reducere a accizei fara o discutie serioasa cu Consiliul Concurentei risca sa nu duca la o reducere a pretului pentru consumatorul final", a sustinut Dragnea.
RZV
Neutroll te lasa memoria?
Ia mai vezi odata ce am spus io despre OBB si preturile lor (comparative, cu vorteilscard öbb, si fara).

QUOTE(ady77 @ 16 Dec 2016, 12:33)
@RZV

PLM vorbim de lucruri diferite, or fi 2 declaratii diferite:
"Constatam ca, desi pretul petrolului la nivel mondial este la minime istorice, in Romania pretul la pompa este cel mai mare din UE. Si aici vorbim de pretul fara taxe, ceea ce mi se pare foarte greu de explicat. Asta ne face sa credem ca o reducere a accizei fara o discutie serioasa cu Consiliul Concurentei risca sa nu duca la o reducere a pretului pentru consumatorul final", a sustinut Dragnea.
*



Da si sursa ta de unde iti iei citatele, ca am impresia ca e putin cosmetizata.

Io am auzit, ieri, cu urechile mele, in conferinta de presa care a inceput la ora 20:00, exact ce am si citat din economica.net

Si ai in articolul din link si nivelul taxelor si accizelor la carburanti in RO, pentru a putea vedea ca nici pretul fara taxe, la carburanti, nu e cel mai mare din UE.
maho
QUOTE(ady77 @ 16 Dec 2016, 11:29)
Depinde la ce te raportezi, daca te raportezi la 147 USD/baril in 2008 eu zic ca merge  rolleyes.gif
*


Ar merge, dar dragnea a zis "astazi". Cand amesteci o minciuna mare cu cateva date reale, ce iese?
ady77
Vadim tongue.gif
maho
Ia, gata, nu va mai agitati, au inceput sa curga banii.
Imprumut, desigur.
ady77
@RZV:
aici de exemplu
http://economie.hotnews.ro/stiri-finante-2...ducerea-tva.htm

Dar pare a fi prima declaratie pe subiect, eu nu-l urmaresc pe Dragnea, nu am stiut ca a vorbit si aseara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.