Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum schimb prezonu'?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cezarb
La butucul rotii din dreapta fata am unul din prezoane cu filetul nitel tocit. Trebuie sa schimb tot butucul, sau se depreseaza prezonul si se pune altul? Daca da, merge la ciocan sau trebuie presa (adica la service)? Deocamdata i-am pus o piulita noua si sta bine, dar as vrea sa-l schimb, sa nu am probleme dry.gif
(cred ca le-am zis bine..prezon si piulita, nu? huh.gif )
driverx
QUOTE(cezarb @ 8 Dec 2005, 15:38)
La butucul rotii din dreapta fata am unul din prezoane cu filetul nitel tocit. Trebuie sa schimb tot butucul, sau se depreseaza prezonul si se pune altul? Daca da, merge la ciocan sau trebuie presa (adica la service)? Deocamdata i-am pus o piulita noua si sta bine, dar as vrea sa-l schimb, sa nu am probleme dry.gif
(cred ca le-am zis bine..prezon si piulita, nu? huh.gif )
*



Prezoanele se pot schimba. Nu trebuie tot butucul...se scoate buturcul...se da cu ciocanul in capul filetului si prezonul va pica. Se pune unul nou...eventual se bate ca sa intre bine in butuc. Cand strangi prima data roata, asigurate ca e stransa bine, ca te-ai putea insela ca ai strans-o dar prezonul sa se mai aseze la locul lui si dupa aia sa nu mai fie asa strans....
cezarb
Multumesc mult!!! smile.gif
jaf
cand il pui inapoi nu-l strange pana i se duce filetu si la asta.. il stringi mai da-i o tura cu masina mai stringi.. timp de 2-3 zile.. asha am facut si eu si o iesit ok..
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.