Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Autoutilitara
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Legislatie
Alex955
Detin un Renault Megane dar din pacate e trecut ca autoutilitara in acte! Este prevazut cu centuri si bancheta dar Renault Romania zice ca asa a iesit din fabrica si ca nu se poate rezolva insa au si dat de inteles ca s-ar putea! Ce as putea face sa o transform in autoturism ?

espacern
Renault Romania "zice" cu documente.....sau fara?
Posteaza seria VIN.....pentru inceput.
Alex955
Cu documente...istoria nu o stiu. Stiu doar ca a fost adusa din Franta si ca ei nu-mi pot omologa centurile si bancheta pentru a putea face transformarea sad.gif

16 Jan 2017, 17:23:
VF1GMRF0533133383
espacern
Ai un document eliberat de Renault Romania in care este inscris ceva?
Alex955
Nu..
espacern
Mda....am vazut cu ce a iesit din fabrica.
Masina ta este fabricata fara nimic in partea din spate.....banchete/centuri/plastice/elemente de retinere/etc.
Ce scrie in documentul francez la pozitia J.1?
Alex955
Care ar fi acest document francez? Eu am doar CIV-ul,talonul si cateva manuale in limba franceza...nu stiu unde ar trebuie sa gasesc ce zici..
espacern
Certificat d'immatriculation......ala este documentul din Franta.
Ai facut deja CIV la RAR?.....nu e prea bine ca acum te costa mai mult s-o faci autoturism.
Alex955
Bun...dar nu am asa ceva sad.gif
espacern
Acolo este inscris numarul de inmatriculare 766-AMM-51.....si restul datelor!
Alex955
Pai asa am luat-o...nu stiam ca e autoutilitara...pana cum. Persoana care mi-a vandut-o asa a circulat cu ea...el a inmatriculat-o pe Ro,cred..

Acum chiar nu stiu unde s-ar ridica pretul daca se poate realiza treaba asta..

16 Jan 2017, 17:48:
Am gasit numarul spus de tine...o sa fac o poza sa vezi

16 Jan 2017, 17:56:
this is it..
espacern
Ok am inteles....este inmatriculata in RO ca autoutilitara cum bine ai vazut cand ai cumparat-o?

Sunt anumite loturi de masini pentru care se poate face transformarea din autoutilitara in autoturism......daca masina este omologata de fabricant ca atare.
Omologarea asta inseamna ca din fabrica masina trebuie sa prezinte elemente de origine unde se monteaza banchete/centuri/plastice/elemente de retinere.
Omologarea asta se regaseste inscrisa in numarul de omologare european de pe placa ovala.....la tine este situata pe montantul usi din dreapta jos.
Daca erai in posesia documentului francez era mai simplu ca acolo este clar inscris la pozitia J.1 VP=autoturism/Deriv VP=autoutilitara transformabila in autoturism/Fourgon=autoutilitara.......dar doar cu actele romanesti este dificil si costisitor sa faci transformare.
Transformarea in RO din autoutilitara in autoturism include chitanta piese/act montaj in service autorizat cu care mergi la reprezentanta Renault pentru eliberare document RAR.......si toate astea costa cam cat 2 masini.
Alex955
Problema a fost ca eram foarte entuziasmat sa am si eu masina si nu am cunoscut ce inseamna autoutilitara...si nah,am gresit cumparand astfel de masina! Asta este acum..deci cam greu sa fie posibila o transformare la aceasta masina. Apropo de omologarea europeana...au zis ceva in legatura cu asta...ziceau ca nu gasesc o cifra sau numar ohmy.gif Aaa...un domn de la RAR care a vazut masina zicea ca se poate rezolva treaba asta in jurul sumei de 500 lei..hmm
espacern
Masina ta se poate TRANSFORMA din autoutilitara in autoturism dar costa foarte scump sa faci asta.....sper ca acum ai inteles.
Domnul de la RAR ti-a spus cat costa taxa care o platesti acolo.....daca reusesti ca ai documentul de la reprazentanta Renault.
Alex955
Am inteles! Mersi mult pentru ca ti-ai pierdut timpul sa-mi explici cum sta treaba! Respectele mele! Doamne ajuta!
espacern
Multa bafta si tie.....si pe viitor casca ochi cand cumperi ceva!
argon
E frustrant sa o ai ca utilitara cu motor de 1.5...dar erai in culmea fericirii daca era autoutilitara cu un motor de 3 litri, nici nu te mai interesa daca se poate face autoturism . Circula baietii cu x 5-uri si q7 fara grija, cu banchete si tot tacamul, la 200 lei pe an impozit in loc de 3000, si timbrul de mediu de 400 euro in loc de cateva mii.
cj98czh
QUOTE(argon @ 17 Jan 2017, 09:24)
Circula baietii cu x 5-uri si q7 fara grija,
*



Aduse in special din Danemarca ..
einstein1984
are cel putin 211 000 km autoutilitara. nasol, mai ales ca e diesel din 2005. . daca nu era utilitara avea vin cu VF1BM in loc de VF1GM. VF1SM era o utilitara cu 3 usi pe baza de megane 2
marksman
QUOTE(argon @ 17 Jan 2017, 09:24)
E frustrant sa o ai ca utilitara cu motor de 1.5...dar erai in culmea fericirii daca era autoutilitara cu un motor de 3 litri, nici nu te mai interesa daca se poate face autoturism . Circula baietii cu x 5-uri si q7 fara grija, cu banchete si tot tacamul, la 200 lei pe an impozit in loc de 3000, si timbrul de mediu de 400 euro in loc de cateva mii.
*


Acum stiu cum isi permit jip bujetarii cu salariu de 3'j da meleoane.
tolea964
Salut, pana la urma cum ai rezolvat?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.