Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Biele Dacia 1300
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
emaAEM
Salurari celor prezenti aici! Am cauta pe forum, pe net si nu mi-am gasit un raspuns convenabil de aceea am deschis un topic nou.
Curiozitatea mea este urmatoarea: Biele ce exista, sau existau in comert, la vremea respectiva, erau produse doar de uzina sau au fost si alti producatori?
De ce intreb, am o Dacia 1300 din '79 in proces de restaurare. Masina e 99% originala, aproape 7000 (sapte mii) km pe bord. nemiscata de 20 si ceva de ani, motor blocat... Am hotarat sa refac motorul cu piese noi (NOS)etc..
Am gasit la cineva un set de biele noi noute, le-am luat la un pret de nerefuzat, dar comparativ cu cele originale care au pe ele inscriptionat acel "R" acestea au alte inscriptii. (foto) De aici apare nelamurirea referitor la alti producatori de biele. Sper ca ma puteti ajuta. Multumesc mult!
BLUE R 19
Nu ai de ce sa schimbi bielele originale romanesti (turnate si prelucrate chiar in Uzina, nu in alta parte) din motorul cu 7000 km.
Cele din imagine imi pare ca sunt cam noi...nu sunt de Uzina...
Nu-mi dau seama acuma dar e posibil ca bielele de SN si Sole sa se potriveasca... blink.gif
emaAEM
Mersi de info, pana la urma voi merge pe bielele originale, eram doar curios ce productie sunt si daca merita sa le folosesc! sper totusi sa aflu producatorul dac resueste careva sa isi dea seama din poze...la forma si cote sunt identice cu cele de 1300 de uzina.
maho
Si la greutate?
sobolan
QUOTE(BLUE R 19 @ 17 Jan 2017, 15:28)
Nu ai de ce sa schimbi bielele originale romanesti (turnate si prelucrate chiar in Uzina, nu in alta parte) din motorul cu 7000 km.
*



nu le-as fi schimbat nici la 350oookm doar daca isi facu joc boltu prin ele dar nici atunci nu e musai ca mai mult se uzeaza boltul.

QUOTE(maho @ 17 Jan 2017, 18:32)
Si la greutate?
*



se pun pe cantar electronic si se ia cu flexul din "picior" ...diferente mai mari de 20-30g per biela n-am intalnit....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.