Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme sunet sistem Genius 2.1
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
dragoselu
Salutare la toata lumea! Mi-am luat un sistem Genius SW-HF2.1 1700 si nu scoate sunete decat in surdina. Vreau sa-l conectez la PC, aici mentionez ca am o placa audio Realtek, cu 3 iesiri (mufa albastra, verde si roz). La setari placa de sunet nu am optiunea 2.1, ci doar Stereo, Quadraphonic, 5.1 si 7.1. Singurele sunete pe care le aud, foarte slab, doar in sateliti, sunt atunci cand pun setarea 5.1. Sistemul de operare e Windows 7. Cum sa ii dau de capat??
bmwh548
bash.gif
Mufa de la sistem in mufa verde a placii de sunet, configurat pe stereo, restart eventual si atat. Daca tot nu merge se probeaza cele doua separat (sistemul cu alta sursa de semnal, telefon par egzamplu) si placa de sunet cu alt sistem (sau cu niste casti).
dragoselu
Eu banuiesc ca de vina este jack-ul confectionat probabil pe vapor, am comparat cu alt jack de la un alt sistem care functioneaza si uite ca asta nou e putin mai scurt. Banuiesc ca nu face contact cum trebuie cu mufa verde din placa audio. Vezi ce inseamna dimensiunea, domnule?! blink.gif
bmwh548
Nu cunosc problema. Schimba jack-ul daca vrei sa-l pastrezi, da-l retur daca e in garantie. Vinde-l cuiva la care functioneaza.
dragoselu
Mersi pentru sfaturi! Am fost la Altex si i-am dat retur, au vazut si ei ca e defect. Urmeaza sa primesc alt sistem, functional.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.