Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [VAND] Dacia 1310
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Bursa > Arhiva cu anunturi
sobolan
Incerc si eu marea cu dejtu' .....de la 1 FEB cade taxa de mediu..... smile.gif

Vand Dacia 1310,1984,luata de mine de la unicul ei proprietar de noua,un batran de 84 de ani,detin si factura de la IDMS.
Reconditionata in totalitate ,caroseria nu are modificari,totul e original inafara de motor (1400cc) si cutie in 5 trepte.

Motorul actual de pe ea este 102-13,1400cc e refacut acum 3000km cu :

-set motor nou mahle cu pistoane tribocoate cu cilindrii pe inele de cupru
-Vibrochen Prems nou,ST;cuzineti noi Romlag
-pompa ulei noua Pulsor
-pompa apa noua Polparts
-chiulasa 1600 revizuita complet(rectificata,simeringuri supape noi,pasuit supapele pe scaune)
-rampa culbutori noua de uzina
-tot ce e garnitura/simering noi
-kit distributie nou Sachs(lant+pinioane si patina Rolast noua).
-radiator cupru mare cu "racirea" originala pe electroventilator,termocupla Mahle.

-carburator NOU Carfil,luat anul trecut.

Deasemeni :
-traseu evacuare nou complet conex,finala Inox.

-Electromotor "scurt" E/P revizuit complet(bendix,bucsi,perii)
-Alternator 50A,refacut cu rulmenti si perii noi.

-Cutie viteze 5 trepte,2001,timoneria noua/patina noua.
-ulei schimbat cu Mol 80w90
-Cablu kilometraj nou E/P

-kit ambreiaj nou fi200 de uzina(placa+disc) si rulment de presiune URB
-planetare Glaenzer-Spicer

Si :
-rulmenti roti noi fata(Koyo) si spate (URB)
-pivoti noi optimal
-bielete directie ca noi Topoloveni
-bucsa "cardanica" directie noua + bucsi noi la coloana directiei in mitraliera
-bucsi noi fartec peste tot inclusiv la tiranti
-amortizoare noi Bilstein(4)+bucsile din cap noi fartec+T-uri noi Ardeleana
-arcuri spate noi de break cu o spira taiata si spliguite la capete
-anvelope noi Tigar 155/80

-Pompa frana noua,etrieri reconditionati cu garnituri Autofren si cilindri Inox,cilindri receptori frana spate noi,ferodouri spate noi(fermit)+placute frana fata noi(bendix),furtune frana noi SEMPERIT,limitator nou.

-Alarma Maat657 Extreme,temporizator stergatoare
-Baterie noua de 45Ah

Tablaria e STRONG ,a avut nevoie de reparatii la ambii suporti de cric fata,am inlocuit aripile fata,s-a sudat MIG sub parbriz(portiune refacuta la baza parbrizului),idem luneta la colturi,chedere noi ....
Revopsita 90% .Antifonata total.Interior original/ingrijit,bord in stare buna,covorase "CATC-Dacia 1310".

Am bagat ceara anticoroziva in praguri/lonjeroane/dubluri/pasaje etc....

Daca o mai fi ceva cititi jurnalul meu de bord de la sectiunea restaurari si va lamuriti.....am scris acolo tot ,merg cu "cartile pe fata"...

Pret negociabil usor 1450 E ,daca nu pleaca in jur de suma asta apoi o inmatriculez pe Galati si o pastrez.
Pentru cei care vor atestat : Fiindca motorul ei original si antic biggrin.gif avea blocul fisurat si fiindca nu cred ca poate fi atestata ca vehicul istoric cu motorul de pe ea ofer gratis un motor de 1300cc+piesele necesare reparatiei+placuta de la motorul ei.Pun si vreo "2-3 piese" in portbagaj de rezerva ca sa fie treaba buna.
Dau si ornamentele nichelate de la praguri,eu nu le-am remontat,consider ca nu-s benefice in timp,aduna noroiul in ele si nu fac bine la tabla.



Masina e trecuta la financiar la mine,are ITP valabil,are asigurare valabila pana in aprilie,poate parcurge orice distanta pe rotile ei,dau fiscal oricand !!!

0775332454,Ionut
sorin105
Se poate certifica si cu motorul schimbat..
dethave
Salut!
Ce inseamna tribocotare,am cautat definitia pe net si am gasit mai nimic..
Merci!
tunderbird
QUOTE(sorin105 @ 27 Jan 2017, 07:32)
Se poate certifica si cu motorul schimbat..
*



Certifica, poate... dar atesta, nu!


QUOTE(dethave @ 27 Jan 2017, 07:48)
Salut!
Ce inseamna tribocotare,am cautat definitia pe net si am gasit mai nimic..
Merci!
*



Se refera la tribo coating, adica protejarea la frecare (tribologie - stiinta care studiaza fenomenul de frecare), prin depunerea unui strat protector (coating) de teflon, grafit, ceramica, etc, etc, etc.


27 Jan 2017, 10:47:
QUOTE(sobolan @ 27 Jan 2017, 02:10)
Incerc si eu marea cu dejtu' .....de la 1 FEB cade taxa de mediu..... smile.gif


[u]Pentru cei care vor atestat : Fiindca motorul ei original si antic biggrin.gif  avea blocul fisurat si fiindca nu cred ca poate fi atestata ca vehicul istoric cu motorul de pe ea ofer gratis un motor de 1300cc+piesele necesare reparatiei+placuta de la motorul ei.Pun si vreo "2-3 piese" in portbagaj de rezerva ca sa fie treaba buna.
Dau si ornamentele nichelate de la praguri,eu nu le-am remontat,consider ca nu-s benefice in timp,aduna noroiul in ele si nu fac bine la tabla.




In CIV este trecut motorul de 1400?
dethave
Multumesc!
sobolan
QUOTE(tunderbird @ 27 Jan 2017, 11:44)
In CIV este trecut motorul de 1400?
*



Nu,vorbisem unde trebuie pentru ca sa-l trec in civ ,deci puteam,dar am zis ca dac-o ia careva si vrea si atestat si tre' sa-i puna motorul 1300cc inapoi "incurc" treaba..... wink.gif
Daca nu reusesc s-o vand intr-o luna,o inmatriculez si dup-aia trec si motorul asta ...


@dethave : cum a zis si colegul mai sus dar pe romaneste pistonul e "teflonat" in partea de jos,la fusta.....
tunderbird
QUOTE(sobolan @ 27 Jan 2017, 11:02)
Nu,vorbisem unde trebuie pentru ca sa-l trec in civ ,deci puteam,dar am zis ca dac-o ia careva si vrea si atestat si tre' sa-i puna motorul 1300cc inapoi "incurc" treaba..... wink.gif


Ai procedat bine! smile.gif
Robescu Ciprian
Foarte frumoasa sa speram ca va ajunge pe maini bune , orsicum la cat sa lucrat la ea cine doreste sa o cumpere neaprat tre sa i citeasca tot topicul pentru a se convinge ca la masina sa muncit si sa investit mult mai mult de cat se cere pe ea . Daca nu mai luam una acum 1 luna eram pe ea . O masina pusa la punct .
dethave
@sobolan&thunderbird

Am cautat definitia tribologiei pe net si sunt lamurit acum.Inainte am cautat tribocotare(cu specific doar limba romana) si n-am gasit ceva care sa ma lamureasca.
Multumesc amandurora pentru lamuriri.
sobolan
QUOTE(Robescu Ciprian @ 27 Jan 2017, 12:58)
Foarte frumoasa sa speram ca va ajunge pe maini bune , orsicum la cat sa lucrat la ea cine doreste sa o cumpere neaprat tre sa i citeasca tot topicul pentru a se convinge ca la masina sa muncit si sa investit mult mai mult de cat se cere pe ea .
*



mersi.... smile.gif
Am facut 3000km cu ea din care jumate extraurban in 4 luni maxim cu cutia ei in 4tr.....
De cand i-am pus cutie in 5 zboara lejer cu 100 pe "economy" icon_mrgreen.gif
Extraurban in a5a cu 90 mi-a scos 5,5%,am dus-o la pompa cu plin la plecare-plin la venire......

Acum 500km a primit ulei nou Mol 15w40(age20+),filtru ulei Man,Filtru aer Knecht si filtru de benzina gen pahar-decantor(romanesc ,de sticla) .
sobolan
up ! pretul e usor negociabil....masina asta are nevoie de benzina si rovigneta si poate bate usor distante lungi ! smile.gif
sobolan
valabil inca,ASTEPT OFERTE,daca pana la jumatea lu' februarie n-o dau atunci o inmatriculez eu si o pastrez smile.gif
sobolan
Valabil.
sobolan
A cazut taxa,masina e de vanzare,pretul e NEGOCIABIL ,astept oferte !
sobolan
Valabil ! smile.gif
sobolan
up smile.gif
sobolan
Am inmatriculat-o dupa cum am zis...nu prea imi mai arde s-o vand......topic closed si multumesc forum-ului pentru gazduire.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.