Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Seat Leon 1p 1.9 TDI si Fluence 1.6 DCI
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Jurnal de Bord
XtreZz
Salutare colegi.
M-am hotarat sa imi prezint si eu masina aici.
Dupa ce am avut un Renault 21 GTD alaturi de care am invatat multe,si am trecut prin multe alaturi de el,dar care a trebuit sa il vand din cauza impozitului pentru motorul de 2068cmc,am trecut la un Golf 3 1.6 pe care l-am tinut 3 ani,insa nu i-am facut topic aici.A fost si ea o masina buna,cu investitii minime m-a ajutat sa imi fac treaba fara sa ma lase in drum.
Dupa Golf am trecut la Loganul familiei deoarece tatal meu si-a luat un A4 B7 1.9 TDI,ocazie de la un prieten foarte bun.Loganul si acum isi face treaba cu brio,il folosesc in continuare paralel cu seatul,o sa intelegeti de ce,e bun pe vremea asta.Are 153.000 si merge impecabil,luat de nou in 2008 am schimbat doar un senzor de ABS pe spate si evacuarea,in rest doar revizii,fiabile Loganele astea,doar ca na..motorul de 1.4 spune tot.
Sa revenim la subiect,deoarece sunt pasionat si entuziast al masinilor cu ceva modificari,m-am hotarat sa imi fac damblaua,acum la tinerete..apoi cine stie ce alte prioritati apar si nu vreau sa imi para rau in viitor ca nu am facut asta,asa ca am trecut la un Leon.

Leonul este din 2008,motor 1.9 TDI + soft stage 1,se misca destul de binisor,iar consumul este ok avand in vedere ca nu conduc chiar ca un mos(aici ma refer la acceleratie nu la viteza,nu sunt adeptul vitezei).
Masina o am din vara,pana acum a mers impecabil,vedem ce ne-o rezerva viitorul.Inainte sa o iau am pus VAG-COM pe ea sa vad in ce stare sunt injectoarele,turbina,egr si am ajuns la concluzia ca este ok,altfel nu o cumparam.
Mai multe nu pot sa spun,cand am luat-o i-am facut revizia, dar inca suntem la inceput de drum.

Las pozele aici,si astept carcotasii!
marksman
Care 1.9? BXE? Cum stai cu consumul de ulei?
XtreZz
Da,BXE este.Ultima data am verificat la 3000 km dupa schimb si nu consumase deloc,sau insesizabil.
Vedem cand isi mai pierde din proprietati,am avut si eu emotii in legatura cu consumul de ulei cand am luat-o.
bgdrenault
Problema nu e de cat ulei consuma, ca mai completezi.
Problema e ca se cam mananca niste cuzineti in jurul a 100000 de km sau mai mult, functie de cum o folosesti si una din biele sare prin bloc si rade la soare. ma rog sau la luna.
Asa ca mai bine ia legatura cu un mecanic bun si vezi de schimba, daca e cazul, cuzinetii respectivi.
axabrt
Asta e tuning de fabrica? Mi se pare cam strident
XtreZz
QUOTE(bogdanbiciusca @ 27 Jan 2017, 16:06)
Problema nu e de cat ulei consuma, ca mai completezi.
Problema e ca se cam mananca niste cuzineti in jurul a 100000 de km sau mai mult, functie de cum o folosesti si una din biele sare prin bloc si rade la soare. ma rog sau la luna.
Asa ca mai bine ia legatura cu un mecanic bun si vezi de schimba, daca e cazul, cuzinetii respectivi.
*



Sunt la curent cu aceasta problema,o sa fac asta.


@axabrt bara fata este de cupra,bara spate nu stiu exact ca nu am mai vazut si eleronul 'je design',nu este chiar din fabrica
argon
BXE-ul asta e motorul ala de 105 cai euro 4, care umbla vorba prin targ ca e cel mai fiabil dupa ALH?
XtreZz
Cred ca ala e BKC,BXE are "plangeri" in legatura cu ungerea deficitara si o biela plimbareata...sper ca nu o sa am surprize de genul,au tot aparut pe forumuri dar ma gandesc ca la cate masini s-au vandut cu motorul asta..
bgdrenault
Nu te gandi cate masini s-au vandut.Sunt tot mai dese cazuri , inclusiv la passat
Am un caz la o cunostinta, 120000 de km, motor praf. N-a facut masina nici acum, sta si se intreaba in permanenta ce a gresit ca are revizii la 10000 de km si ca a cumparat motor fiabil.
argon
Daca stai sa pice drobul, nu ai făcut nimic. Mergi liniștit cu mașina, a lu vecini tot din 2008, tot 105 cai, euro 4, mergea că nou la 280.000, n'a ieșit nici o biela, de aia întrebăm dacă sunt mai multe 1.9 105.
bgdrenault
Da, sunt mai multe 1.9 tdi E4, cred ca BKC, cred ca AXR, etc
BXE e cu probleme pe vw si skoda, si nu e vorba de drob de sare.
Un simple google cu bxe si afli multe raspunsuri.
XtreZz
In 2008 sigur e BXE sau BLS(BXE cu DPF).
AXR este 101cp si e pus pe golf4 octavia tour etc.
O sa fac o verificare la un mecanic bun sa vad in ce stare sunt cuzinetii si axa,sa fiu eu linistit.
4x4
QUOTE(XtreZz @ 27 Jan 2017, 15:08)
deoarece sunt pasionat si entuziast al masinilor cu ceva modificari,m-am hotarat sa imi fac damblaua,acum la tinerete..apoi cine stie ce alte prioritati apar si nu vreau sa imi para rau in viitor ca nu am facut asta,asa ca am trecut la un Leon 1.9TDI
*



Usor mah nebunule laugh.gif

Multi KMP!!

Sincer, apreciez intentia, dar cred ca ai gresit undeva pe traseu, adica nu vad legatura intre un diesel de 100cp pe un seat si dambla. Dambla e un 2.5 benzen pe e30, asta e proiect pentru pensie.
XtreZz
Vreo problema cu tedei-ul meu sefu ? laugh.gif

Multumesc!
XtreZz
Fumigena merge in continuare,am trecut la tenesii de vara.
Pana acum probleme doar cu un senzor abs spate pe care va trebui sa il schimb.

Niste poze fresh biggrin.gif
XtreZz
Avem un nou membru in familie.
Renault Fluence 1.6 DCI.
O sa revin cu o descriere.
Cum se poate schimba titlul topicului ? biggrin.gif
MuciX
Editezi primul post.

Sa va bucurați de el.
XtreZz
Multumesc!
XtreZz
Revin cu noutati.Dupa ce anul trecut am fost in Muntenegru cu loganul 1.4 mepei am zis sa mai dau o tura pana acolo si anul asta...cu Fluence.Masina s-a comportat bine, imi place cum merge, iar motorul de 1.6 DCI este destul pentru depasiri cand ai masina plina.
Traseul a fost Brasov-Belgrad-Budva si invers, iar consumul pe tot drumul a fost de 5.4.
In principiu sunt multumit de masina, sper sa ma tina si sa nu am probleme mari cu ea ca are "decat" 54.000km momentan.
Cum am adus-o acasa in 2 zile mi-au furat antena radmasa.gif
XtreZz
Nu am mai scris de ceva timp. Intre timp Seatul a primit distributie,egr si revizie iar Fluence a avut o problema cu EGR de joasa presiune pe care l-am schimbat. Saptamana asta am facut o tura "mica" pana in Bruxelles cu el.A mers impecabil iar consumul a fost ok.Momentan sunt multumit de masina.A ajuns la 62.000 km.Drumuri bune tuturor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.