Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme de directie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Bejenaru Ionut
Am si eu o problema care ma deranzeja: cand accelerez masina trage stanga iar cand decelerez imi trage dreapat.Care ar fi principala cauza?
Ov
ori ai frana blocata pe dreapta fata ori ai niscaiva jocuri gigantice in directie care impreuna cu o geometrie "varza" iti dau rezultatele astea
gti98
QUOTE(Bejenaru Ionut @ 10 Dec 2005, 04:28)
Am si eu o problema care ma deranzeja: cand accelerez masina trage stanga iar cand decelerez imi trage dreapat.Care ar fi principala cauza?
*



Manifestarea descrisa e destul de bizara! Daca la rulajul liber, adica scoasa din viteza nu trage, primul lucru la care ma gandesc e o ciudatenie la diferential. E drept ca asta se defecteaza fff rar, dar descrierea ta la asta ma face sa ma gandesc. Daca ar fi o problema de unghi- eu am avut unghiul de fuga- inclinare longitudinala a pivotului, reglabil din tirant- dar tragea dreapta invariabil (interesant e ca reglajul s-a corectat din partea stanga!)
Directia e nu imposibil, dar improbabil de reglat pe cont propriu; mergi la un service unde ai baza ca au scule si meseriasi, nu abureli, ca-i plina tara de din astia, si scrie-ne ce au gasit, mai ales daca te-au remediat.
Muuulta Bafta!
Bejenaru Ionut
QUOTE(gti98 @ 10 Dec 2005, 15:55)
Manifestarea descrisa e destul de bizara! Daca la rulajul liber, adica scoasa din viteza nu trage, primul lucru la care ma gandesc e o ciudatenie la diferential. E drept ca asta se defecteaza fff rar, dar descrierea ta la asta ma face sa ma gandesc. Daca ar fi o problema de unghi- eu am avut unghiul de fuga- inclinare longitudinala a pivotului, reglabil din tirant- dar tragea dreapta invariabil (interesant e ca reglajul s-a corectat din partea stanga!)
Directia e nu imposibil, dar improbabil de reglat pe cont propriu; mergi la un service unde ai baza ca au scule si meseriasi, nu abureli, ca-i plina tara de din astia, si scrie-ne ce au gasit, mai ales daca te-au remediat.
Muuulta Bafta!
*




Nu am ai fost la nici un service ca nu am avut timp.Dar mi-am scimbat cauciaocele de fefata si vad ca acum merge beton. cool.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.