Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Set motor
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
micutu82
Trebuie sa-mi schimb setul motor la dacia 1310 din 94. Prob este urmatoarea...m-am uitat prin magazine si sunt 3 producatori diferiti. Era unul de 2.800.000 dar nu mai tin minte de cine era facut, unul la 3.500.000 de Brasvo si unul la 5.500.000 de Pitesti. Presupun ca cel de pitesti este cel mai bun. Din cate am inteles de la vanzator alea de pitesti seofera garantie numai la unele servece-uri agreate de pitesti pe cand la celelalte...se poate la orice service. Eu ma gandeam sa-mi iau sa-mi puna mecanicul meu dar asa se pare ca nu ma pot baza pe garantie...se merita tinut la garantie? sua pot si cu mecanicul ca n-am cum sa am prob cu setul?
sofer_catastrofa
asa fac astia de la uzinele dacia... iti ofera garantie numai daca montezi piesele intr-un service autorizat. eu am luat pompa de frana in aceleasi conditii, da' mi-a montat-o mecanicul meu in fata blocului. Problema e ca daca te duci in service sa iti schimbi setul, te rup aia la bani ( din auzite). Recomandabil e sa schimbi setul in service totusi. Si eu vreau sa il schimb la a mea, am auzit ca e in jur de 5.000.000 un set nou, dar SIGUR nu il schimb in service.
andutzu
QUOTE(sofer_catastrofa @ 10 Dec 2005, 11:24)
asa fac astia de la uzinele dacia... iti ofera garantie numai daca montezi piesele intr-un service autorizat. eu am luat pompa de frana in aceleasi conditii, da' mi-a montat-o mecanicul meu in fata blocului. Problema e ca daca te duci in service sa iti schimbi setul, te rup aia la bani ( din auzite). Recomandabil e sa schimbi setul in service totusi. Si eu vreau sa il schimb la a mea, am auzit ca e in jur de 5.000.000 un set nou, dar SIGUR nu il schimb in service.
*


Nu prea se merita sa-l schimbi in service, o sa platesti mai mult manopera decat o sa dai pe piese. Ex: Am fost cu un prieten sa-si schimbe pivotii, bieletele, sa faca directia si un cilindru de frana pe spare.Piesele au costat 1.700.000 iar manopera 2.000.000....
sofer_catastrofa
ma stiam ca au preturi mari dar nici chiar asa... Cat costa o segmentare in service? de curiozitate... Nu mai intre cat e pt schimbat setul motor...
raresito
[quote=sofer_catastrofa,10 Dec 2005, 13:44]
ma stiam ca au preturi mari dar nici chiar asa... Cat costa o segmentare in service? de curiozitate... Nu mai intre cat e pt schimbat setul motor...

Ca sa ai garantie pe piese (set motor, pompa ulei, carburator, etc) trebe sa fie montate in servisuri agreeate RAR. ideea e ca prin servisuri ora de manopera se invarte intre 400.000 si 600.000.. depinde unde nimeresti..
Si apropo de set... Azi a fost la mine prima zi su setu nou... Io am ales un set Perfect Circle... doar la mine a fost capitala.. set, cuzineti, biele, carb, pompa ulei si multe altele...

P.S. Cica setul de pitesti vine cu segmenti Goetze pe el ??!?!?!? sau e o aberatie ??? Asa zicea un tip de la un piese auto de cartier...
raresito
Si inca ceva...
Daca mergeti la service cu masina si nu il cunoasteti personal pe mecanic, io zic sa nu va riscati... Am un prieten bun mecanic la un service de renuma din cj si stiu ce se intampla prin servisuri...
Io am bagat o caruta de bani in masina mea si am zis ca ma duc la mecanicul meu sa mi le puna, macar as stiu ca in motor am ce am cumparat eu.. Am scris mai sus.. set tribocotat Perfect Circle, cuzineti de biela, de palier si axiali klobenschmidt, ceva biele frantuzesti.. acuma imi scapa cum le zice... piese care nu se gasesc pe toata gardurile...
si am preferat sa stiu ca alea is puse in masina si se mucesc decat sa le foloseasca nu stiu cine si io sa am piese de setcar...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.