Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Accident cu asigurat City Insurance
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
Lucian BLK
Salut,

In 23.12.2016 am avut un accident, nu prea grav, cu un asigurat la City Insurance. Fiind Craciunul, constatarea a fost facuta in 29 decembrie. Reparatia masinii s-a finalizat undeva la sfarsitul lunii ianuarie, avand si acceptul de plata de la asigurator. In 30 ianuarie, service-ul a transmis asiguratorului ultimele acte la dosar. Tot in 30 sau 31 ianuarie dosarul a fost trimis la sediul central City Insurance. OK, pana aici totul in regula.
Incepand cu 6.02.2017 am sunat aproape zilnic la cei de la City sa vad care e situatia. Raspunsul a fost mereu acelasi. "Dosarul este la plata." Ce este de facut? Mi se pare ca dureaza cam mult plata asta. E un termen legal pentru asta?

Multumesc,
Lucian
vallixx
Uite pentru cazuri d'astea e bine sa ai CASCO la unii buni.
Recent a intrat un ametit in mine, vina lui, reparatie pe CASCO Allianz (mi-au dat masina cand inca nu intrasera banii dar service-ul stia ca-i primeste rapid), regres, si-i las pe Allianz sa-si bata capul cu asigurari RCA d'astea no name.

Si ca sa iti raspund si la intrebare, nu stiu care e termenul legal insa pot sa-ti spun ca acum cativa ani, Omniasig mi-a platit o dauna in 2 luni. Am reparat la service fara decontare directa, am platit eu si mi-am recuparat banii dupa aprox 2 luni.
crisolro
Lucian, masina e "captiva" in service? sau ai platit tu ca sa ti-o dea?
intreb cu teama pt ca aseara tocmai m-a julit binisor unul cu City ... am si Casco si parca nu as apela la el daca nu e cazul - se pare ca at trebui in cazul City sad.gif
kosfunny
De ce sa strici casco daca asiguratorul RCA nu e in insolventa sau faliment? Daca iti cunosti drepturile si stii sa ti le ceri asiguratorul nu are ce-ti face.
VladSoare
Ca să-ți repari mașina acum, nu după un proces de doi ani.
kosfunny
Am specificat...daca iti cunosti drepturile si STII CUM SA LE CERI !
VladSoare
Presupunînd că ai ști cum să ți le ceri, cam în cît timp ai primi suma totală pentru o reparație perfectă?
12AHD
Salut,
Am avut un eveniment nefericit in data de 9 mai 2018. S-a facut constatarea+reconstatarea atat de asiguratorul minunat City cat si de service-ul unde vreau sa imi repar masina.
Nici astazi nu exista vre-un raspuns in legatura cu aprobarea dosarului in cauza, deci conform ultimei legi,din ce ainteleg eu, dosarul ar trebui deja sa fie "tacit" aprobat( asiguratorul fiind obligat sa plateasca tot service-ului).
DAR, service-ul spune ca "nu exista" sa repare masina fara sa fie dosarul aprobat...
Au dreptate sau nu? Sunt obligati sau nu sa repare masina daca nu au apobarea de la asigurator?
Multumesc pentru ajutor!
cj98czh
Pe cei din service nu ii poate obliga nimeni sa iti repare masina.

Nu vor sa se apuce pt ca stiu cavisi vad banii la sf. asteapta si de aceea asteapta aprobarea de la City ...

Cei de la City trebuie sa se miste, acolo trebuie mers/sunat si vazut de ce dureaza atat ..

Ori vb cu cei din service si platesti tu reparatia, urmand sa iti recuperezi banii de la City ... cand/cat si cum o sa vezi ...
12AHD
Mda... Deci marea lege a asigurarilor e praf in ochi...
Era oarecum logic ca nu poate obliga nimeni un service sa repare, ma gandeam ca mai e ceva prin lege care mi-a scapat.
Oricum mai incerc sa ii pistonez putin pe smecherii de la City si voi vorbi cu un avocat cat de curand. Ii bag in tribunal.
Multumesc pentru raspuns!
Apropo, tipa de la call center imi spune ieri ca cica termenul legal este intre 30 si 90 de zile... blink.gif
Asa prosteala se da la clienti... Am si inregistrare audio...
b06fcn
Termenul legal este de 30 de zile de la depunerea cererii de despagubire. Peste cele 30 de zile ar trebui sa fie obligati la plata de penalitati...
Problema e ca ASF-ul nu isi ia in serios rolul de organ de control al pietei, cum era CSA-ul inainte. Iar raspunsurile date la sesizari sunt de toata jena...
12AHD
Da, in 30 de zile trebuie sa plateasca, presupun, daca service-ul face marea greseala sa bage masina in reparatii. Si atunci cred se lasa tot cu tribunal daca asiguratorul nu plateste.
Oricum in lege am vazut ca cica daca asiguratorul nu isi indeplineste obligatiile, tot pagubitul trebuie sa il dea in judecata. Adica in lege nu este prevazut nimic automat sa se intample (gen sanctiune sau suspendare licente, etc). Deci legea e degeaba si tot la tribunal se ajunge...
einstein1984
ai semnat si depus cererea de despagubire cu suma de pe devizul serviceului? cand?
12AHD
Daca te referi la acea declaratie in cate bifezi cum vrei despagubirea: service sau bani, eu am bifat ca vreau sa fie reparata la service. Acesta facut reconstatare si au trimis in termen legal. Toate actele sunt intocmite in termenele prevazute de lege.
ORICUM, in lege spune clar ca indiferent daca se depaseste aceasta perioada de constatare/ reconstatare, asiguratorul nu e grevat de plata despagubirilor sub nici o forma. Spun asta ca am citit aseara toata legea.
Marea hiba (ca trebuie, ca de obicei, sa fie o hiba) este ca nu se intampla nici o sanctiune implicita daca asiguratorul nu isi face treaba. Nu pateste nimic decat dupa ce o instanta de judecata da o hotarare definitiva.
Deci,parerea mea, singura solutie pe viitor este o firma de asigurari serioasa, la care se opteaza pentru decontare directa (in cazul celor care nu isi fac CASCO).
Asta e viata la noi la Romanica...
einstein1984
QUOTE
Deci,parerea mea, singura solutie pe viitor este o firma de asigurari serioasa, la care se opteaza pentru decontare directa (in cazul celor care nu isi fac CASCO).
Eu asa am facut, sper sa nu am nevoie.
12AHD
Au aprobat dosarul, culmea, dupa ce am facut reclamatie la ASF. Coincidenta sau nu, ma intreb?! gun3.gif
Astept si rezolvarea reclamatiei, ca este inca in analiza.
blackout
Un topic vechi. Experiente mai noi cu City?
Am patit-o astazi, a iesit unul cu spatele din parcare si mi-a frecat toata partea dreapta. Cu ocazia asta a iesit si rugina la vedere.
Aripi si usi infundate, Logan din 2005. Km putini dar masina cam veche. Oare am sanse sa se repare sau ma trezesc ca o da dauna totala?
Alta masina(personala) deocamdata nu-mi trebuie, vreau sa mai trag de asta o vreme.
Nu stiu la ce sa ma astept, n-am mai trecut prin asemenea experienta in 25 de ani de condus...
IRONICK
Solutie rapida? In caz ca iti zice dauna.
Aripa fata si usi de la dezmembrari. Se gasesc chiar pe culoarea ta.
Andy_ACS
Eu zic sa ceri oferta pentru reparatie in regie proprie. E posibil ca suma de bani oe care ti-o ofera sa acopere piesele din dezmembrari, cum zice IRONICK, si sa mai si ramana ceva de deranj. Aripile merg reparate si usile inlocuite.
einstein1984
100 de euro per element de revopsit, masina face 1000 de euro deci probabil ca nu e dauna totala.
xmisterx
QUOTE(IRONICK @ 2 Aug 2020, 21:29)
Solutie rapida? In caz ca iti zice dauna.
Aripa fata si usi de la dezmembrari. Se gasesc chiar pe culoarea ta.
*




QUOTE(Andy_ACS @ 2 Aug 2020, 21:58)
Eu zic sa ceri oferta pentru reparatie in regie proprie. E posibil ca suma de bani oe care ti-o ofera sa acopere piesele din dezmembrari, cum zice IRONICK, si sa mai si ramana ceva de deranj. Aripile merg reparate si usile inlocuite.
*




Cea mai buna solutie pt tine recomandata de colegi.
Logan80
Se poate face acuma cu regres, pe rca-ul tau?
Studiaza legislația în vigoare.
einstein1984
Ar trebui sa-si studieze polita, nu legislatia, ca trebuie sa platesti pentru asta.
blackout
Astazi am programare pentru constatare si deschidere dosar de dauna. Asa cum ati spus, mi se pare o idee buna cu usile de la dezmembrari iar aripile reparate. Voi vedea cum va fi...
blackout
Constatarea s-a facut la un service care colaboreaza cu City. Usile si aripa fata inlocuite, aripa spate reparata. Am optat pentru repararea masinii in service, astazi am luat-o. Masina a fost in service doua saptamani. A mers ok, fara bataie de cap si fara umblatura. De dosar si restul, se ocupa ei. Eu unul, ma declar multumit.
einstein1984
frumos din partea ta ca ne spui si rezultatul, nu multi fac asta.
marksman
Am intrat și eu în clubul păgubiților. Asigurat City, lovitură din spate la Suzuki. Am casco la Omniasig, zic c-o fac pe regres. Merg la Suzuki, mașina fiind în garanție: "Nu lucrăm cu Omniasig. Nici cu City, că-s falimentari". Omniasig: "Mergeți în orice service autorizat". Suzuki: "Nu reparați în service Suzuki, ați pierdut garanția". Cum naiba "nu lucrează cu Omniasig"? E o chestiune de "atât e devizul, pe verificate, ăsta-i contu', băgați banu'!" Mai mult, când a fost cumpărată mașina, chiar agentul lor a zis să facem Casco la Omniasig, că lucrează cu ei. Cum îi pot obliga să primească bani de la Omniasig?
einstein1984
Banii ii primesc, doa ca iti tin masina pana intra banii. Daca lucrau cu ei, odata primit acceptul eliberau masina si intrau banii cand intrau, nu mai era problema ta. Sau platesti tu, trimiti factura, ei dau banii la tine.
I-am facut lu socramiu dosarul de dauna la un RCA cu decontare directa, merge f usor, nici nu ii vezi la fata
Victorine
Dar pe bune reparatorii au voie să fie așa selectivi? Cât timp asiguratorii respectivi pot încheia legal polițe?
Cum ar rezolva ASF un astfel de conflict cu refuzul de a lucra atât cu asiguratorul tău cât și cu al vinovatului, la care se adaugă amenințarea că pierzi garanția dacă totuși nu repari la ei?
Ai primit un refuz scris sau doar verbal?
einstein1984
Stii cat asteapta un srvice plata facturii de la asigurator?
wolfin
termenul de luni e unu optimist.

dar si merita cu preturile solicitate
marksman
Cei de la Omniasig nu sunt de acord cu tariful orar al celor de la Suzuki și cu prețul pieselor. Decontează 60% din deviz. Devizul e de 3000 de lei: inlocuit, vopsit bara.
Suzuki invocă faptul că mașina e în garanție și reparația trebuie făcută de ei. rRomânia.
wolfin
si eu am inlocuit bara spate..plus vopsit. 4000 parca a fost.

dab auto suzuki ....groupama nu a sughitat.
einstein1984
Garantie la ce? Ca nu se strica bara dupa aia? ara aia inlocuita are garanta de 6 sau 12 luni a reparatiei, nu garantia de 7 ani a masinii.
Daca se strica taboul de bord dupa nu are a face cu inlocuirea barei.
wolfin
Atata timp cat ii service rar...legal da cu virgula. Acum...e o steluta la garantie....doar rep suzi.

Agrig
Acuma, cinstit, o bara inlocuita iasa la aprox 5% din valoarea masinii...
Daca era si o capota, o usa, 2 airbaguri si un radiator era dauna totala!
wolfin
Cam da.
Pai numai aibagu/centuri si rbs is 4..5 k

Euroi.
einstein1984
factura pe asigurare e mult mai amre decat aceiasi manopera si piese platite de client.
psychoo
QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2021, 13:33)
factura pe asigurare e mult mai amre decat aceiasi manopera si piese platite de client.
*


Si nimeni nu face nimic in privinta asta.
Ah, ba face, mareste politele la prostime, ca e multi
einstein1984
e un cerc vicios, da.
marksman
Mănene, pe mine nu mă interesează ce clinciuri ai tu ca asigurator cu service-ul. Ai preluat riscul. Primești devizul. Ai suspiciuni că e ceva ascuns, n-ai decât să investighezi și să arăți că acolo e o măgărie și să refuzi plata. Aș înțelege dacă aș vrea să o duc la reparație într-un service Bentley și să zici că nu decontezi decât ora de manoperă de la reprezentanța mărcii, mașina fiind în garanție.
psychoo
Esti doar chitros ca ti.ai luat asigurare de la falimentari. Data viitoare sa te inveti minte sa o cumperi pe cea mai scumpa pe gare o gasesti.
/s
marksman
Omniasig nu-s falimentari. Am avut RCA și Casco pe Logan la Omniasig vreme de 5 ani, fără probleme la plată.
psychoo
/s inseamna final de sarcasm smile.gif
wolfin
Ma duc sa caut o piatra....am invatat ceva nou azi

Mersi
Andy_ACS
QUOTE(marksman @ 17 Sep 2021, 10:45)
Am intrat și eu în clubul păgubiților. Asigurat City, lovitură din spate la Suzuki. Am casco la Omniasig, zic c-o fac pe regres. Merg la Suzuki, mașina fiind în garanție: "Nu lucrăm cu Omniasig. Nici cu City, că-s falimentari". Omniasig: "Mergeți în orice service autorizat". Suzuki: "Nu reparați în service Suzuki, ați pierdut garanția". Cum naiba "nu lucrează cu Omniasig"? E o chestiune de "atât e devizul, pe verificate, ăsta-i contu', băgați banu'!" Mai mult, când a fost cumpărată mașina, chiar agentul lor a zis să facem Casco la Omniasig, că lucrează cu ei. Cum îi pot obliga să primească bani de la Omniasig?
*



Mergea de voie postat la “Faze de toata jena”.
Eu cred ca e ilegal sa scoata masina din garantie ca repari ceva la tinichigerie in service autorizat. Probabil persoana care ti-a zis ori nu cunoaste legea, ori e rau intentionata si vrea sa te forteze sa repari masina la ei.
Nu au cei de la Suzuki o modalitate oficiala de contact gen “Vocea Clientului” de la Dacia/Renault? Merita ceruta si acolo o parere.
madhorsefuzzy
QUOTE(marksman @ 17 Sep 2021, 12:01)
Suzuki invocă faptul că mașina e în garanție și reparația trebuie făcută de ei. rRomânia.

QUOTE(einstein1984 @ 17 Sep 2021, 12:09)
Garantie la ce? Ca nu se strica bara dupa aia? ara aia inlocuita are garanta de 6 sau 12 luni a reparatiei, nu garantia de 7 ani a masinii.
Daca se strica taboul de bord dupa nu are a face cu inlocuirea barei.
*


Asculta la ce zice Einsteinu': bara aia inlocuita la reprezentanta Suzuki NU MAI ARE GARANTIE decat pe lucrarea locala alea 6 sau 12 luni.

De fapt: orice element de caroserie stricat si revopsit nu mai are garantie decat local 6-12 luni.

Mergi linistit si repara bara unde iti e avantajos: nu exista sa vina Suzuki sa iti scoata tabloul de bord din garantie pe motiv ca ai inlocuit bara spate la Gica la colt.

P.S. La Logan la rechemarea cu ceara si pasaje roti mi-au dat in buzunar bandoul de plastic pe motiv ca aripa reparata in reprezentanta Dacia nu mai avea garantie de fabrica. 3 erau puse al 4-lea in buzunar.
Laurentziu83
Daca eu am un Suzuki in garantie in Bucuresti, dar inlocuiesc bara la un service oarecare (poate tot Suzuki, dar in Brasov) cu alta OEM si respectand toate cerintele producatorului in materie de reparatie, toate clipsurile originale, vopseaua la aceeasi nuanta, etc, de unde stie Suzuki ulterior ca masina a suferit o reparatie in acea zona?

Garantia masinii e de 2-3-4-5-7 ani sau cat ai semnat cand ai luat masina in primire si pe reperele mentionate in contractul de garantie.
Poti sa o repari unde vrei tu, atata timp cat sunt respectate cerintele producatorului si autovehiculul este adus la starea de dinaintea accidentului.

Daca ulterior ai o problema in garantie (gen rugina) cei de la garantie vor cere ceva poze si alte dovezi si, daca se prind ca avariile au aparut ca urmare a unei reparatii neconforme, nu vor acorda garantia pe acele repere. Daca cei de la garantie nu se prind, asta e, bafta clientului.
De regula, scoaterea unui reper sau a unei masini din garantie se face in baza unui motiv intemeiat, nu se apuca nimeni sa scoata ceva din garantie doar pentru ca i s-a nazarit lui. Si in nici un caz toata masina, ci doar local sau eventualele consecinte generate de reparatia neconforma (cand e vorba de instalatia electrica, de exemplu).


Firmele cu flote mari de masini, de regula nu repara tablaria in reprezentante, ci fix in service-uri partenere, costurile fiind mai mici si putand astfel sa controleze calitatea lucrarilor. Si cu toate astea beneficiaza in continuare de garantie la masini.
wolfin
Sa va zic un secret.

In reteaua suzuki nu exista baza comuna.

Ce faci la dab...nu apare la autonet.

Amu..daca tabla se gaureste...probabil ...suxuki.hu....nu reprezentanta va cauta info...daca a fost reparata in reteaua suzuki.

@Laurentiu..la suzi..e mai complicat in extragarantie. Adica dupa 3 ani...e si nu prea e...
ps e acoperitoare pe hartie pt maj. componentelor importante

Noroc sa nu se strica..teoretic.
Victorine
Intre timp tocmai am citit aseara ca ASF a ridicat autorizatia de functionare pentru City si a decis declansarea procedurii de intrare in faliment. Politele legal incheiate vor fi acoperite de fondul de garantare, tot raul spre bine, macar ala e sigur, de-acum nu vor mai exista refuzuri pe motiv ca nu lucreaza cu City smile.gif Shituația era mai nasoala cat timp City avea statutul incert.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.