Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: managementul proiectelor
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
axabrt
fiindca de fiecare data cand incep sa lucrez la o alta lucrare...imi fac promisiuni in gand ca o sa fiu mai organizat decat la cea care tocmai s-a terminat. In final iese tot varza

Fiindca de obicei dam mai multe revizii pe documente si verificam mai multe oferte, trimitem observatii, se intorc documentele cu observatiile implementate, dar cu alte greseli, care duc la alte comentarii si alte revizii si totul se transforma intr un c@cat!!!

De aia am incercat sa fac foldere cu nr revizie si data. nu merge sunt prea multe.
Apoi am intercat sa fac foldere de genul. Oferte bune. care au evoluat in Ultimele oferte bune. Ultimele oferte bune FINALE....deci tot c@cat !!!

Din fericire pt linistea mea sufleteasca am observat ca persoane de sex diferit, cu alt oras de domiciliu, alte facultati, dar aceeasi zodie procedeaza in acelasi fel, deci undeva este o forta care ne indruma.

Pe de alta parte am observat si oameni mult mai organizati, dar care lucreaza mai incet.
Ii omoara organizarea. dar se pare ca fac mai putine greseli, totusi sunt putin mai ineficienti.

Va rog daca stiti cum as putea impaca si capra si varza, fiindca anul asta, desi am zis ca o sa ma schimb, (Anul nou, d-alea) vad ca vine primavara si tot haotic lucrez...
zax
Aia cu zodiile e super... Te-ai gandit sa pui ca si conditie eliminatorie pentru subcontractori zodia persoanei de contact?! biggrin.gif


LE: renunta la prostia aia cu "ultim" si "final". Final e cand proiectul e incheiat, avizat, pus in functiune si eventual decontat si scos din garantie. Pana atunci e in lucru. Eu prefer foldere cu titlul de forma AAAA.LL.ZZ primit/trimis si eventual o descriere de maximum 4-5 cuvinte. Daca descrierea necesita mai mult aleg sa fac un fisier excel in care sa trec numele fisierului si dedcrierea/comentariile.
Observatiile le trimit sub forma de lista, cu puncte astfel incat sa fie usor de urmarit de catre cel ce implementeaza. Daca fac modificari pe desene le transcriu si intr-o lista, asa imi e si mie mai usor de urmarit. Din pacate, chiar si asa, sunt oameni care din exces de zel mai fac si alte modificari peste cele punctate in lista... Intentia buna, drumul spre iad. In cazul asta poti sa rogi sa se lucreze numai pe fisierul initial si numai asupra punctelor listate si neaparat sa-i trimiti fisierul initial pentru ca e foarte posibil sa nu-l mai aiba sau sa nu mai stie care e.
MoneyTalks
Pina acum ai vorbit doar de varza. Cine e capra?
luck33ro
Deci e clar de la zodie. Schimba zodia ... sexul nu conteaza asa mult tongue.gif
zax
QUOTE(luck33ro @ 18 Feb 2017, 10:15)
sexul nu conteaza asa mult  tongue.gif
*


Poate la tine!
DragosP
QUOTE(axabrt @ 18 Feb 2017, 08:33)
fiindca de fiecare data cand incep sa lucrez la o alta lucrare...imi fac promisiuni in gand ca o sa fiu mai organizat decat la cea care tocmai s-a terminat. In final iese tot varza
*


Dacă nu ești în stare să te organizezi tu, încearcă să folosești ceva făcut de alții: git sau cvs.
radian
Cand am clienti mai pretentiosi (de regula multinationalele) proiectul inainte de al preda autoritatii de certificare il trimit beneficiarului spre o ultima verificare, cu rugamintea, daca ceva trebuie taiat, textul cu pricina sa-l marcheze cu albastru, daca considera necesara vreo completare, sa o faca cu rosu, daca trebuie modificat ceva, atunci sa marcheze si textul original si textul modificat cu cate o alta culoare. Asa am o singura varianta de lucru. Cu desenele e un pic mai complicat. Le trimit in format .pdf, daca-l trimit in format nativ cei mai multi nu-l pot accesa. Daca e format A4 fac modificarile pe desenul listat si apoi il scaneaza. Daca e format mai mare se complica putin lucrurile. Dar la desene foarte rar, spre zero, am avut nevoie sa fac modificari ulterioare.
axabrt
Mai e o problema. Ăștia care lucrează mai repede și că urmare mai dezordonat sunt preferați când e vorba de ceva urgent.
Cum totul trebuia să fie gata ieri ... Toate s urgențe. Aia cu repede da prost (genul meu) sunt și mai aglomerați cu task uri. De aci și mai multe posibilități de a greși in continuare și timp pt organizare ioc...E un cerc vicios cumva.
miki
QUOTE(axabrt @ 18 Feb 2017, 09:33)


Va rog daca stiti cum as putea impaca si capra si varza, fiindca anul asta, desi am zis ca o sa ma schimb, (Anul nou, d-alea) vad ca vine primavara si tot haotic lucrez...



Ai nevoie de un program de PM

exemplu: PM software opensource
luck33ro
Nu inteleg, ce e managementul proiectelor?
radian
Stiinta care te invata cum sa-ti complici singur existenta...
DannyY
Mai exista si "repede si bine" (evident, asa ca mine tongue.gif)
Pentru asta, "repede" trebuie sa se intample doar dupa ce detaliile au fost agreate intre parti. Altfel, risti sa intri in cooperativa "munca in zadar".
Repede si prost ma duce cu gandul la plombe rapide in situatii critice, puse din cauza panicii. Problema reala ramane si mai produce un efect imediat ce l-ai corectat pe precedentul.
Nimic nu este atat de urgent pe cat este prezentat.
volint
QUOTE(luck33ro @ 18 Feb 2017, 09:15)
Deci e clar de la zodie. Schimba zodia ... sexul nu conteaza asa mult  tongue.gif
*



Ba secsul conteaza cel mai mult. Sa-l schimbe!
luck33ro
Eu stiu ca la zodii sexul schimba radicat tiparul... happy.gif
DannyY
La sex nu conteaza zodia.
luck33ro
reciproca nu e valabila...
ady77
QUOTE(volint @ 18 Feb 2017, 12:17)
Basecsul conteaza cel mai mult. Sa-l schimbe!
*


Basescul nu mai conteaza, l-au doborat si pe el serviciile.
zax
QUOTE(luck33ro @ 18 Feb 2017, 10:15)
sexul nu conteaza asa mult  tongue.gif
*



QUOTE(volint @ 18 Feb 2017, 13:17)
secsul conteaza cel mai mult sa-l schimbe!
*



Ba hodorogilor, hai sa va aduc aminte: sexu' conteaza si cel mai mult conteaza sa-l faci!
Garett
QUOTE(radian @ 18 Feb 2017, 12:46)
Stiinta care te invata cum sa-ti complici singur existenta...
*


coffee_spitsk.gif
radmasa.gif
up.gif
Eu le pun pe foldere In si Out, și foldere interioare după dată.
În felul ăsta, invariabil, ultima revizie este cea din folderul cu data cea mai recentă.
Softurile de PM sunt bune, cu condiția să ai răbdare să faci tot Gantt-ul de la început și să te tii de el! rolleyes.gif
Când abia ai timp să respiri se duce naibii toată diagrama, nu mai stă nici dracu s-o actualizeze!
axabrt
O idee ok mersi. Sper să meargă. La viitorul proiect desigur...
bucatzel
QUOTE(radian @ 18 Feb 2017, 11:46)
Stiinta care te invata cum sa-ti complici singur existenta...
*


AAAAAAAAEEEEEEEERRRRRRRRRR
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
luck33ro
Pai nu asta e fisa prostului la corporatisti? huh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.