Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reparare caroserie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
fornea
Salut colegi am si eu o problema cu masina pe care vreau sa o iau. Problema e ca a intrat rugina in ea si va rog daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi pentru a o salva.O sa las cateva poze ca sa vedeti cam cum e si are o gaura in podea la picioarele soferului.
Imi cer scuze ca unele poze sunt intr-o parte.
om_bland
Se rezolva, dar trebuie curatata bine zona ruginita unde nu este perforata tabla, dat cu chit, slefuit, grund si vopsea. Unde tabla este gaurita trebuie taiat cu flexul pe o portiune mai mare de 3 cm, sudat in puncte, repetate operatiunile mentionate anterior. Vei mai merge apoi cu ea linistit o vreme smile.gif .
fornea
Mulțumesc mult colegu. Mai am o rugăminte daca poți sa imi raspunzi ma gândeam ca acolo unde e gaura in podea sa dau toata bucata de tabla jos si sa pun alta in loc pe care sa o prind in puncte .
om_bland
Da este bine asa, tai zona afectata de rugina, curati pe margini rugina, pentru a prinde sudura, apoi pui petec de tabla, sudezi in puncte... polizezi usor surplusul de sudura ( pentru a fi zona cat se poate de putin vizibila), apoi degrezezi, dai cu grunt si vopsit smile.gif . Unde tabla nu este perforata de rugina doar cureti in zona respectiva rugina, degresezi pentru a prinde grundul, apoi vopsea wink.gif .

P.S. Spor la treaba si astept vesti bune !
fornea
Mulțumesc mult colegu doar ca de-abia in vara o sa o fac.
om_bland
Ok, nicio problema smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.