Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu mai merge brusc stopul pe frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
petrex
Am un brec 1310 cli din 2001 si azi a incetat sa mai functioneze aeroterma si stopul pe frana simultan.As avea nevoie de un sfat de remediere a problemei sau de o schema electrica.
Devils
S-a ars siguranta
mariusCYP
QUOTE(petrex @ 10 Dec 2005, 23:36)
Am un brec 1310 cli din 2001 si azi a incetat sa mai functioneze aeroterma si stopul pe frana simultan.As avea nevoie de un sfat de remediere a problemei sau de o schema electrica.
*


sa ars siguranta!Verificati-l bine la tabloul sigurante!
b77csd
pe pedala de frana e un contact care aprinde becul... si ala ar merita verificat
einstein1984
Daca nu e siguranta e un fir de masa desprins.
mitzaciobanu
Am patit si eu mai demult pe o Berlina 1310 din 1988.
Conform cartii tehnice, si becurile stop frana si aeroterma sunt pe aceeasi siguranta. Deci daca amandoua au incetat sa functioneze deodata, ar trebui sa fie de acolo.

Uite ce patisem eu: siguranta era ok, insa firul care venea in tabloul de sigurante nu mai facea contact ca lumea cu "papucii" aia de metal in care este fixata siguranta (ori era ceva oxidat, ori intrerupt). Nu stiu cum e tabloul la astea mai noi, dar la a mea se dadea jos foarte simplu: era prins doar in doua suruburi. Uita-te si tu pe acolo...

Pana la urma a trebuit sa schimb cu totul tabloul.
Pedala
QUOTE(einstein1984 @ 15 Dec 2005, 19:03)
Daca nu e siguranta e un fir de masa desprins.
*


Am si eu aceisi problema cu stopurile de frana cu berlina mea din '98. Ai spus poate sa fie firul de masa. Care e firul de masa de la frane, unde e situat el? unsure.gif
silex

Siguranta de 15A, prima de sus daca ai tabloul de sigurante sub bord in stanga.La mine nu mergeau nici indicatoarele de temp. apa , presiune ulei. baterie.SIGURANTA ERA INTRERUPTA DAR VIZIBIL NU SE VEDEA.Era o fisura fina in firul fuzibil probabil de batranete, miscam de tablou ba o lua ba nu pana cand de la atatea contacte imperfecte s-a afumat la locul fisurii si a devenit vizibila.Sper la tine sa fie mai simplu...
wolfin
pentru PEDALA. vezi ca sub pedala este un pistonas de plastic care nu mai lucreaza cand apesi pedala. schimba cu unul nou
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.