Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cablu kilometraj
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
raresito
Uitati ce am patit... la viteze intre 50 km/h si 70 km/h aveam un tacanit enervant la cablu de kilometraj sau la ceas. Era un tacanit care se repeta la cateva secunde (ceva de genul puls) TAC-tac TAC-tac....
In orice caz... am schimbat cablul de kilometraj; acuma nu mai suna, dar e alta problema: nu mai imi indica exact acul de pe ceas... Adica.. nu sta la o anumita pozitie.. are un tremurat constant.... sa zic ca eu merg cu 70km/h si el tot sare foarte repede de la aprox. 68 la 72... Ce nu am facut bine?
parpanel
Si eu am aceeasi problema. Am schimbat tot ce putea influenta indicatia acului de kilometraj: ceas, cablu, ansamblu melc-roata melcata din CV) si tot asa face.

Pana la urma m-am obisnuit cu jocul acului. Sfatul meu e sa schimbi si melcul-roata melcata din cutie mai ales ca nu e o operatiune complicata.
raresito
[quote=parpanel,11 Dec 2005, 10:06]
O sa incerc.. sper sa se rezolve problema fiindca ma enerveaza foarte tare acu ala... Si pe langa faptu ca sare ca nebunu, mai are si un zgomot ciudat.. cred ca nu se potriveste la fix cablul cu soclkul in care intra... Parca am o razatoare mica acuma in bord...
parpanel
Vezi ca si cablurile astea sunt de mai multe feluri. Sincer nu mai stiu ce am pus ultima oara (parca ceva de uzina).

Ultimul avea capul care intra in ceas detasabil. Asta e varianta proasta dry.gif ca mi l-a dat mesterul cu el de cap.
onyxs86
la mine acu nu trece mai mult de 60....si merg cu 110km/h nust ce are am schimbat si cablu.... e dusa
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.