Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Tambur frana
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
andu911
Nu mai functioneaza autoreglajul, ce se poate face, in afara de a schimba tot talerul cu saboti cu tot ? biggrin.gif
Axll
salut
cum ai reusit ? ai dat cumva in ver o goapa?
Axll
te intreb asta ca eu am dat cu roata st. spate intr-un "crater" si mi-a zburat roata cu totu. totusi s-au putut indrepta si nu a fost nevoie sa inlocuiesc nimic
Dreamer
QUOTE(andu911 @ 11 Dec 2005, 05:34)
Nu mai functioneaza autoreglajul, ce se poate face, in afara de a schimba tot talerul cu saboti cu tot ? biggrin.gif
*



Cum ai ajuns la concluzia asta ?
amc
Parghia dintre saboti poate este uzata!
Incearca sa i reglezi tu manual cat poti!
andu911
am ajuns la concluzia asta, fiindca pedala se ducea la podea, iar dupa ce am desfacut tamburii si i-am pus la loc, dupa cateva pedale, sabotii aveau aceeasi pozitie
Pana la urma i-am reglat eu, cat mai aproape de tambur si sa nu fie infranata. Pedala tine sus acum, pana nu se uzeaza ferodourile..
andu911
nu exista mecanismul ala de cumparat ? ca nu prea am chef sa dau vreo 2 milioane pe 2 talere biggrin.gif
Dreamer
Mergi la dezmembrari si vezi ce gasesti. Eu de la dezmembrari mi-am cumparat eritrier nou pe fata si am dat numai 20 lei. Trebuie sa ai rabdare sa cauti in mormanele de piese. biggrin.gif
Dyda
QUOTE(andu911 @ 13 Dec 2005, 02:11)
nu exista mecanismul ala de cumparat ? ca nu prea am chef sa dau vreo 2 milioane pe 2 talere biggrin.gif
*



De gasit se gasesc si trebuie sa cumperi ambele piese un levier cu sector dintat si unul mai mic
argon
Am si eu o nelamurire cu frana spate.

Cum reglez parghia aia ce comanda limitatorul cel mai bine dupa ureche?
Pana nu mai blocheaza spatele? Eu l-am reglat dupa ureche, si pe drum cu pietris/nisip blocheaza spatele, pe asfalt curat nu blocheaza...
E bine cum l-am reglat?
Dyda
QUOTE(argon @ 4 Jan 2006, 10:49)
Am si eu o nelamurire cu frana spate.

Cum reglez parghia aia ce comanda limitatorul cel mai bine dupa ureche?
Pana nu mai blocheaza spatele? Eu l-am reglat dupa ureche, si pe drum cu pietris/nisip blocheaza spatele, pe asfalt curat nu blocheaza...
E bine cum l-am reglat?
*



Pai lu' matale iti dedui pm si nu primii raspuns daca zisei bine au ba
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.