Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: In SUA de pe o coasta pe alta....si inapoi!
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2
espacern
1.Etapa.....Florida (Miami/Miami Beach/Marea Caraibelo)

2.Etapa.....California/Nevada (Saint Diego/Los Angeles/San Francisco/Yosemite/Las Vegas)

3.Etapa.....Pennsilvania (New York/Philadelphia)

Etapa 1 a inceput la Miami cu o plimbare cu bus etajat prin Miami timp de 3 zile cu vizitare tot de pe traseul bus-ului si Miami Beach care este localitate separata.Apoi am plecat in 2 croaziere cu vas imens cu 16 nivele in Marea Caraibelor cu oprire in insulele-St.Thomas-Antiqua-Barbados-St.Maarten-Saint Kitts-British Virgin Island-Puerto Rico.Compania Celebrity cu vasul Equinox si MSC cu vasul Divina au fost cei cu care am calatorit in conditii de lux timp de 1 luna.
stefandinescu70
Distractie placuta . Folosesti masina inchiriata sau avionul in Etapa 2 intre orase ?? Eu o sa fiu in Iulie - August 2017 pe ruta San Francisco - Los Angeles - Vegas , 3 saptamani si nu stiu inca daca se merita masina inchiriata sau nu. Au preturi mari la parcari la Hoteluri .
espacern
Am inchiriat masina pentru etapa 2 cu ridicare din aeroport Saint Diego si o las in aeroport la Las Vegas de unde zbor inapoi la Miami....cost 550$+estimativ 135$ benzina pentru tot traseul.
Parcarile sunt gratuite la hotel.....pentru clienti in special.
Pentru etapa 3 plec cu masina din Miami la Orlando (4,5H) si apoi o urc pe AutoTrain si dupa 19 H ajungem la WashingtonDC.
Cypry Brasov
Concediu placut!!!
MuciX
Have phun!
Cat timp ai rezervat plimbarii asteia?
buzasparta
Concediu placut.
gibonu
QUOTE(espacern @ 5 Apr 2017, 06:54)
apoi o urc pe AutoTrain si dupa 19 H ajungem la WashingtonDC.


Foarte tare. Pe americani ii duce capu' sa transporte masini cu trenul. In RO este imposibil acest lucru, desi periodic apare cate o stire ca se ia in calcul si acesta posibilitate.

Felicitari pentru periplul american, asteptam povestea si pozele.
stefandinescu70
QUOTE(espacern @ 5 Apr 2017, 04:54)
Parcarile sunt gratuite la hotel.....pentru clienti in special.
*



Ok, sorry . E bine daca ai gasit gratuit parcarea masinii la hotelurile rezervate , eu ultima data am platit la un hotel in LA , 32 $ pe zi parcare ( client find la el 6 nopti ) si la altul in New York , 22 $ pe zi parcare ( la fel fiind client 3 nopti ) . E drept ca fara masina te misti greu de colo colo si chiar nu poti in unele locatii sa ajungi fara .
espacern
@Cypry..Multumesc!

@Mucix...Thanks.In etapa 1 luna/etapa 2 15 zile si etapa 3 18 zile

@gibonul...Din etapa 1 (incheiata) am cam 700 poze asa cam mai dureaza un pic pana fac selectia si le postez.Etapa 2 incepe azi. wub.gif
cnada
Concediu placut!
gibonu
QUOTE(espacern @ 5 Apr 2017, 14:05)
@gibonul...Din etapa 1 (incheiata) am cam 700 poze asa cam mai dureaza un pic pana fac selectia si le postez.


Stai linistit ca nu trebuie sa le postezi pe toate. Vreo 200 ajung. Hai 250 ca sa fim generosi.


espacern
Scopul topicului este sa prezint celor interesati cateva informatii despre America....nu altceva.
Asa cei care au nevoie de alte informatii (zile concediu/varsta/etc) sunt rugati sa nu mai posteze comentarii care nu au legatura cu calatoria respectiva....se sterge absolut tot ce este offtopic!

Am ajuns cu avionul din Miami la San Diego...oras frumos cu temperatura mai racoroasa fata de calduroasa Florida.
Am rezervat din Miami o masina sedan si cand am ajuns la centrul de inchirieri din San Diego am avut o surpriza placuta de la angajati cu o oferta de decapotabila sport pentru un extra de 5$/zi fata de pretul deja anuntat.
Cum o sa merg cu masina pe langa coasta de vest am considerat ca este OK.....Ford Mustang sa fie!
Vaporul port avion de langa aeroportul din San Diego este muzeu....poti intra peste tot sa vezi cum arata in detaliu.
Fratzica
Cat a fost Mustangul pe zi? Luna viitoare ajung si eu in Miami si vreau sa inchiriez o masina sa ajung in Orlando.

Distractie placuta!
marksman
QUOTE(stefandinescu70 @ 5 Apr 2017, 11:45)
Ok, sorry . E bine daca ai gasit gratuit parcarea masinii la hotelurile rezervate , eu ultima data am platit la un hotel in LA  , 32 $  pe zi parcare ( client find la el 6 nopti ) si la altul in New York ,  22 $ pe zi parcare ( la fel fiind client 3 nopti ) . E drept ca fara masina te misti greu de colo colo si chiar nu poti in unele locatii sa ajungi fara .
*


Cum naiba sa te taxeze in halul asta?! Am stat in LA doua nopti, parcarea a fost gratuita. In NY (Queens) la fel, doua nopti, parcare gratuita.

QUOTE(espacern @ 6 Apr 2017, 15:38)
[...]Am rezervat din Miami o masina sedan si cand am ajuns la centrul de inchirieri din San Diego am avut o surpriza placuta de la angajati oferta de decapotabila sport pentru un extra de 5$/zi fata de pretul deja anuntat.
[...]

Asa am patit in San Francisco, si diferenta tot $5 era. AVIS?
espacern
@Fratzica....Am scris mai sus pretul pentru 14 zile la care se adauga suplimentul de 5$/zi pentru decapotabila.

@marksman=Nu e Avis...Entreprise se numeste.
gibonu
QUOTE(espacern @ 6 Apr 2017, 17:38)
Vaporul port avion de langa aeroportul din San Diego este muzeu....poti intra peste tot sa vezi cum arata in detaliu.


Cumva USS Midway?
espacern
@gibonu=DA exact ala este!

Am mai vizitat toata coasta de la San Diego pana in Oceanside/Ferma de flori Flower Fields/Mt.Soledad/Cabrillo/Zoo din San Diego.....superbe locuri!
cmandrei
Bravos ! Super treaba ... spor la plimbare smile.gif
gibonu
@espacern

Probabil dintr-o eroare a forumului unele fotografii sunt intoarse la 90 si 180 de grade.

Presupun ca asta este Ferma de flori Flower Fields

[attachmentid=1628059683]

si ca asta este Cabrillo.

[attachmentid=1628059684]

Daca se poate mai multe poze, ca sa vedem si noi minunatiile din America.
Multumesc.
espacern
@cmandrei=Multumesc...am spor maxim!

Prin Los Angeles am vizitat Observatorul Griffith si celebra strada cu "stele" unde este teatrul chinezesc si celebrul hotdog de 77 ani!
gibonu
Vad ca eroarea care roteste pozele 180 de grade persista.

Teatrul chinezesc din Los Angeles.

[attachmentid=1628059700]
espacern
Din Los Angeles spre San Francisco am mers pe langa coasta....drum superb.
Dupa oraselul danez Solvang am intrat sa vizitez un castel de vis...al familiei Hearst!
espacern
Podul Golden Gates/Strada Lombard/Tramvaiul tras de cablu....de prin San Francisco!
MuciX
Nu stiam ca e in emisfera sudica. tongue.gif
gibonu
@MuciX

Nu e bre' in emisfera sudica. Pozele le rotesc imperialistii aia de americani ca sa nu vada si ochii nostri ce e pe la ei pe acasa.

De prin San Francisco.

Podul Golden Gate.

[attachmentid=1628059818]

Strada Lombard.

[attachmentid=1628059819]

Tramvaiul tras de cablu.

[attachmentid=1628059820]
MuciX
Iti dai seama ca m-am prins si eu, dar tu ce-ai de-mi strici glumita? tongue.gif

Frumos la voi la sanfransico acolo. smile.gif
espacern
Azi am vizitat Alcatraz Island/China cartier....tot San Francisco.
espacern
Una din poarta de intrare in Parcul Yosemite !
Dreamer
Distractie maxima. Foarte faina plimbarea! Ai ce povesti la intoarcere wink.gif
marksman
QUOTE(espacern @ 13 Apr 2017, 01:21)
Azi am vizitat Alcatraz Island/China cartier....tot San Francisco.
*


Doar Alcatrazul sau a fost la pachet cu Angel Island? Eu am vrut doar Alcatrazul si mai erau locuri doar la pachet cu Angel Island, deci mai scump, dar pana la urma a meritat, nu mi-a parut rau. Am mai invatat ceva istorie.
In SF ai halit ceva seafood pe Fisherman's Wharf?
espacern
@Marksman=Totul (hotel/locuri de vizitat) a fost rezervat cu 1 luna inainte si asa am ales exact ce am dorit....adica doar Alcatraz.
Normal ca am gustat din bunatatile din "portul pescaresc".....si ciorba servita in paine de la Boudin Bakery:"clam showder".

Dupa cele 3 grade din Yosemite am sarit la 33 grade in Las Vegas.....din liniste in nebunia celebrului oras!
Vizitez tot ce pot pe aici si merg la Grand Canion.
Cypry Brasov
PFFFFF SUPERRRR ABEA ASTEPT SA VAD POZELE tongue.gif
espacern
In drum spre Grand Camion am intrat si pe la barajul Hoover....o minune de constructie ca si podurile din jur.
Dreamer
Superb!
espacern
Pe 4 Mai incepe etapa 3 cu plecare cu masina din Miami spre Orlando apoi urcam masina pe tren si mergem 19H pana la Washington DC.Stau pana pe 8 in Washington apoi plec spre New York unde stau pana pe 14 iar in 15 vizitez Virginia urmand sa revin la Miami cu trenul in 17 Mai.
Fratzica
Superbe pozele, multumim! Pe 13 ajung si eu in Miami, 14-17 Orlando, 17-22 inapoi in Miami. Poate ai niste tips si pentru mine, deocamdata mi-am propus ca target Everglades si Kennedy Space Center (pe 30 apr si pe 15 mai se lanseaza rachete SpaceX de acolo).
espacern
La mlastina Everglades unde este crescatorie de aligatori am fost.....e interesant!
Te poti plimba cu barca antrenata de elice in spate prin toata mlastina care este imensa.....si polulata cu animale!
Monkey Jungle Island/Castelul de coral/Serele de orhidee mai sunt destinatii interesante....functie de preferinte!
Pentru Miami poti sa mergi cu Bus etajat peste tot pentru ca au multe opriri si tot vin cam la 1 H.....adica timp suficient sa cobori sa vizitezi/mananci si apoi sa continui vizita.
La Kennedy Space Center n-am fost cu toate ca am trecut de cateva ori pe langa.
Fratzica
Chiar era nevoie sa puna semnul cu "no swimming"? smile.gif) Mersi!
espacern
Marcajele/semnele sunt pentru descarcare responsabilitate....la fel ca cele cu "watch your head" cand grinda e la nivelul fruntei sau "watch your step" repetat de sute de ori de angajati cand urci/cobori pe vreo scara!
Cazi/te lovesti dar nu poti sa ataci in justitie ca nu era marcaj care sa te atentioneze......America!
espacern
Etapa 3 a inceput!
Am plecat din Miami cu masina si dupa 4 ore de mers am urcat-o pe autotrenul AmTrack cu care am mers timp de 19 H pana in capitala americana......Washington DC.
Conditiile de calatorie din tren sunt super confortabile.....toalete si dusuri impecabile si mancare/bauturi calde oferite in pretul biletului.
La Washington stau ultracentral intr-o rezidenta aflata la 5 minute de Casa Alba locuinta presedintelui SUA.....si pentru ca am si bicicleta cu mine asa am reusit sa vad intr-o zi cam tot ce inseamna zona National Mall de la monumentul Lincoln pana la Capitol+incursiune culinara in Cartierul chinezesc!
meganus_bicorpus
WOW!Impresionanta calatorie si un traseu f bine ales ce cuprinde vizitarea Americii cu adevarat!De Bronx si restul nu e nevoie sa ne arati, avem si noi! tongue.gif
De curiozitate.......cu toate ca curiosi n-au viata lunga!
Cypry Brasov
Abea astept pozele !!!:p
gibonu
Io astept ca imperialistii sa nu mai intoarca pozele. Acum vad ca s-au apucat si de culcat pozele pe lateral. Bai nene, dar astia nu se lasa.

[attachmentid=1628061727] [attachmentid=1628061728]
espacern
Din frumoasa si linistita capitala am plecat spre agitatul New York.....schimbare totala de ambianta.
Stau chiar in Times Square.....si ma doare capul cat ma tot uit in sus!
Dimineata de la 6-9 merg pe strazi cu bicicleta....dupa ce incepe agitatia ma plimb pe jos/autobus/metro.


<span class='edit'>12 May 2017, 12:33:</span>
Dupa ce am vazut originalul in Franta trebuia sa vad si varianta oferita SUA a Statuia Libertatii....ca tot era in drum!
bucatzel
Ca sa-ti reglezi gatul, da o tura prin Soho, pe-acolo is mai numarabile etajele.

Desi ce-i mai demn de vazut pe acolo e o tura de bauta seara prin minim 5-6 crashme.
espacern
@bucatzel=Daca vrei sa vezi cladiri mai putin inalte n-ai ce cauta la New York!
Am urcat la etajul 86 din cladirea Empire State....sa vad de sus toti zgarie-nori.
Timp de multi ani a detinut recordul de cea mai inalta cladire din lume....cu cei 440 m!
espacern
Am fost prin Central Park....zona verde superba aflata in centru New York.
Multa lume alearga/merge cu bicicleta pe pistele special amenajate.....dar sunt si alte activitati cu barci pe lac sau te poti plimba cu caleasca trasa de cal.
espacern
A venit ziua cand s-a incheiat etapa a-3-a....si calatoria in SUA.
Am ajuns la Miami dupa un drum lung din care 7 H cu masina din New York in directia Washington pana in statia de imbarcare Lorton.
De acolo am urcat masina pe tren si timp de 17 H am calatorit la bordul AmTrak AutoTrain pana in statia Sanford de unde in 4 H am ajuns la Miami.
Fiecare oras vizitat are propria identitate si am ramas placut impresionat.
In urmatoarele zile am sa selectez pozele....si postez cateva mai elogvente!
janos
In ca mai selectezi ? Vrem poze! biggrin.gif
espacern
Zilele astea pregatesc pozele promise.

Ma pregatesc si pentru Route 66 (4000 Km) cu camping-car.......plec la drum in 2018!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.