Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Teapa la vulcanizare - inlocuit anvelope
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse
asorin
Salutare

Intrucat tot vine sezonul de inlocuire anvelope iarna cu cele de vara vreau sa va povestesc ce am patit eu la vulcanizare.
Ma duc cu masina pt schimbul de cauciucuri, aia incep sa isi faca treaba . Evident ca nu stau cu ei in cotetul unde scot cacuiucul , echilibreaza, etc
La un moment ma cheama sa imi arate ca una din jante ar fi fisurata si ca ar trebui sudata in argon sau macar indreptata. Din fericire nu am muscat momeala, dar tot eram convins ca ce mi-au aratat acolo este fisura.

A doua zi ma duc la reprezentanta cu janta pentru a o schimba pe grantie . Deschid astia caz de garantie , tot fotografiaza janta si cauciucul, o curata, o bibilesc, etc
Ca intr-un final sa isi dea seama ca nu e vorba de fisura ci doar o zgarietura . Si dupa cum arata respectiva "fisura" dupa curatarea locului respectiv, clar este zgarietura.
Evident ca dupa asta au montat cauciucul pe janta , fara vreo indreptare sau altceva.

Nimic special pana acum, jantele se pot si zgaria accidental, doar ca, dupa ce i-am povestit cele de mai sus unui prieten, am aflat ca si el trecuse prin exact acelasi scenariu tot la vulcanizarea respectiva.

Deci atentie .

1. fie cascati ochii in 16 la tot ce se intampla cu rotile .
2. fie le spuneti de la inceput "jantele sunt perfecte, nu au zgarieturi, orice ar fi nu vreau indreptare, sau sudare"
3. fie va duceti la unii mai de firma.

PS : Rog un admin sa puna topicul undeva cat mai vizibil, nu cred ca este un caz singular.
AR-18-MOS
Si crezi ca ghicim care e vulcanizarea respectiva?
Victorine
Intrebarea este daca ti-u zgariat janta intentionat si au zis ca-i fisurata ca sa faca un ban in plus, sau chiar au crezut la fel ca si cei de la reprezentanta ca e fisurata si au fost de buna credinta anuntandu-te... nu rexulta fara echivoc din ce ai scris. Si la urma-urmei, chiar asa de aerian sa fii, sa nu stii cum ai mers cu masina, sa te abureasca orice Dorel de la vulcanizare...
asorin
Eu in general evit gropi, borduri, etc , dar nimeni nu cred ca poate fi 100% sigur ca o janta e sau nu fisurata. Ce era de retinut era faptul ca un prieten a patit exact acelasi lucru la vulcanizarea respectiva acum ceva timp - deci nu poate fi vorba de buna credinta din partea lor.
Bicicleta galbena
Daca-i ala aproape de biserica Capra, un coleg cu Tucson (ala vechi) a schimbat caucioacele cu 390 de lei! blink.gif
Tot asa, diferite probleme inchipuite.
Tepari adevarati.

Fanez
La doua vulcanizari diferite mi s-a intamplat sa mi se recomande inlocuirea valvelor pe motiv ca "bla-bla". Foarte seriosi si convigatori la una dintre vulcanizari, la cealalta, omul a dat de inteles ca glumeste dar nu i-ar strica niste bani in plus.
asorin
Asta cu schimbarea valvelor e clasica. Cel mai bun contra-argument este "Pana acum cum a mers?"



Fanez
Se poate intampla sa "pice" la un moment dat. Parerea mea este ca nu trebuie schimbate daca n-ai nicio problema, nu pierde aer etc. Am mai intalnit la o vulcanizare o echilibrare "la ochi". Pur si simplu au bagat niste plumbi pe janta. Cand am ridicat masina pe cric a inceput sa se miste roata pana a ajuns cu plumbul in jos.
Bicicleta galbena
QUOTE(asorin @ 14 Apr 2017, 09:55)
Asta cu schimbarea valvelor e clasica. Cel mai bun contra-argument este "Pana acum cum a mers?"
*


...si patesti ca mine, pana in afara orasului.
De atunci le schimb o data pe an, primavara. 10 lei toate patru.



sorin1983
am vazut si eu valvele crapate la vulcanizare, nu au incercat sa ma pacaleasca... nu te obliga smile.gif la fel mi-au aratat doua jante strambe si iarasi a fost alegerea mea.
jantele se vedeau strambe pe aparatul de echilibrat deci nu le-au strambat ei...
asorin
Zilele trecute am ajuns la o alta vulcanizare si de asta data am ramas impresionat - in mod placut.

A trebuit sa inlocuiesc un cauciuc taiat intr-o groapa.

Oamenii au umflat rotile conform presiunii recomandate de producator (cea de pe usa) , iar la sfarsit mi-au dat o fisa ce includea cuplul cu care au fost stranse rotile, presiunea din roti, etc

Din ce am inteles asa trebuie sa faca daca unitatea este autorizata RAR

Ca idee e vorba de o vulcanizare din targul Autovit, cine e interesat care exact, sa intrebe si ii zic .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.