Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme la ITP
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
xls
Am o dacie - conform actelor - 1300 cu elemente de 1310, din 1975, recarosata in 92 cu o caroserie din 87.
Problema e ca ITPul imi expira saptamana asta. Ieri m-am dus la o statie ITP cu actele(cert inmatric, carte identitate, BI si asigurare) si surprize-surprize, cica nu o primeste ca nu are servofrana, iar in 87 ar fi inceput sa bage servofrane la dacii 251.gif
Nici pomeneala sa-mi dea lista cu chestii de facut in 30 de zile, nu s-au uitat, sec si simplu cica sa vin cu servofrana! huh.gif

Este vreun avantaj sa ai servofrana? Sau mai degraba pun jucaria si gata?
Din cate inteleg dacia mea e din 87, dupa caroserie se ia, nu? (Ma gandesc la o eventuala revanzare candva)

Pentru cei cu dacia din 87: voi chiar aveti servofrana?
andu911
si dupa ce pui servofrana, o sa zica ca iti trebuie si pompa dublu circuit wink.gif
romulus
Servofrana e buna. Du-te la alta statie ITP. Vezi ce zic si ceilalti.
andu911
adevaru e ca un prieten are dacie din 84 recarosata cu zambetu lu iliescu, si si-a pus servofrana...
Adica daca pe ea scrie ca e din 90, o faci ca o dacie din 90, daca scria 1975 nu mai ziceau nimic. Iti garantez eu asta.
argon
@xls
Spune-mi te rog cat mai costa o inspectie....urmeaza si a mea...
xls
Din fericire am deja pompa dublu circuit.

Din cate am inteles se plateste cam 500k initial, iti face lista cu 'pacate', apoi mai dai 400k la revenire in maxim 30 zile.





Lacaru
Eu aveam DACIA 1310 din 86 si aveam servofrana.
Lacaru
Vad ca ai recarosat-o in 92. In 13 ani, la ITP-uri nu ti-a cerut nimeni servofrana si acuma brusc iti cere?
xls
Am cumparat-o acum 2 luni, pana acum cred ca era suficient pompa dublu circuit.
bertro
QUOTE(xls @ 14 Dec 2005, 14:58)
Din cate am inteles se plateste cam 500k initial, iti face lista cu 'pacate', apoi mai dai 400k la revenire in maxim 30 zile.
*


dry.gif deci au toata motivatia necesara pentru a-ti cauta nod in papura ca sa le mai faci o vizita.
vine si primul meu ITP in vara, o sa pun masina la punct inainte, ca sa nu am rechemari.
xls
Azi m-am ofticat si m-am dus cu mecanicul la un autocenter sa-mi cumpar servofrana si ce mai trebuie, cu 1mil am cumparat tot ce mi-a trebuit.
Dupa cateva ore am sunat mecanicul si dezastru! nu se poate monta ca e gaura dinspre volan prea mica.
Acu trebuie sa maresc gaura aia la caroserie si habar n-am ce service poate sa faca asta si cam cat ar costa (cica trebuie strunjit).
ufffffffffff...nu ma asteptam la atatea belele sad.gif
mihait
QUOTE(xls @ 14 Dec 2005, 14:58)
Din cate am inteles se plateste cam 500k initial, iti face lista cu 'pacate', apoi mai dai 400k la revenire in maxim 30 zile.
*



Am facut eu ITP-ul acum o luna.
Este 500k , daca ai masina in regula.
Daca esti respins nu platesti nimic si i-ti vor da o lista cu pacatele. Daca in 30 zile rezolvi pacatele , atunci se vor uita numai daca ai remediat pacatele, restul nu vor mai controla.
diaconuliviu
QUOTE(mihait @ 15 Dec 2005, 18:29)
Am facut eu ITP-ul acum o luna.
Este 500k , daca ai masina in regula.
Daca esti respins nu platesti nimic si i-ti vor da o lista cu pacatele. Daca in 30 zile rezolvi pacatele , atunci se vor uita numai daca ai remediat pacatele, restul nu vor mai controla.
*


Adica nu platesti la "revenire"? Poate s-a modificat ceva de curind; la revenire se plateste "verificarea bubelor", pe bucatele, cel putin anul trecul era asa.
mihait
Eu m-am dus la o statie ITP pe Plevnei.
Mi-a facut omul de acolo constatatea , m-a respins si mi-a dat foaia cu probleme .
Am intrebat : cat trebuie sa va platesc ? Raspuns : Nimic. Daca va intoarceti intr-o luna ne uitam doar la ce este pe foaie.

Am reparat "bubele", dar a luat mai mult de o luna si m-am dus la alta statie ( pura comoditate ).
La aceasta statie am luat ITP si am platit 50 RON.( + ...)
xls
Gata...am luat in sfarsit ITPul. Nu mai zic nimic.
Propun sa se inchida.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.