Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mers neregulat relanti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adic
Am o Dacia 1310 la care la relanti turatia motorului fluctueaza aiurea intre 800 si 1100 de ture. In rest pare ca merge bine. Care ar putea

fi explicatia?
Ov
daca e pe injectie, s-a dus motorasul care tine relantiul sau a iesit dopul de la vacum-ul de sub injectie. Daca nu, ai nimerit o benzina meseriasa :wink:
paulp
La o dacie ORICE ar putea fi explicatia.

Alimentare, aprindere, distributie, Sf. Duh icon_twisted.gif .

Ia-le pe rind :wink:
MoneyTalks
Si incepe cu... sfirsitul listei lui Paul icon_mrgreen.gif :wink:
marius-gabriel
pana si benzina ar putea fi explicatia
asarban
Incearca sa mergi si tu ...regulat ca poate se ia si masina dupa tine!



PS OK, ok, stiu ca e de kk replica dar nu m-am putut abtine!
Slider
Vezi duza aceea de pe furtunasul care merge de la T-ul din carburator si galeria de admisie. De regula cam dispare. Singura. Cred ca se topeste sau naiba sa o ia ca eu am patit-o de citeva ori cu ea. Daca nu este acolo pune alta da' asigur-o cu un colier.
paulp
QUOTE


De regula cam dispare


Cum sa dispara, frate? :shock:

De regula se infunda, dar de disparut e prima oara cind aud 8) .
Slider
Dispare, dispare iti spun eu sigur!
Marty
Nici eu n-am auzit de asa ceva pina acum..... Oricum, daca tot se topeste, de ce s-o mai asiguri cu un colier, huh ????? :shock: :roll: :shock: :roll: :shock: :roll:
paulp
Pai atunci, cred ca am gasit solutia pentru Dacii :idea:

DAVID COPERFIELD 8) tongue.gif
mtode
Si eu am patit o data ... il aveam si a disparut ...dar am zis ca l-am scapat pe jos icon_mrgreen.gif
Slider
Nu stiu daca se topeste sau ce draq face da' dispare! si chestia este ca se duce pe aspiratie....

Eu am schimbat cu mina mea furtunasul si am pus si duza acolo. Dupa vreo 2 luni ...nu mai era.

Asigurata cu colier sta mai mult acolo.
paulp
QUOTE


chestia este ca se duce pe aspiratie


Pai ar trebui sa fie infipt drept intr-o supapa :shock:

Cam ciudat :?
Ov
si mie mi-a disparut de 2 ori :!: :!: :!:
marius-gabriel
Cum va dispare mah? laugh.gif laugh.gif laugh.gif

O pierde-ti voi....

Mie nu mi-a disparut niciodata
Slider
Cum sa o pierd Marius daca eu o pun acolo cu mina mea si dupa citva timp nu o mai gasesc? Mi-o fura cineva?

Si asta s-a intimplat de 2-3 ori nu odata.
marius-gabriel
Eu o am acolo de 10 ani si nu a disparut
Nike
Poti sa ai gaze de carter(fum), motorul la relanti trage mai mult prin duza aia de care vb baietii, cand fumul e prea dens nu se mai formeaza un amestec combustibil acceptabil pt relanti si asta din urma o ia razna.

Verifica gazele de carter si daca scoate fum pe acolo incearca sa scoti furtunul din capacul culbutorilor si vezi cum sta.

Altminteri poate sa fie de la o garla de chestii...d-zeu cu mila, iei cartea de service si vezi pe acolo.
paulp
A, si verifica si cu o alta bobina (m-am fript eu de Craciun cu asa ceva) :wink:
costinel_sandu
1. Ralanti-ul instabil poate fi datorat in afara de cele discutate aici si releului regulator de tensiune daca acesta e de tip electromagnetic

- cand incarca alternatorul, motorul merge mai greu, relantiul scade

- cand nu incarca alternatorul, motorul merge mai usor, relantiul creste

Ma rog incarca /nu incarca inseamna ca da mai mult sau mai putin curent ca niciodata nu este in cazul "nu incarca in mod absolut" (decat daca e ceva defect)





2.Duza mi-a disparut si mie de 2 ori dar sunt foarte curios ce se intampla cu ea. daca stie cineva exzct ar fi bine sa ne spuna la toti sa stim ce e de facut
nimic
daca creshte sau scade de la alternator e normal dar normal e sa ramana acolo turatzia nu sa o ia razna.verifica pompa de vacum ca daca nu face vacum e sigur de la ea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.