Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Moarte în Herăstrău - ATENȚIE la Podul Constanța
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Coltul biciclistului
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
neumann
QUOTE(maho @ 20 Jun 2017, 21:49)
Nu m-au prins ma, ca actiunile-s usoare.


Am vazut, toate actiunile tale sunt usoare. Le lipseste substanta, ca sa zic asa tongue.gif
adip
QUOTE(bucatzel @ 20 Jun 2017, 06:15)
Decat sa imprejmuiesc fiecare lucru vag periculos din jur, sa traiasca toti intr-o bula inodora, incolora si insipida, mai bine un curs de-ala morbid la maxim de protectia muncii, cum se practica pe la noi prin anii '80. Cu poze cu mortu' la locul faptei, ce incerca sa faca, de ce era gresit ce-a facut.
Ce bine daca totul ar fi asa simplu, sa arunci un formular de protectia muncii in fata dobitocului ca sa-l semneze si cu asta basta. Inteleg ca esti anti nanny state si stii perfect cum trebuie sa-ti educi copii, doar ca, da-mi voie sa te intreb: abordarea asta comsomolista "ti-am facut instructajul, acum te descurci" are cumva corespondent in lumea reala si a reusit cumva sa reduca numarul de accidente? O tineti sus si tare cu responsabilitatea personala si cei sapte ani de acasa, in buna traditie mostenita din tata in fiu. Dar la partea cu rezultatele, cum stam? Cat de mult a redus abordarea asta simplista numarul de accidente? SI ma refer nu numai la cele de circulatie, ci la accidente in general: in spitale, scoli, la locul de munca, in general oriunde se intampla accidente. Avem cumva ceva statistici care sa justifice abordarea asta simplificata in locul uneia care ne implica pe toti? Responsabilitatea personala nu o neg, ci dimpotriva trebuie incurajata prin educatie, doar ca fiecare suntem partial raspunzatori de ce se intampla in jurul nostru, vrem sau nu.
https://www.tac.vic.gov.au/road-safety/tac-...ns/towards-zero
There's no one someone won't miss.
Reducing road trauma is a shared responsibility.
At the heart of Towards Zero is the belief that human health is paramount to all else. It acknowledges that, as people, we all make mistakes. However, when mistakes happen on our roads they can cost us our lives or cause serious injury. That's because our bodies aren't made to absorb the forces of high impact speeds. We are fragile, and there's only so much physical force we can withstand and this is why we need to build a safer road system. Improving the safety of our roads, our speeds, our vehicles and our people will improve safety for everyone.The move Towards Zero is a collaborative effort between everyone in the community. Together, we can build a safer road system and help change road safety for the better.

QUOTE(VladSoare @ 20 Jun 2017, 15:15)
Adip, ziceai mai sus că ți-e groază că vii în România și va trebui să conduci în traficul ăsta infernal, otrăvit de nesimțiți și gherțoi fără pic de respect. Nu ți-a trecut prin cap că ăștia de care ți-e groază, și care fac traficul să fie așa cum este, sînt tocmai cei cărora le iei acum apărarea? Ți-a trecut prin cap că biciclistul ăla este unul dintre ei? Că de fapt de el ți-e groază?
Sincer vorbind, chiar mi-as fi dorit sa sa ma intalnesc cu el in trafic, sau la un suc, o bere si sa-i explic ce parere am eu despre cei care se baga in trafic cu castile pe urechi. Poate ca as fi obtinut aceeasi reactie ca si a voastra - "lasa ma ca stiu io mai bine cine-i vinovatul!" - dar macar omul ar fi avut ocazia sa asculte o opinie a altcuiva pe care, in viata fiind, ar fi avut sansa sa o bage in seama sau sa o ignore.
QUOTE(MoneyTalks @ 20 Jun 2017, 17:57)
Acum nu ii va mai fi groaza de el
Si ar trebui sa ma simt bine acum, ca a mai murit un "idiot" din cauza neatentiei, neglijentei si nepasarii?
VladSoare
QUOTE(adip @ 24 Jun 2017, 13:43)
Reducing road trauma is a shared responsibility.
*

Mda, și de-aia toate orașele și satele occidentale sînt împînzite de limite de treizeci la oră și de radare și de bumpere de viteză, puse de-a-mboulea pe unde se nimerește, doar ca să se simtă localnicii în siguranță dacă le vine vreodată ideea să se arunce în fața mașinilor. De-aia îmi fac eu praf mașina prin Brașov, că a pus cretinul de Scripcaru, să-i bag sîrmă-n nas, niște mizerii din alea de viteză de-ți spargi dinții dacă treci cu 10 km/h peste ele cu gura închisă. Gîndirea asta, "siguranță cu orice preț, indiferent de mijloace", acolo duce.
Sigur, o să zici acuma că nervii și timpul și banii mei nu contează în marea schemă a lucrurilor, dacă le pui în balanță cu potențialul de a salva o viață. Cunosc teoria. dry.gif

QUOTE(adip @ 24 Jun 2017, 13:43)
Sincer vorbind, chiar mi-as fi dorit sa sa ma intalnesc cu el in trafic, sau la un suc, o bere si sa-i explic ce parere am eu despre cei care se baga in trafic cu castile pe urechi.
*

Dacă ai mai fi apucat să vorbești cu el. Dacă nu l-ai fi atins cu mașina - caz în care dosar penal scria pe tine, cu minim doi ani de permis suspendat și soarta ta viitoare total incertă. Sînt convins că numai de o invitație la suc nu ți-ar mai fi ars. happy.gif
Diac
Ma scuzatti dar logica asta a sigurantei cu orice pret a dus la aparitia centurii, a airbagurilor, a sistemelor de frânare automata, a abs-ului a esp-ului. Ca pana una alta daca esti sofer bun n-ai nevoie de astea. Abs poti sa faci si din pedala.

Si dupa mine in oras as pune speed bumps si camere din 10 in 10 metri. Cati n-au murit complet nevinovati pe trotuar loviti de un racer de bulevard?
VladSoare
Atunci trebuie să faci ceva contra racerilor. Nu contra tuturor.
De ce din zece în zece metri? Am o idee mai bună. Hai să interzicem complet circulația, și am rezolvat problema, nu? wacko.gif

Atîta ură contra automobiliștilor văd pe forumul ăsta, încît cîteodată mă întreb dacă mă aflu pe un forum auto, sau pe unul de mercerie și bucătărie. rolleyes.gif
Oare Renault nu mai face mașini? S-a reprofilat cumva pe adidași și trotinete? Tu ce faci cu Meganul ăla break din 2005? Îl ții în garaj și te uiți la el? huh.gif
nasty
Pe la podul ăsta, n-a încercat nimeni să treacă cu bicicleta pe deasupra? Numai selfi?

https://youtu.be/QY-72tZLud8
Diac
Pana la urma au chemat genistii de la armata si au rezolvat cu un pod militar.
dizzy
stai sa vezi acum carcotasii, ca nici asta nu e bun...
Ca ei vor pe sus, sa vada trinul.
dandobre
Țară bananieră, e nevoie de vreo construcție chemăm armata. La ce dracu mai încasează impozite Primăria capitalei, doar ca să-i fwta in lucrări date cu dedicație și către instituții dastea inutile, gen poliția locală.
neumann
N-or fi gasit firma cu obiect de activitate "poduri provizorii". Banuiesc ca armata le-o facut un deviz, le-a facturat ceva
miki
Io-s curios cum trece barca pe sub podu' ala...
Bicicleta galbena
Nici nu s-a pus problema sa treaca vreo barca pe acolo, mai e un gard metalic chiar sub pod.
Daca am auzit bine, podul "armatei" e provizoriu, pana la construirea unuia nou.
Bun si-asa.






dizzy
Eram precisaaaaaaa ca vine macar un carcotas ca nu e bun podu' armiei

Lasa ca mai exerseaza si trupetii lui verci meseria lor de baza, mai nadusesc, dau cu cazmaua, etc
Adrian Frigo
QUOTE(dizzy @ 4 Aug 2017, 10:44)
Eram precisaaaaaaa....

Dizzy e o she? blink.gif blink.gif
dandobre
Se vede că n-a făcut armata biggrin.gif
cj98czh
Nici eu ... am reusit sa fug vreo 8 ani smile.gif lasa sa se laude aia breji ca au facut-o smile.gif
sorin1983
sustin biggrin.gif
@dizzy: acum sa vezi accidente pe podul asta... cazaturi in apa, fracturi deschise, julituri infectate etc biggrin.gif
mircea_aq
Daca ajunge cineva prin zona, poate pune niste poze cu minunea.
marksman
Aici, unde e si un interviu cu un general: https://www.vice.com/ro/article/593xab/de-c...lacul-herastrau
dizzy
QUOTE(Adrian Frigo @ 4 Aug 2017, 11:29)
Dizzy e o she? blink.gif  blink.gif
*



Ai vrea tu...
era faza din reclama cu marmota: Eraaaam precisaaaa!

Gataaa, l-am vazut si pe verci in poze, maduxamaculc

Eu am avut de treaba cu trenulistii, si mai bine iti bati un cui intr-un koi, decat sa stai dupa ei pana se mosmodesc.
Bicicleta galbena
QUOTE(cj98czh @ 4 Aug 2017, 11:58)
. am reusit sa fug vreo 8 ani smile.gif
*


Bine ai facut. In afara de cateva chestii destul de misto (ex. tragerile), armata e o mare porcarie.
Era si sa ma impuste un cretin, intrat beat in post...da' hai ca o dau in off-topic.



neumann
QUOTE(dizzy @ 4 Aug 2017, 14:09)
si mai bine iti bati un cui intr-un koi, decat sa stai dupa ei pana se mosmodesc.
*




Mai bine bati un koi intr-un cui, da asa mai incet sa nu doara prea tare. Parerea mea
nasty
QUOTE(mircea_aq @ 4 Aug 2017, 11:47)
Daca ajunge cineva prin zona, poate pune niste poze cu minunea.
*




O să fie gata, cu tot cu rampe ( și pt biciclete?) pe 11 august:
http://opiniabuzau.ro/pod-pietonal-peste-l...ni-tii-buzoieni
nasty
Ciudățenia ciudățeniei:
podul care nu are decât 1 an este demontat!
DAR în locul lui s-a făcut unul plutitor, pe un ponton! O SOLUȚIE SIMPLĂ care ar fi putut salva viața celor care au traversat calea ferată.
costi
Nu-i chiar ciudat. Pe canalul ala traversat de podul de cale ferata vor merge la "iernat" si se vor intoarce la primavara, vaporasele de pe lacul Herastrau. Ciudata era mai degraba solutia fixa, adoptata initial.
einstein1984
QUOTE(nasty @ 8 Nov 2018, 12:36)
O SOLUȚIE SIMPLĂ care ar fi putut salva viața celor care au traversat calea ferată.
*


plm, au traversat calea aia ferta de parca locuiau viza vis si nu putea lua paine decat de pe partea ailalta a caii ferate... nu e nici vreun pod de 2 km d ezici ca nu apuci s atraversezi daca auzi trenul venind. O soluyie simpla era sa nu traverseze
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.