Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Simtom defectare bobină inducție
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Probleme tehnice - Dacia Logan
gelogan
Salut. Postez acest topic poate va fi cuiva de folos in cazul defectiunii respective. În timpul rulării , s a simțit un mic șoc , , apoi mașina nu mai trăgea corespunzător când acceleram , si la relanti avea un tremur ca si când cineva legăna mașina stânga dreapta. La bord , martorul de poluare clipea intermitent ( cel de la mijloc de pe ultimul rând de jos.) . Am mers încet încet până la service , au schimbat bobina de inducție și gata problema. Inițîal am schimbat întâi bujiile , dar nu a dispărut problema . Apoi am schimbat bobina . Doamne ajută.
user123

Daca tot te-ai apucat de o treaba, du-o pana la capat


Pune si cateva poze cu bobina defecta, sa se vada eventual de ce s-a defectat - avea fisuri pe fund, fura curent? era sparta si curgea ulei....sau?


Din pacate asa se intampla de fiecare data cand sunt rateuri/intrerupe.....oamenii ajung sa schimbe bujii peste bujii pana cand realizeaza ca de fapt de la bobina si/sau fise li se trage


De aceea e bine sa cauti sa gasesti cauza de la inceput, nu sa cumperi piese


Oricum, bine ai venit aici si multumim pt "input"
Adrian Frigo
QUOTE(user123 @ 22 Jun 2017, 08:02)
... era sparta si curgea ulei....sau?

Ulei de unde?!?! radmasa.gif
BLUE R 19
QUOTE(Adrian Frigo @ 22 Jun 2017, 21:51)
Ulei de unde?!?! radmasa.gif
*



Pai...din icoana nu curge ...mir ?
gelogan
Așa arăta bobina pe spate, crăpată. Bujiile nu mi pare rău că le am schimbat îmi propusesem demult să le schimb , nu le am schimbat niciodată în 11 ani. Așa că dacă tot s-a intâmplat cu bobina , am schimbat și bujiile. Am pus bujii ca cea din poză , cred că sunt ok.
user123
QUOTE(Adrian Frigo @ 22 Jun 2017, 20:51)
Ulei de unde?!?! radmasa.gif
*




QUOTE(BLUE R 19 @ 23 Jun 2017, 00:46)
Pai...din icoana nu curge ...mir ?
*




Daca nu stiti sau macar nu ati avut curiozitatea sa vedeti o bobina desfacuta, e bine sa va abtineti


Voi 2 si inca ....cativa nu faceti altceva decat sa mutati cafeneaua pe sectiune tehnica si sa faceti misto


ok, am inteles ca unele chestii nu le stiti, dar nu e nevoie sa mai si "semnalizati".....


gelogan
Îmi pare rău , intenția mea a fost doar să ajut. Am pățit ceea ce am scris în topic , nu mint. Am schimbat bobina și mașina merge fără reproș. Am postat pt că atunci când s-a intâmplat defectul și eram cu mașina în drum disperat , cu capota ridicată , am căutat și eu pe net cu gândul să găsesc postat de cineva ceea ce am scris eu aici. Dar nu am găsit. Nu mă pricep absolut deloc la mecanică , nici nu știam care e bobina până când prietenul meu de la service nu mi-a spus. ÎMI PARE RĂU dacă am jignit pe cineva, intenția mea a fost să fiu de ajutor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.