Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Versiuni Solenza
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Diverse - Dacia Solenza
bogdan2001
Salutari! As avea nevoie de poze cu stickerele cu versiunile de la Solenza(Europa(nu avea din ce stiu), Prima, Confort,Rapsodie, Avantage, Clima, Scala(astea stiu ca sunt toate) ), poza in stilul acesta. Daca m-ati putea ajuta as fi recunoscator. Multumesc

https://www.flickr.com/photos/56402106@N08/...eposted-public/

De asemenea,sunt interesat de manualul de utilizare al solenzei si al casetofoanelor acesteia.
Adrian Frigo
QUOTE(bogdan2001 @ 21 Jul 2017, 11:31)
(Europa(nu avea din ce stiu

Ba avea! wink.gif
bogdan2001
QUOTE(Adrian Frigo @ 21 Jul 2017, 11:22)
Ba avea! wink.gif
*



Cate europe am vazut niciuna n-avea sticker pe usi,de aceea zic.
danygaro
QUOTE(Adrian Frigo @ 21 Jul 2017, 11:22)
Ba avea! wink.gif
*



Ba nu avea!
Modelul Europa nu avea multe chestii, nu tu turometru, nu tu parasolare, nu tu bandouri laterale, etc. Si desigur si acele autocolante de pe portierele fata, care la celelalte versiuni se regaseau.

Mai mult, aceasta versiune nu a ...primit vopsea metalizata. S-a vrut a fi cea mai ieftina varianta, parca in jur de vreo 4800-4900euro. Anterior lansarii variantei Europa, modelul Confort era cel mai ieftin (5.150 euro fara vopsea metaliazta, care costa suplimentar inca160 euro). Asta IN ANUL 2003.
bion
Cand s-a apropiat sfarsitul productiei slz nu mai respectau canoanele. Gaseai tot soiul de variante atipice in fct. de ce piese mai aveau pe stoc.Cumnata mea a luat Europa cu AC, servo directie, RC. parasolare.
anecula_08
QUOTE(danygaro @ 24 Jul 2017, 08:31)
Ba nu avea!
Modelul Europa nu avea multe chestii, nu tu turometru, nu tu parasolare, nu tu bandouri laterale, etc. Si desigur si acele autocolante de pe portierele fata, care la celelalte versiuni se regaseau.

Mai mult, aceasta versiune nu a ...primit vopsea metalizata. S-a vrut a fi cea mai ieftina varianta, parca in jur de vreo 4800-4900euro. Anterior lansarii variantei Europa, modelul Confort era cel mai ieftin (5.150 euro fara vopsea metaliazta, care costa suplimentar inca160 euro). Asta IN ANUL 2003.
*



Imi permit sa te contrazic, Solenza Europa, martie 2004 Verde cameleon (metalizat)(cumparata de noua). Vopseaua metalizara era optionala, ca la orice versiune smile.gif . Au existat si cu sticker, dar mai rar. Exista si cod in catalogul de piese pt sticker Europa.
bogdan2001
Mersi pt materiale

Interesant e ca desi exista,n-am vazut niciuna,probabil printre primele Europe au existat. De asemenea,in catalogul de piese de schimb apare EUROPA dar lipseste AVANTAGE
Confort da, 5242 euro costase in 2004(214.437.899 lei),de noua, masina era din 2003, Rosu Toreador.

Brosuri daca mai aveti ma intereseaza,si orice materiale promotionale.
Ma poate ajuta cineva si cu poze la Stickerele respective?
Adrian Frigo
QUOTE(danygaro @ 24 Jul 2017, 09:31)
Ba nu avea!

gun3.gif Avea!Ghinion că nu le-am făcut poze(nu m-a interesat)....
anecula_08
QUOTE(bogdan2001 @ 25 Jul 2017, 11:59)
Mersi pt materiale

Interesant e ca desi exista,n-am vazut niciuna,probabil printre primele Europe au existat. De asemenea,in catalogul de piese de schimb apare EUROPA dar lipseste AVANTAGE
Confort da, 5242 euro costase in 2004(214.437.899 lei),de noua, masina era din 2003, Rosu Toreador.

Brosuri daca mai aveti ma intereseaza,si orice materiale promotionale.
Ma poate ajuta cineva si cu poze la Stickerele respective?
*



Iti voi trimite brosuri + manuale + scheme electrice + catalogul de piese de schimb + timpi de manopera dacia pe adresa de mail din pm up.gif
Adrian Frigo
Se poate și la mine? rolleyes.gif Mulțam fain!
anecula_08
Sigur, trimite-mi un pm cu adresa de mail
Adrian Frigo
Am trimis.Săru'mâna! worship.gif
anecula_08
Mai simplu, am urcat tot pe wetransfer, pt cine mai are nevoie smile.gif

https://we.tl/1Wkbca17sZ
Iulikk
Europe albe se dadeau la LOTO biggrin.gif . In Mangalia erau vreo 3.
bogdan2001
QUOTE(anecula_08 @ 25 Jul 2017, 22:31)
Mai simplu, am urcat tot pe wetransfer, pt cine mai are nevoie smile.gif

https://we.tl/1Wkbca17sZ
*



Mii de multumiri!

QUOTE(Iulikk @ 26 Jul 2017, 07:33)
Europe albe se dadeau la LOTO biggrin.gif . In Mangalia erau vreo 3.
*



Si eu retin ca era un lot de solenze albe chele (europa sau prima, din cate am observat, ambele variante), care aveau trifoiul pe capota.
Iulikk
Urat e bordu ala fara turometru. Mai urat decat mersu pe jos....
bogdan2001
QUOTE(Iulikk @ 27 Jul 2017, 13:26)
Urat e bordu ala fara turometru. Mai urat decat mersu pe jos....
*



Macar au pus marca masinii in loc radmasa.gif
Acuma serios, e aiurea tare fara turometru.
Adrian Frigo
Ieconomii tovarăși,ieconomii... wise_guy.gif
danygaro
QUOTE(Iulikk @ 26 Jul 2017, 07:33)
Europe albe se dadeau la LOTO biggrin.gif . In Mangalia erau vreo 3.
*




Da asa este. In Constanta, locuiesc pe langa Sucursala zonala a loteriei. Si la un moment dat umplusera parcarea de acolo cu vreo 7-8 Europa albe, de nu mai aveam unde sa parcam noi, rezidentii zonei. Usor, usor, s-au imputinat, au mai ramas doar vreo 2. Care aratau jalnic spre execrabil. Le luasera rugina rau de tot.
Eu personal nu am vazut nicio Europa cu sticker, dar poate or fi fost. Sau poate vreun impatimit si l-a confectionat el.
bogdan2001
QUOTE(bion @ 24 Jul 2017, 09:48)
Cand s-a apropiat sfarsitul productiei slz nu mai respectau canoanele. Gaseai tot soiul de variante atipice in fct. de ce piese mai aveau pe stoc.Cumnata mea a luat Europa cu AC, servo directie, RC. parasolare.
*



Eu stiam ca In 2005 si sfarsitul anului 2004 nu se mai fabricau decat europe si conforturi,pe care se puteau pune diferite optionale. De acolo aceste corcituri la europa si confort
Iulikk
Exact
Bicicleta galbena
Numai va certat, in 2-3 ani le dam la Remat sad.gif





bion
Never.E mpv cool.gif
bogdan2001
QUOTE(Bicicleta galbena @ 2 Aug 2017, 12:20)
Numai va certat, in 2-3 ani le dam la Remat  sad.gif
*



In 2-3 ani o sa imi cumpar si eu una, a mea. biggrin.gif Deocamdata strang fonduri.

QUOTE(bion @ 2 Aug 2017, 14:50)
Never.E mpv cool.gif
*



Corect.

Voi ati gasit asa ceva prin ale voastre?Am gasit asta sub bancheta celei care sunt nevoit sa o bucatesc, iar ironia e ca nu e foaia ei radmasa.gif Asta de pe foaie e mai batrana cu 41 de masini decat masina in care am gasit-o.
bion
La mine se potriveau.

4 Aug 2017, 13:23:
Ai un volan in stare buna?
bogdan2001
QUOTE(bion @ 4 Aug 2017, 12:22)
La mine se potriveau.

<span class='edit'>4 Aug 2017, 13:23:</span>
Ai un volan in stare buna?
*



Mai ai foaia?

Am unul fara airbag,dar nu e stralucit
bion
1.Nu
2.Baga o poza.Din al meu sar bucatele😱
Adrian Frigo
Și ăștia la Remat p'acilea le taie de pe coloană direct cu autogenul.... sad.gif

Bade bioane,uite colea unul bunicel pe oleics la 60 de lei .
https://www.olx.ro/oferta/volan-solenza-in-...html#bc198e6aba
bion
E atacat si ala sireacu
Adrian Frigo
Impecable/mint condition doar prin vreun magazin/service uitat de lume....sau o călătorie dus-întors în timp(bilet cu reducere prin Casa de pensii cool.gif ). rolleyes.gif
psychoo
Se poate imbraca in piele cu 150 lei. Singurul dezavantaj este ca se ingroasa o idee
i96nds
La sfarsitul carierei, s-au vandut SLZ Europa, cheala complet, la pretul de 3950 de euro !!! Sigur imi aduc aminte asta, pe mine m-a socat, mai ales ca eu dadusem pe ea 6507 euro...
bogdan2001
Interesant,eu nu mai retin.

Mai adaugam o fisa la colectie biggrin.gif
Gasita in aceeasi masina, indesata intre buretele sezutului si metalul scaunului. Asta e foaia ei. Nu inteleg cum au indesat-o acolo.
Adrian Frigo
QUOTE(Iulikk @ 26 Jul 2017, 08:33)
Europe albe se dadeau la LOTO biggrin.gif

Na că(cică)a existat și solnițza PRIMA! blink.gif huh.gif

http://www.daciaclub.ro/model-exact--t1056...tml#entry160366
De la postul #8 în jos.
BoR
Da, era o versiune de baza, asemanatoare cu Europa.
bion
A existat Prima si se si cauta mai ales de cei invatati cu Dacia 1300.
Maiorul
QUOTE(bion @ 29 Sep 2017, 19:21)
A existat Prima si se si cauta mai ales de cei invatati cu Dacia 1300.
*




u probabil ai avut 1310 si de asta ai luat scala radmasa.gif
Adrian Frigo
QUOTE(bion @ 29 Sep 2017, 20:21)
A existat Prima si se si cauta mai ales de cei invatati cu Dacia 1300.

Culmea ironiei e că omietrisutile era mai dotat ca opinca de Prima! radmasa.gif
bion
Io am avut ca prim limou o 1300 basic din 1976.Am vandut-o cu 200 DM cand avea freo 800k kmp. wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.