Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Caut parteneri(e) de schi/snowboard
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Ignition
Situatia actuala
Majoritatea prietenilor mei nu sunt pasionati de sporturi de iarna si de sport in general fiind mai sedentari. Putinii care erau, nu mai pot merge din motive precum, s-au casatorit si sotiei/sotului nu-i place, au copii mici, n-au bani, n-au timp, e.t.c motive se pot gasi o gramada.

Dotarile mele:
- Echipament propriu complet pentru schi
- Masina Volkswagen Golf 5 (motorina) consum 5L/suta
- Suporti exteriori schiuri (2 perechi schi)
- Statii emisie-receptie

Avantaje:
- Distractie
In grup distractia poate fi mai mare
- Scadere costuri transport
Ex. 4 persoane + echipament destinatia Predeal
300km dus-intors = 15L motorina un pret mediu 3,30RON/L = 49,50RON/4pers = 12,37RON/pers
- Scadere costuri cartele schi
Daca membrii grupului sunt de acord se poate cumpara o singura cartela mai mare pentru toti, cu cat este mai mare cu atat si punctele de pe ea sunt mai ieftine, principiul en-gros.
In plus sunt sanse mai mici sa ramana puncte nefolosite/pierdute.
- Securitate
In caz de accidente ne putem ajuta intre noi

Locuri frecventate/preferate
- Am frecventat partiile din Predeal si Poiana Brasov
- Pentru plecari de o zi (de dimineata pana seara) sunt preferate locatiile de pe Valea Prahovei datorita distantei mici.
- Pentru plecari de mai multe zile se poate discuta de locatii mai departate.

Cum trebuie sa fii:
- Sa locuiasca in Bucuresti
- Cu simtul umorului
- Orice nivel al pregatirii incepator/mediu/avansat
- Echipament propriu, inchiriat, imprumutat, e.t.c.

NU sunt acceptati:
- Dependenti intr-o masura atat de mare de tigari incat sa nu se poata abtine sa fumeze in masina, ceilalti fumatori sunt ok.
- Persoanele care consuma fara masura alcool si se aventureaza pe partie, fac scandal, e.t.c.
- Familistii cu copii mici (familistii isi pot organiza propriile grupuri)
- Persoane insotite de animale de companie.
- Persoane cu afectiuni de inima, echilibru, nervi, boli transmisibile, e.t.c.
- Fara manelisti
- Exclus Gay/Lesby

Contact:
Daca te incadrezi in descriere si esti interesat poti trimite un e-mail pe adresa: nemesis@macro.dnsalias.com
cu urmatoarele date:
Nume, prenume, varsta, zona din Bucuresti in care locuiesti,
o scurta descriere (ex.sky/snowboard, ce partii ai frecventatat, .e.t.c.),
un numar de telefon la care sa poti fi contactat.
kaspersky
QUOTE(Ignition @ 16 Dec 2005, 17:36)
In grup distractia poate fi mai mare
*


nebunaticule radmasa.gif
Marty
As da eu un raspuns complet da' mi-e ca iar imi iau ban. wink.gif
george_slz
Sa pui si data plecarii

Eu sunt incepator si ma incadrez in descrierea ta...

Culmea din cauza ca prietenii nu au curaj sa urce nici pana la 1400, am fost nevoit incepand de duminica trecuta sa merg singur la munte....

Poate ne vedem acolo in caz ca nu vom merge impreuna.

Ai o ideee cum nu se poate de buna, cred ca am sa fac la fel cand am sa caut parteneri amatori de dat pe partie.
ydaniel
am skiuri ,adrenalina ,nu beau nu fumez,am portbagaj de skiuri,e bine pe 3 ian sunt la predeal la ski:)poate mergem prin feb dupa sesiune!skiez de 15 ani adica de la 5 ani!a cu ski-u!pai partile din predeal,poiana si azuga!
b64chr
Io fumez si beau, ca altfel n-are nici un farmec sa te dai cu skiurile.
Te mai opresti la un vin fiert, mai tragi o pipa.
Predealul e prea jos si plin de ... oameni veniti direct de la gara.
Poiana e cam departe si scumpa, si ma refer nu neaparat la sarme, dar sa bei si sa mananci.
In Azuga nu prea ai alternative si te saturi repede.
Cat de cat ok e in Sinaia, cu dezavantajul ca trebuie sa urci cu telecabina pana la 2000.
Asa, si la ski cel mai frumos e ... apreskiul. Bei, povestesti, te imbeti.
Ei, ce vremuri... n-am mai skiat de 3 ani, de cand m-am mutat la Timisoara.
Apropos, timisorenii unde skiaza, ca poate ma reapuc si eu.
litza
Timisorenii merg la Straja, Muntele Mic (bleah), Parang. Eu prefer Straja.

edit: ar mai fi Semenic. Personal nu am fost dar am inteles ca e cam domoala partia. Chiar, foarte domoala.
Smudo
QUOTE(litza @ 23 Dec 2005, 11:03)
Timisorenii merg la Straja, Muntele Mic (bleah), Parang. Eu prefer Straja.
*



Straja mi s-a parut super-misto. Si atmosfera de acolo, si locuri de skiat, cam tot. Tot la fel a ramas? Ca eu am fost acum vreo 6 ani acolo.
P.S: Merge sa schiezi fara vodka? Eu nu am reusit. biggrin.gif
walleye
QUOTE(litza @ 23 Dec 2005, 11:03)
Timisorenii merg la Straja, Muntele Mic (bleah), Parang. Eu prefer Straja.

edit: ar mai fi Semenic. Personal nu am fost dar am inteles ca e cam domoala partia. Chiar, foarte domoala.
*



idiotii e un tapsan de 350 de metri, goznuta are vro 750 si e ok incepatori-medii, pentru ai mai avansati mai sint niste pirtii unde se antrenau pe vremuri nationalii (cica) dar sint mai mult inchise, grele ca dracu, in padure, alea-s de profi clar. dar pentru o tura de schi de sfirsit de saptamina semenicul e ok, doar te duci la relaxare, nu la antrenament pentru olimpiada de iarna.
george_slz
Bun si cand e prima plecare la munte?!
Eu sunt liber de pe 30 decembrie....a.c.
litza
Eu bag prima tura de skiat pe iarna asta in ianuarie la Straja. O sa pun poze proaspete. Si mie mi se pare o statiune foarte reusita, singurul incovenient e ca majoritatea locurilor de cazare sunt destul de inghesuite, cabane mici si multa lume bagate in ele. Pe cand la Muntele Mic pt 10RON/pers/noapte in plus fata de tariful de Straja, am stat ca boierii. Deh, Straja e mai mult pentru studenti care vin sa socializeze si e mai fain la inghesuiala. laugh.gif

@Smudo: eu nu prea agreez vodka, dar un vin fiert pe partie merge la suflet smile.gif
Stefan.A
QUOTE(litza @ 24 Dec 2005, 11:54)
Eu bag prima tura de skiat pe iarna asta in ianuarie la Straja. O sa pun poze proaspete. Si mie mi se pare o statiune foarte reusita, singurul incovenient e ca majoritatea locurilor de cazare sunt destul de inghesuite, cabane mici si multa lume bagate in ele. Pe cand la Muntele Mic pt 10RON/pers/noapte  in plus fata de tariful de Straja, am stat ca boierii. Deh, Straja e mai mult pentru studenti care vin sa socializeze si e mai fain la inghesuiala. laugh.gif

@Smudo: eu nu prea agreez vodka, dar un vin fiert pe partie merge la suflet smile.gif
*



Litza, neste preturi asa ca idee prin Straja la cazare,papa si cablu??

Merci
litza
Cazare: de la 30 RON/pers/noapte
cablu: pt partiile 2,3,5 era 2.5 lei/urcare, pt 1 si 4 era 1.5 sau 2 RON cred.
partia Platoul Soarelui, parca tot asa 1.5-2 RON/urcare.

Partia 3 are cam 1200 m si are nocturna care merge pana la 10-11 seara. Daca sunt clienti in w/e merge si mai mult. Platoul Soarelui, cam 500-600 m e pentru incepatori si are si ea nocturna.

Pe zi lumina eu faceam 3-ul dupa care luam 2 sau 5 si te urca pana sus, unde e un platou destul de larg si nu e inghesuiala pe partie niciodata. Toata inghesuiala e in w/e la coada la cablu.

Masa: nu stiu, ca am avut sala de mese la cabana si mancarea ne-am adus-o noi. Sunt ceva posibilitati pe acolo, dar nu stiu preturi.

La telescaun jos este parcare amenajata. Adica dau niste baieti zapada cu lopata la o parte sa nu crezi altceva smile.gif Se plateste parca vreo 5RON/zi, dar se poate negocia cu baiatul de acolo wink.gif
Cu masina se poate urca doar daca aveti lanturi si sa fi trecut plugul ca altfel nu sunt sanse cand e zapada. Sus in statiune e problema cu locurile de parcare asa ca e mai safe sa lasati masina jos.
Stefan.A
QUOTE(litza @ 30 Dec 2005, 14:24)
Cazare: de la 30 RON/pers/noapte
cablu: pt partiile 2,3,5  era 2.5 lei/urcare, pt 1 si 4 era 1.5 sau 2 RON cred.
partia Platoul Soarelui, parca tot asa 1.5-2 RON/urcare.

Partia 3 are cam 1200 m si are nocturna care merge pana la 10-11 seara. Daca sunt clienti in w/e merge si mai mult. Platoul Soarelui, cam 500-600 m e pentru incepatori si are si ea nocturna.

Pe zi lumina eu faceam 3-ul dupa care luam 2 sau 5 si te urca pana sus, unde e un platou destul de larg si nu e inghesuiala pe partie niciodata. Toata inghesuiala e in w/e la coada la cablu.

Masa: nu stiu, ca am avut sala de mese la cabana si mancarea ne-am adus-o noi. Sunt ceva posibilitati pe acolo, dar nu stiu preturi.

La telescaun jos este parcare amenajata. Adica dau niste baieti zapada cu lopata la o parte sa nu crezi altceva smile.gif  Se plateste parca vreo 5RON/zi, dar se poate negocia cu baiatul de acolo wink.gif
Cu masina se poate urca doar daca aveti lanturi si sa fi trecut plugul ca altfel nu sunt sanse cand e zapada. Sus in statiune e problema cu locurile de parcare asa ca e mai safe sa lasati masina jos.
*



Cum ar zice rusu', Danke!
ydaniel
nici o fata nu posteaza>?smile.gif
CristinaB
Tentanta propunere pacat ca nu sunt din Bucuresti sad.gif
Rigor
Uei, vreau eu sa merg dar tre sa mai negociem din temeni ca eu is putin mai diferit:
-nu-mi place sa ma barbieresc dar is chel in cap.
-ma bashesc non-stop da nu fumez
-nu ascult manele imi place rocku
-am simtu umorului bine dezvoltat, rad numai de unu singur
-ce bine ca nu is gay sau lesby, nai nimic cu zoofilii nu? Mentionez ca am sa iau vreo doua gaini de pe acolo nu le aduc in masina
-ca echipament nu am schiuri da poate imi imprumuti tu unu.
-putem sa radem si sa glumim cat vrei, pot sa stau oricat, oricum nu am unde sta.
Ma cheama Cornel Shacashvili.

Da-mi repede un raspuns!!!
Lexy
QUOTE(Ignition @ 16 Dec 2005, 18:36)
NU sunt acceptati:
- Dependenti intr-o masura atat de mare de tigari incat sa nu se poata abtine sa fumeze in masina, ceilalti fumatori sunt ok.
- Persoanele care consuma fara masura alcool si se aventureaza pe partie, fac scandal, e.t.c.
- Familistii cu copii mici (familistii isi pot organiza propriile grupuri)
- Persoane insotite de animale de companie.
- Persoane cu afectiuni de inima, echilibru, nervi, boli transmisibile, e.t.c.
- Fara manelisti
- Exclus Gay/Lesby
*



Deci super tare! radmasa.gif M-a amuzat la nebunie desi ce a spus baiatu' acolo, desi sunt chestii de bun simt...
ydaniel
cum se termina sesiunea la ski.dragos ia zi cum facem:)
MuciX
Te duci cu vreun DeLorean?
drrond
Sa redeschizi un topic vechi de 10 ani!... Asta inseamna sa fii...placar (pardon, boarder)
neumann
si daca facea unu nou, i-ati fi spus ca exista deja topic tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.