Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1310 '85
DaciaClub - Forum Dacia > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2
Raul90
Va prezint ultima achizitie: Dacia 1310 din '85, la vopsea originala (mai putin aripile fata si usa stanga spate), cu 48 000km pe care am cumparat-o in decembrie 2016 dupa lungi negocieri cu proprietara.
Masina statea de vreo 2 ani si in ultima perioada timpu si-a cam pus amprenta asupra ei. Bateria i-a fost furata, capota indoita, un geam spart, cheile pierdute si CIV-ul pierdut.
M-am ambitionat sa aduc acasa masina pe roti, asa ca am luat la mine mai multe chei, un contact, o pompa de benzina si un carburator.
A urmat apoi o lunga perioada de sedere pana am facut actele, iar prin iunie 2017 m-am apucat de treaba....
Cam asa arata cand am luat-o....
oldtimercraiova
Succes!
Raul90
A urmat apoi drumul spre casa, cu o oprire la benzinarie si la spalatorie...
lorinczi zsolti
Pare sanatoasa la tablarie,felicitari a mai scapat una de la fier vechi!Spor,la mesterit!
Raul90
este destul de sanatoasa. Merci !

Pe data de 1 iunie am dus masina la garajul unui prieten si m-am apucat de treaba. Am dat aripile fata jos, Am curatat toata rugina de suprafata cu peria de sarma pe flex. Apoi am tratat tabla cu korroplex, grund, mastic pensulabil, antifon si la urma un strat de vopsea...

26 Jul 2017, 17:58:
poze...

26 Jul 2017, 18:00:
poze...

26 Jul 2017, 18:01:
poze...

26 Jul 2017, 18:02:
poze...
DACIOTUL_97
Am avut placerea sa o studiez weekendul trecut la Brasov.Ai lustruit cumva vopseaua ? Daca da,imi poti spune ce produs ai folosit ? Multumesc
Raul90
DACIOTUL_97 - masina a fost polishata cu pasta de la 3 M si Meguiars. Si cam asa a iesit...

27 Jul 2017, 21:34:
polish

27 Jul 2017, 21:36:
usa stanga spate si capota urmeaza sa le schimb

27 Jul 2017, 21:38:
si
DACIOTUL_97
A iesit foarte bine dupa polish,chiar ma miram cum naiba poate arata asa bine vopseaua originala biggrin.gif

Bafta !
opre
Salut si felicitari! i-mi place acel 1300 din spate:D al cui este?
Adrian Frigo
Tot al lui! happy.gif
iustin_uap
QUOTE(Raul90 @ 25 Jul 2017, 20:36)
am cumparat-o in decembrie 2016 dupa lungi negocieri cu proprietara.


Unii oameni is belea. Masina efectiv zacea in aer liber si tot au mai fost nevoie de "lungi negocieri".

Dupa cum arata cred ca a fost model pt. export. Vad ca si vopseaua de pe serii e aproape intacta. S-o protejezi, ca putine o mai au si e un semn de masina putin rulata.

Is curios, totusi, cum de-ai luat-o, ce ti-a atras atentia la ea?
Raul90
Opre - merci !

Iustin_uap - proprietara avea impresia ca o sa se imbogateasca din vanzarea masinii, si abia dupa ce am facut-o sa inteleaga ca se distruge daca mai sta in ploaie, a hotarat sa mi-o vanda.
Vopseaua aia de pe.serii a fost putin afectata cand am.spalat motorul.
M-a atras la masina asta faptul ca e dintre primele.1310 cu masca groasa, vopseaua originala, km putini, culoarea, jantele si interiorul...
iustin_uap
Mersi pt. raspuns! S-a dovedit a fi o decizie inspirata. Deja diferenta de aspect e mare fata de momentul in care ai luat-o. Daca te duci cu ea la fosta proprietara dupa ce-o termini cred c-o sa regrete ca nu s-a imbogatit de pe urma ei. smile.gif)))
Raul90
Sper sa nu o vada fosta proprietara, ca iar ar incerca sa renegocieze pretul smile.gif) .

Au urmat franele. Am schimbat garniturile si pistoanele etrierilor, cilindrii spate, garniturile pompei de frana (care ulterior am inlocuit-o cu o pompa noua LPR), furtunele de frana si lichidul.
lorinczi zsolti
Parca sunt doua masini diferite de la prima poza, pina la ultima!
opre
Salut si scuze pentru off topic. Pasajele spate la cea portocalie sunt cele de Dacie sau de alta masina?
dacia_gpg
Sa dati cu lac protector pe pompa frana lpr.
Raul90
Pasajele sunt cele originale, restilizate.

dacia_gpg - m-am gandit sa o vopsesc neagra
VL88MFG
QUOTE(Raul90 @ 31 Jul 2017, 18:32)
Pasajele sunt cele originale, restilizate.

dacia_gpg - m-am gandit sa o vopsesc neagra
*




Felicitari pentru noua achizitie!

Am crezut ca ai poza de la mine smile.gif)
opre
Merci mult pt. raspuns! acum stiu de unde sa ma apuc:)
Raul90
VL88MFG - multumesc ! Poza aia nici nu stiu de unde o am smile.gif).

Si m-am apucat de asamblare.... Bara fata a fost inlocuita si rotile le-am trimis la sablat+roluit.


1 Aug 2017, 22:29:
poze

1 Aug 2017, 22:30:
poze
DACIOTUL_97
Foarte faina,sa te bucuri de ea ! Dar am o singura remarca: monteaza-i inapoi la pasaje secerile de plastic,cu o mana de vaselina,arata incomplet fara ele.In rest,no comment.
dacia_gpg
Mi se pare mie , sau are unghiul de cadere pozitiv?Are lonjeron schimbat?
Adrian Frigo
Eu zic că ți se pare! happy.gif

@raul-Până la urmă cum ai rezolvat cu tapiseria de pe scaun,știu că la un momendat căutai așa ceva.... smile.gif
Raul90
DACIOTUL_97 - multumesc ! Urmeaza sa montez ornamentele alea, doar ca nu am braduletii aia de prindere...

dacia_gpg - nu a fost schimbat nimic la masina asta. Posibil poza sa fie de vina...

Adrian Frigo - scaune nu am gasit inca, am montat niste huse provizoriu.
Alex1300BV
Frumoasa masina! Când ii montati din nou aparatorile noroi spate? huh.gif
Adrian Frigo
QUOTE(Alex1300BV @ 3 Aug 2017, 14:26)
Când ii montati din nou aparatorile noroi spate?  huh.gif

rofl1.gif radmasa.gif
DACIOTUL_97
Fara suparare,dar deja se exagereaza cu replica asta...

Asteptam noutati cool.gif
Raul90
Aparatori de noroi nu o sa mai aiba. Le am facut cadou deja...

Si inainte de plecarea la Brasov m am apucat de reconditionarea jantelor. Au fost roluite, sablate si vopsite in culorile originale

4 Aug 2017, 00:57:
Pentru niste jante vopsite la 2 dimineata au iesit destul de bine...
bucatzel
ala de ti le-o roluit poate sa faca roluire si pentru roti de 1300 fara gaura centrala?
sobolan
valeu cat am umblat sa le echilibrez pe ale mele,e aceeasi buba...greu am gasit un aparat cu flansa reglabila la prindere.....mai bine cauti alte jante bune prin remat,e mai simplu.....
Alex1300BV
Fara aparatori spate, o Dacie arata ca o gaina fara pene la c*r.
(mai ales ca ati scris ca vreti sa o pastrati clasica)
Dar faceti cum vreti,
nu o sa mai urmaresc topicul.
maho
QUOTE(bucatzel @ 4 Aug 2017, 09:25)
ala de ti le-o roluit poate sa faca roluire si pentru roti de 1300 fara gaura centrala?
*


Greu, da' se mai gasesc. Chestia e alta, esti sigur ca jantele alea le poti folosi acceptabil fara camera, ca pe alea cu gaura mare (4.5j)?
bucatzel
Una din ele am folosit-o pana anu' trecut, cand m-am saturat sa o umflu tot la doua luni. Sa caut altele prin remat, am facut asta deja, da' tot ruleta ii, ca n-o sa-mi dau seama la ochi ca nu-i cum trebuie.

Singura roata cu camera din masina mea ii aia de rezerva.
maho
Eu le mai am inca in garaj, da' am ajuns la concluzia ca la cat costa una "superbalon" (~55) nu merita reconditionate aste vechi, care-s "balon normal" si ai sanse mari sa scape aer pe undeva (ca sa nu mai vorbesc de riscul de a pierde anvelopa de pe janta, daca iei vreo curba cu viteza excesiva). Dupa ce le-am pus "testoasele" cu antifurt (ca la astea cu gaura mare nu merge altfel), nici nu-ti dai seama ca nu-s alea originale.
Tin minte ca mi-au zis astia ca pot rolui jante fara gaura, dar le luasem deja p-astea actuale.
sobolan
la mine sunt tubeless.....

@alex1300bv : ai facut o mare obsesie pentru aparatorile de noroi aka bavete sau cum naiba le-o mai zice...
Raul90
bucatzel - o sa duc in curand si jantele de 1300 la.roluit si te anunt...

Alex1300BV - din punctul.meu de vedere nu arata bine cu aparatorile alea, oricum.e o modificare reversibila care nu afecteaza originalitatea masinii.

Sa revenim la.ale.noastre... a doua zi dupa ce am.montat jantele.am plecat spre Brasov, la intalnirea Dacia, cu un ocol.pe Transfagarasan. Eu eram cu Dacia rosie si un prieten cu asta albastra. Aveam ceva emotii, pentru ca nu am apucat sa testez masina. Probleme mari nu ne-a facut, au fost necesare doar niste reglaje...

4 Aug 2017, 23:23:
Si

4 Aug 2017, 23:27:
Si

4 Aug 2017, 23:29:
Si

4 Aug 2017, 23:47:
Poze
iustin_uap
QUOTE(Raul90 @ 1 Aug 2017, 22:29)
Poza aia nici nu stiu de unde o am smile.gif).


E facuta de mine. Probabil ai salvat-o dupa ce am postat albumul pe net. smile.gif
Raul90
iustin_uap - tot ce-i posibil.

In urma excursiei de la Brasov am depistat si restul.problemelor: planetarele bat de parca ies prin podea, carburatorul necesita schimbare(trage aer fals pe undeva) si pedala de frana e cam jos. Urmeaza cand vin din concediu sa ma ocup de toate....

Zilele trecute am schimbat bordul, am montat o aprindere Gotronic cu senzor si am dat cu ceara caroseria...

<span class='edit'>7 Aug 2017, 18:07:</span>
alta

8 Aug 2017, 12:40:
poza cu seria ceruta de un coleg
RaduWra
Felicitari pentru masina si pentru munca ta. Cum se comporta cu aprinderea cu senzor ?
STORMTROOPER
@Raul90 - multumesc frumos
Raul90
RaduWra - merci ! mi se pare ca merge motorul mai rotund. nu pot sa mi fac inca o idee pt ca trebuie schimbat carburatorul.

STORMTROOPER - cu placere
95bogdi
mult iti ia sa schimbi un carburator wacko.gif wacko.gif wacko.gif wacko.gif
Raul90
95bogdi- trebuie sa fac rost de un carburator bun si il.schimb...
Raul90
In ultimu timp nu prea am mai acordat atentie masinii, asa ca zilele trecute i-am reconditionat carburatorul original pe care l-am si montat, am achizitionat un set de planetare Glentzer lungi (intial credeam ca are planetare scurte) si astazi am reglat franele...
Raul90
La finalul saptamanii vreau sa scot masina la o tura mai lunga, asa ca, sambata trecuta i-am montat "noile" planetarele. Una din ele a avut nevoie de un burduf. Cu ocazia asta am schimbat si un pivot superior.
De pe volanul original se dadea jos vopseaua, asa ca l-am inlocuit cu unul "sport" .

12 Sep 2017, 21:47:
poze
BLUE R 19
Frumos volanul wub.gif
1310CL
Ai facut jurnal pana la urma.....hehe....imi pare bine ca masina a ajuns pe maini bune.... smile.gif

Masina a fost castigata la un concurs in 1985....si chiar este un model mai special...mai ales in acel an...cand toate aveau masca subtire...
Raul90
Sambata am profitat de vremea buna si i-am facut ultimul dus pe anu asta. Am montat si alte becuri cu ocazia asta...

15 Oct 2017, 22:24:
poza
iustin_uap
Ce-mi place sa vad masini al caror aspect s-a schimbat radical dupa ce-au avut parte de atentia cuvenita. Felicitari!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.