Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina de spalat
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
qestro
Am o masina de spalat Whirlpool AWO/D 65135, si azi dupa ce s-a terminat programul s-a stins de tot, rufele fiind stoarse, asadar programul fiind dus pana la capat. Intra curent in interior, deci nu e asta. Are 7 ani, si a fost folosita foarte rar.
bucatzel
s-o fi stricat?
luck33ro
cureaua...?
bmwh548
Mosorul.
marksman
Cauta pe net "Whirlpool AWO/D 65135 service manual", urmeaza procedurile de acolo.
qestro
Cica ar fi niste piese arse la placa electronica, defect specific pentru Whirlpool. Totusi sa ajunga sa se arda piese de pe placa electronica, in conditiile in care am releu de protectie tensiune la tablou, este nasol. Tensiunea care intra in casa este intre 230-242v, acum ziua, 237v, fluctuatie medie 1v, releul fiind setat la 200-250v, si cam orice e facut pentru 220v este gandit sa functioneze in intervalul 190-260v. Probabil dupa ce o voi repara, se va strica din nou, asa ca voi cumpara vreo 5 kituri/seturi de piese care din fericire nu sunt scumpe, dupa care probabil voi cumpara una noua, alt brand. Am dacia 1310 cu care in ultima satamana am facut 2000 km, mult mai fiabila decat Whirlpool.
Adrian Frigo
Sursa de pe placă,cel mai probabil..... wink.gif
luck33ro
Placa de baza e ultima care cade...
bygy007
QUOTE(qestro @ 18 Aug 2017, 14:31)
Cica ar fi niste piese arse la placa electronica, defect specific pentru Whirlpool. Totusi sa ajunga sa se arda piese de pe placa electronica, in conditiile in care am releu de protectie tensiune la tablou, este nasol. Tensiunea care intra in casa este intre 230-242v, acum ziua, 237v, fluctuatie medie 1v, releul fiind setat la 200-250v, si cam orice e facut pentru 220v este gandit sa functioneze in intervalul 190-260v. Probabil dupa ce o voi repara, se va strica din nou, asa ca voi cumpara vreo 5 kituri/seturi de piese care din fericire nu sunt scumpe, dupa care probabil voi cumpara una noua, alt brand. Am dacia 1310 cu care in ultima satamana am facut 2000 km, mult mai fiabila decat Whirlpool.
*


nu neaparat arse poate sa fie si condesatori uscati umflati desfaci placa electronica si o studiezi
Adrian Frigo
QUOTE(luck33ro @ 18 Aug 2017, 15:57)
Placa de baza e ultima care cade...

slap.gif Am zis de sursa de pe placă,nu de toată placa de bază(aici intră mai multe)!
luck33ro
da eu nu vorbeam cu tine icon_mrgreen.gif
Adrian Frigo
up.gif
qestro
Placa o am demontata. Nu pare nimic ars, umflat sau afumat, dar asta nu inseamna ca nu ar fi niic ars. Principalul suspect ar fi piesa LNK cu 7 picioare care costa vreo 2-3 lei, niste rezistente, si cativa consensatori.

Venisem de pe drumuri, am stat o zi acasa, timp in care s-a stricat, apoi a doua zi a trebuit sa plec din nou. Cand ma intorc o sa trec pe la un magazin de profil sa cumpar mai multe piese. Pe net, prin alta tara, era chiar si un kit de reparatie a placii electronice. Intre timp am gasit multe probleme asemanatoare cu a mea, pe diverse forumuri, chiar si filmulete. Doar cautasem pe net despre problemele placii electronice a masinii de spalat, iar rezultatele erau doar in legatura cu Whirlpool si Artic.

Parintii meu aveam un indesit care a cedat dupa vreo 12 ani, folosit intens, si le-am luat un Hotpiont WMSD723B slim de 7 kg, multe recenzii pozitive, extrem de silentioasa. Deocamdata are vreo 3 saptamani deci nu imi pot da cu parerea legat de fiabilitatea ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.